4. Dursun dönemi resmen başladı!

Bartın İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı oturumlarının ilkinde seçim heyecanı vardı. CHP’nin aday çıkarmadığı İl Genel Meclisi Başkanlığı için mevcut Başkan Kenan Dursun AK Parti Grubu’nun adayı olurken, MHP’den de Orhan Ölçek Başkanlık için aday oldu. Yapılan seçim neticesinde CHP’li Meclis üyelerinin ki de dahil 11 oy alan Dursun 4. kez İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçilirken, MHP adayı Orhan Ölçek sadece 1 oy alabildi. Dursun, kendisine güvenen ve destekleyen herkese teşekkür ederken, “Verilen görevin sorumluluğunun bilinci içerisinde geçmiş dönemde olduğu gibi yine Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Bu haber 2021-04-05 10:04:47 eklenmiş ve 492 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

CHP’li üyeler Dursun’u destekledi

 

İl Genel Meclisi’nin, Nisan ayı toplantıları Dursun başkanlığında başladı. İl Genel Meclis Başkanlığı Divan üyelikleri için seçim ile başlayan ilk oturumda, 12 sandalyeli Meclis’te 9 üyesi bulunan AK Parti Grubu mevcut Başkan Kenan Dursun’u bir kez daha aday gösterdi. Meclis’te 2 üye ile temsil edilen CHP Başkanlık için kimseyi aday göstermezken, 1 üye ile İl Genel Meclisi’nde temsil edilen MHP’den Orhan Ölçek aday oldu. Yapılan gizli oylamada CHP’li 2 üyenin de desteğini alan Kenan Dursun 11 oy ile 4. Kez Bartın İl Genel Meclisi Başkanı seçilerek güven tazelemiş oldu. MHP’li Orhan Ölçek için ise sandıktan tek oy çıktı.

 

“Birlik, beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz”

 

Mevzuat gereği seçim sonucu Bartın Valisi Sinan Güner’e imzalatılmak üzere toplantıya verilen 20 dakikalık ara sonrasında geçilen ikinci oturumda kısa bir teşekkür konuşması yapan Başkan Dursun, şunları söyledi:

“7. Dönem Meclisi’nin 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden sonra gerçekleştirilecek Nisan ayı toplantılarıyla birlikte 2 yılı geride bıraktı. Bu nedenle Meclis’in birinci dönemi yasa gereği tamamlanmış oldu. 5302 Sayılı Özel İdaresi Kanunu’nun 11. ve İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin Seçimler Başlıklı 18. Maddesi hükmü gereği ikinci dönemin kalan 3 yıllık süresi içerisinde görev yapacak Meclis Başkanının gizli oyla seçimleri gerçekleştirildi. Öncelikle seçim sonucu kararımızı imzalayarak yürürlüğe girmesini sağlayan Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e teşekkür ediyoruz.  Her şeyden önce 7. Dönemin 2. Döneminde de yeniden Meclis’in güvenini alarak 2014 yılından bugüne kesintisiz devam etmiş olduğum bu onurlu göreve bugün yapılan seçimlerle 4’üncü kez Meclis Başkanı olarak seçilmiş olmaktan büyük onur duydum. O nedenle bana verilen görevin sorumluluğunun bilinci içerisinde hareket edeceğim. Bartın İl Genel Meclisi’nin son dönemde en önemli özelliğini diğer illerin meclislerinin çok başaramadığı birlik ve beraberlik görüntüsü içerisinde karar alabilme özelliğini yine yeni dönemde de aynı anlayış ile sürdürme gayreti içerisinde olacağız. Meclis çalışmalarımızda birlik ve beraberliğimizin muhafazası ile Bartın’ın önceliklerini meclis çalışmalarımıza yansıtarak kalan 3 yıllık süreyi verimli ve yeni hizmetlerle dolu bir dönem olarak tamamlamayı gönülden istiyoruz. Beni Meclis Başkanlığına yeniden aday gösteren Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grup Başkanı, İl Başkanımız Turhan Kalaycı, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç, Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grubu başta olmak üzere yine oy veren tüm meclis üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

 

“En büyük başarı bütçe dengesi”

 

7 yıldır İl Özel İdaremizin karar organı olan Meclis’e kesintisiz Başkanlık ettim. Bu dönem içerisinde yapılan 7 bütçeye de Başkan olarak nezaret ettim. Geriye dönüp bu bütçelerin gelir ve gider gerçekleşmelerine bakıldığında o bütçelerin birçok özelliklere sahip olduğu da açıkça görüldü ve bu özelliklerden zaman zaman bu kürsüden bahsettim. Bugün bir kez daha bu özellikleri yâd etmeyi istiyorum. 6’ncı ve 7. dönem bütçelerini unutulmaz kılan özellikleri bu bütçe dönemlerinin en önemli birinci özelliği gelir ve gider denkliğinin sağlanmış olmasıdır, ikincisi ise yapılan bütçelerde bütçe içerisindeki sermaye giderleri ortalama yüzde 42 gibi yüksek bir seviyede tutuldu.

 

“İl genelindeki asfalt oranı yüzde 90’a çıktı”

 

Türkiye’ deki 51 Özel İdare’nin yapmayı çok isteyip yapamadığı Beton Santrali ve Kilit Parke Tesisi, İl Özel İdaremiz bünyesinde İl Genel Meclisi kararıyla kuruldu, Bu tesis sayesinde Bartın’ın kırsalına 400 bin metre kare kilit parke ve 100 kilometre beton yol yaparak yerli ve milli kaynaklarımız ile çok daha fazla hizmet götürüldü. Tesis sayesinde Özel İdare’nin kaynaklarının çok daha verimli kullanılması sağlandı. Bunun yanında 2005 yılında çıkarılan Özel İdare Kanunu ile merkezi hükümetin bazı konulardaki yetkisini yerele devretmesiyle birlikte 16 yıllık çalışmalarla il genelindeki asfalt oranı yüzde 20’lerden bugün yüzde 90 seviyesine çıkarıldı ki bu dönemin en önemli başarıları arasında bunun da sayılması gerekiyor.

 

“Kırsala ulaşım daha konforlu hale gelecek”

 

Yine birçok Özel İdare’nin sıcak asfalt plentini kendi öz kaynaklarıyla yeniledi ama Bartın İl Özel İdaresi, 2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında başvuru yaparak ‘Ulaşım Kolaylaşıyor Sanayi Can Buluyor’ adlı projesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği aldı ve böylelikle Bartın İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi kararıyla eski asfalt plentinden kapasite olarak 3 kat büyüklüğünde yeni asfalt plentini İdareye hibe desteği alarak kazandıran tek özel idare olma özelliğini taşıyoruz. Bu vesileyle kurulacak yeni tesis ile kırsala olan ulaşımın çok daha konforlu hale getirilecek. Ayrıca ilkleri ve vizyonu olan projeleri 7. Dönem Meclisi de çok önemsiyor. Bu dönemde Yanaz Köyü modern Karakucak Güreş Tesislerini idaremiz teknik ekipleriyle projelendirerek, bütçe imkanlarını da zorlayarak 2021 yılı çalışma programına alındı. Proje görsellerine uygun ihalesi gerçekleştirildi ve projeye finans açısından Bakanlıktan destek talebinde bulunuldu. Konu TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un da takipleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bu özel projemizden etkilendi ve sonuç olarak finans açısından bizimde beklentilerimizin çok üzerinde olan projenin tamamı olan 1 milyon 232 bin Türk Lirası İl Özel İdaremiz hesaplarına aktarılacak.

 

 

“İçme suyu işletmeciliği ile de örnek olduk”

 

7. Dönem Meclisi, yine 51 il özel idaresinde uygulaması yapılmayan içme suları işletmeciliğinin Bartın İl Özel İdaresinde meclis kararıyla başlattı. Görev ve sorumluluk alanında bulunan köylerde içme suyu tesislerinin daha verimli, ekonomik ve sağlıklı yürütülebilmesi için yeni bir proje ile Türkiye’deki İl Özel İdareler arasında Bartın İl Özel İdaresi, yine bir ilke imza attı. Bartın İl Genel Meclisi’nin çıkardığı ve Sayıştay tarafından da uygun bulunan İçme Suları İşletme Yönetmeliği, 2019 yılında İl Genel Meclisi kararıyla uygulamaya konuldu. Köy muhtarlıkları tarafından tesislerin işletilmesinde ve dağıtılmasında zorlukların yaşanması münasebetiyle tesislerin vatandaşlara çok daha sağlıklı ve ekonomik ayrıca profesyonel bir hizmet anlayışıyla İl Özel İdaresi bu sorumluluğu üstlendi. Bu kapsamda tesislerin bakım, onarım ve su tüketim bedeli tahsilatlarından İl Özel İdaresi sorumlu oldu. Ayrıca bu uygulamanın en önemli özelliği kamu kaynaklarının verimli kullanılmasına önemli ölçüde katkı sağladığı ve bu uygulama sonuçlarının da tüm özel idarelere iyi bir örnek teşkil edeceğidir.

 

İmarda önemli çalışmalar yapıldı!

 

Bu dönemin unutulmayacak olan en önemli çalışmaları arasında yerini alan Özel İdaremizin sorumluluk alanındaki gelişme alanları ile sahillerimizin imar planlarının İl Genel Meclis kararlarıyla yapılmış olmasıdır. İlimizin gelişim sürecini büyük ölçüde etkileyecek olan Filyos Projesine hızlı entegre olması gereken başta turizme uygun deniz sahillerimiz ile üniversite etrafındaki gelişme alanını hızlı ve doğru planlayarak Bartın’ı geleceğe taşıyacak planları gerçekleştirmeye çalıştık. İmar konusundaki çalışmaları geniş bir alanda sürdürdük. Bu kapsamda Arıt Revize İmar Planları, Esenyurt ve Çeştepe Köyleri Uygulama İmar Planları onaylandı. Sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları tamamlandı. Yine aynı alan içerisinde 18 uygulamaları da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuları verildi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacağız. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları onaylandı. Sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önü açıldı. Bu dönemde de plana bağlı kalarak sahillerin yürüyüş ve bisiklet yollarını içerisinde barındıran tüm sosyal alanlarını ortaya çıkaracak donatılarıyla hayata geçireceğiz. Bu bölgede de 18. Madde uygulamaları tamamlandı ve tapu tescil işlemleri biterek mülk sahiplerine teslim edildi. Yine 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar Plajı Koruma Amaçlı İmar Planı onaylandı, koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da Lav Sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak yürüyüş yolu ve seyir terası ile diğer düzenlemeleri 2018 yılı programına alınarak 1 ve 2. Etap olarak turizme kazandırıldı.

 

“Cankurtaranlar gururum oldu”

 

Sahillerimizde İl Genel Meclisi kararıyla oluşturduğumuz cankurtaran ekiplerimizin bu alandaki başarısı Özel İdaremizin gurur vesilesi oldu. İl Özel İdaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan Büyükkızılkum, Hatipler, Mugada, Güzelcehisar, Bozköy, Çakraz, Göçkün ve Kapısuyu plajlarında günümüz teknolojileri kullanılarak 4 adet jet ski, 2 adet zodiak botlarla 8 sahilimizde 22 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştık. Özellikle Mugada, Çakraz ve Güzelcehisar sahillerinde yapılan yeni düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımı yaşandı, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısını tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakaları bu hizmet öncesinde her yıl onlarca ölümlü vakalara ulaşırken 6 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren bin 689 vatandaşımıza müdahale edilerek canları kurtarıldı. 2016 yılında sadece 1 vaka ölümle sonuçlanarak 2017-2020 yıllarında sıfır vakayla sezonu tamamladık. Bu projenin başarısı hepimizin gurur vesilesi olmuştur.

 

Eğitime destek sürüyor

 

İl Genel Meclis kararlarıyla Bartın’a 10 adet temel eğitim okulu kazandırarak eğitimdeki fiziki mekanların kalitesinin de artırılmasına katkı sağladık. İlimizde gerçekleştirilen eğitim yatırımları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, son 15 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet modern eğitim yuvası kazandırıldı. Her biri birbirinden modern bu eğitim yuvalarının Bartın’a kazandırılmasında çok önemli katkısı olan başta TBMM Adalet Komisyon Başkanı Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesi son derece önemlidir. Yerelde hizmet eden bir Meclis olarak bizler eğitim yatırımlarını son derece önemsiyoruz. Her yıl Özel İdare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödenekler ile İlimize 10 adet modern temel eğitim okulunu kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

 

Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için çalışmaya devam

 

Tüm bu hizmetlerin ilimize kazandırılmasında katkı sağlayan dönemin valilerine ve il genel meclisi üyelerimize teşekkür ediyor, verilen görevin sorumluluğunun bilinci içerisinde geçmiş dönemde olduğu gibi yine Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Saraç ve Eyüpustaoğlu, Başkan Vekili oldu

 

Başkan Dursun’un konuşmasının ardından İl Genel Meclisi Divan seçimi yapıldı. Yapılan gizli oylama sonucunda; Meclis Başkan vekilliğine ise Kadir Saraç ve Ali Eyüpustaoğlu seçilirken Divanın asil katip üyeliklerine ise Göker Giray Gülsoy ve Nurdanur Metin seçildi.

 

Karakaş açıklama yapacak

 

CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri Bahattin Kazguç ve Abdullah Kaleli’nin AK parti’nin adayı Kenan Dursun’u desteklemesi bazı CHP’lilerin sosyal medya aracılığıyla yaptıkları eleştirilere neden oldu. Ancak edinilen bilgiye göre CHP grubu, her İl Genel Meclisi toplantısı öncesinde olduğu gibi bu toplantı öncesinde de İl Yönetimi ile biraraya gelerek bir istişare gerçekleştirdi ve aday çıkarmayarak Dursun’un desteklenmesi noktasındaki kararı da bu toplantıda aldı. Konuya ilişkin olarak CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş’ın bu hafta bir açıklama yapacağı ve eleştirilere yanıt vereceği öğrenildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Genel Meclisi Kenan Dursun seçim
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›