PANDEMİ, EVLİLİKLERİ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkilerini bir kez daha arttırarak devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin neden olduğu ekonomik kayıplar nedeniyle evlenmeyi düşünenlerin bu planlarını bir süre ertelemek zorunda kaldığına dikkat çeken Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, “Koronavirüs gölgesinde geçen 2020 yılında çiftlerin evlenme oranı yüzde 10 azalarak 487 bin 270 oldu. Evlenen çiftlerin büyük bir kısmı ise nikah merasimi ile evlendiği için düğün sektörü süreçten büyük yara aldı. Her yıl piyasayı canlandıran, 20 milyar TL büyüklüğe sahip olan düğün sektöründen bu yıl ciro beklentisi oldukça düşük” dedi.
Bu haber 2021-03-30 10:19:52 eklenmiş ve 1216 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Dünya evine girecek çiftlerin ve düğün sektörünün pandemiden dolayı sıkıntı yaşadığını ifade eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Amasralı, şunları söyledi:

“Bir yıldır süren Covid-19 salgını evlilik hayali kuran gençleri, düğün sektörünü ve beraberindeki çok sayıda meslek kolunu olumsuz etkiledi. Covit-19 sebebiyle geçen yaz 1 Temmuz’da sezonu açan düğün sektörü bir yıl boyunca yalnızca 2 ay tam kapasite ile faaliyet gösterebildi. Eylül ayının başında düğünlerin nikah merasimi şeklinde gerçekleştirilmesi kararıyla birlikte önceki aylarda ertelenen düğünlerin büyük bir kısmı ise iptal edildi. Düğün sektörü pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Sektörde çalışan garson, ses sanatçısı, fotoğrafçı, organizasyoncu, çiçekçi vs. gibi yüzbinlerce kişi iş yapamaz hale geldi. Öte yandan düğünlere bağlı olarak iş yapan mobilyacıdan beyaz eşyacıya, halıcıdan perdeciye, kuyumcudan matbaacıya, pastacıdan şekerciye, kuaförden tuhafiyeciye, tekstilciden taksiciye kadar tüm sektörler de süreçten olumsuz etkilendi. Pandemi devam ettiği için bu yıl esnaf ve sanatkarlar olarak düğün sektöründen ciro beklentimiz düşük.

 

 

“Evlenecek olanlar desteklenmeli”

 

Sektörün ayağa kalkması ve gençlerin hayallerine kavuşması için yeni evlenecek çiftlere destek verilmeli. Koronavirüs nedeniyle işsiz kalan ve evlenmeye niyetlendiği halde düğün masraflarını karşılayamayacağı için evliliği erteleyen çiftlerin evlilik hayalleri ekonomik nedenler yüzünden suya düşmemeli. Yuva kurmak isteyen çiftlerin hayallerinin gerçekleşmesi, düğün sektörünün canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için yeni evlenecek çiftlere sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisi verilmeli. Yeni evlenecek çiftlere evlilik kredisi müjdesi verilirse hem gençlerimiz dünya evine girer hem de piyasada büyük bir hareketlenme yaşanır. Yuva kuracak çiftlerin yaptığı harcamalar 415 meslek koluna birden etki ediyor.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Esnaf Odaları Birliği düğün koronavirüs
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›