“İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışma yaşattı

Türkiye, Cumhurbaşkanı kararı ile “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ya da bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi”nden ayrıldı. Bunun Cumhurbaşkanı kararı ile yapılması tartışma yaratırken, İstanbul Barosu Cumhurbaşkanı’nın uluslararası anlaşmaları fesih yetkisinin olmadığı yönünde bir paylaşımda bulundu. CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da TBMM’de onaylanan bir kanun ile dahil olunan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin de aynı yöntemle olması gerektiğini savundu.
Bu haber 2021-03-22 10:01:55 eklenmiş ve 1035 kez görüntülenmiştir.

 

Gece yarısı bombası

 

Türkiye 19 Mart Cuma günü gece yarısından sonra gündeme bomba gibi düşen flaş bir haberle yeni güne merhaba dedi. Tüm basın yayın organları, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile mimarı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini duyurdu. Resmi Gazete’de de yayımlanan karara göre; “Türkiye, Cumhurbaşkanı kararı ile “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ya da bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi”nden ayrıldı.

 

İstanbul Barosu: “Karar yok hükmünde”

 

Hemen her çevrede tepki yaratan karar üzerine İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan açıklamada, “15.07.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 'Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde' Cumhurbaşkanına Uluslararası Sözleşmelerin fesih etme yetkisi verilmemiştir. 20.3.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3718 sayılı kararda işe 'sözleşmenin feshedildiği' belirtilmiştir. Bu karar yok hükmündedir ve 24 Kasım 2011 tarihinde TBMM tarafından onaylanan Istanbul Sözleşmesi yürürlüktedir” denildi.

 

 

Bankoğlu: “AK Parti’nin hukuk reformu anlayışı ancak bu kadar”

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da, sosyal medya platformu Facebook aracılığıyla yaphtığı değerlendirmelerde, “Gece yarısı, Cumhurbaşkanı Kararı ile tek adam rejimi, ‘ol’ dedi. Ve İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiğini duyurdu. Türkiye’de her gün en az bir kadın cinayeti işleniyor; kadınların insan hakları geriye gidiyor. AKP’nin ‘hukuk reformu’ anlayışı ancak bu kadar olur. Hep söylüyorduk: Kadın cinayetleri politiktir. İstanbul Sözleşmesi yaşatır.

 

“Millet iradesi yok sayılamaz”

 

Anayasa’nın 90. maddesi gereği TBMM tarafından onaylanması bir kanun ile uygun bulunan İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme de, aynı usulle olmalıdır. Millet iradesini yok sayıp tek yanlı bir yürütme tasarrufuyla bu işlemi yapamazsınız. Biz, İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacağız” dedi.

ETİKETLER : Bartın İstanbul Sözleşmesi İstanbul Barosu Aysu Bankoğlu CHP
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›