Bartın Platformu: “Durdurmak yetmez, süreç sonlandırılmalı”

Bartın Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilimizi ziyaretinde Hattat Holding’e bağlı HEMA tarafından Amasra’ya yapılması planlanan termik santral ile ilgili olarak “şu an için Ankara’da devam eden bir ÇED süreci olmadığı” yönündeki açıklamasını eksik buldu. Halen böyle bir sürecin var olduğunu ancak sadece durdurulduğunu savunan Bartın Platformu, bu durdurmanın sürecin bittiği anlamı taşımadığının altını çizdi. Yapılan açıklamada, “Biz Bartın’ın da damadı olduğunu bildiğimiz Sayın Bakandan Ankara’da durdurulmuş olan ÇED sürecini tamamen sona erdirmesini bekliyoruz” denildi.
Bu haber 2021-03-17 10:25:15 eklenmiş ve 1207 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bakan Kurum’un Bartın ziyareti ve burada yaptığı açıklamalar Bartın gündemini meşgul etmeyi sürdürüyor. Son olarak Bartın Platformu tarafından, Amasra Belediyesi Meclis Salonu’nda, Bakan Kurum’un ilimiz ziyareti ve Ankara gerçekleştirilen İzleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısı hakkında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Bartın Platformunun Eş Başkanı Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Platformun diğer eş başkanı Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ı temsilen Bartın Belediyesi Ar-Ge Başkanı Aykut Oktay Ulu, Platformun Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Av. Engin Uzun ve kısa bir süre önce Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Amasra Şube Başkanlığından Genel Sekreterliğe atanan Ertan Kaya katıldı.

 

Çakır: “Santralin karşısında, kömürün çıkarılmasının yanındayız”

 

İlk konuşan Amasra Belediye Başkanı Çakır oldu. Termik santral belasına karşı yıllardır 120’den fazla kitle örgütüyle kararlı bir mücadele sürdürdüklerini belirten Çakır, termik santral ile ilgili yeni gelişmeler yaşandığını belirtirken şunları söyledi:
“Bakan Kurum ile bu konu hakkında görüşme imkanı bulduk. Termik santral konusunda halkımızın da görüşlerini ifade ederek ‘Termik santral istemiyoruz’ dedik. Ama kömür üretimini öncelikle kamu işbirliğinde bu bölgenin insanlarının göç etmesini engelleyerek ‘Kömürün çıkarılmasından yanayız’ dedik.

 

 

“Temel itirazlarımızdan vazgeçmedik”

 

Mevcut şirketle ilgili de 3 temel itirazımızdan asla vazgeçmedik. Bunlardan bir tanesi termik santral, bir tanesi üretimi geciktirdikleri için kentte kaybettirdikleri bir diğeri de bu süreç içerisinde istihdam edilmeyi bırakın çokça işçi kardeşimizin bu anlamda mağdur edildiği gerçeği. Kamu adına temel talebimiz bu şirketin takip edilmesidir.”

 

Ulu: “Termik santrale hayır, kömüre evet”

 

Başkan Akın’ı temsilen toplantıya katılan Aykut Oktay Ulu da Ankara’da yapılan İzleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısına katıldıklarını ve termik santral ile ilgili itirazları orada da dile getirdiklerini anımsattı. Bartın Belediyesi’nin yer altı zenginliğimiz olan kömürün çıkarılması konusunda hiçbir sorun ya da tereddütleri olmadığını belirten Ulu, “Keşke bu kömür bu zamana kadar çıkarılsaydı da istihdam yaratılsaydı” dedi. Ulu, belediye olarak geçmişte olduğu gibi bugün de termik santral ile ilgili görüşlerinin ‘hayır’ yönünde olduğunu, ancak kömür ile ilgili olarak bölge ve ülke ekonomisine artıları itibariyle görüşlerinin ‘evet’ yönünde olduğunu söyledi.

 

Atmış: “Bakan Kurum hepimizi sevindirdi”

 

Daha sonra söz alan Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Erdoğan Atmış ise Platformun termik santral mücadele sürecini anlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un ilimize yaptığı ziyaretteki açıklamalarının herkesi sevindirdiğini belirten Atmış, Kurum’un “Bartın’da bir termik santral ÇED süreci yoktur. Şirket kömürü çıkarsın, hatta liman izni verelim. Kömürü de buradan satsın” sözlerine katıldıklarını ifade etti ve “Evet, Bartın ve Amasra’da termik santrale yer yok” dedi. Atmış sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Bartın damadından beklenti…

 

“Yargı da karar vermiş durumda. Şuanda sürecin uzatılmaya çalışılması yanlış. Buradan Sayın Bakanın söylediği bir noktayı açıklığa kavuşturmak istiyoruz. ‘devam eden bir ÇED süreci yok’ açıklaması eksik. Şöyle ki; Şuanda Ankara’da devam eden bir ÇED süreci vardır ve bu ÇED süreci durdurulmuştur. Ama ÇED sürecinin durdurulması bu sürecin bittiği anlamına gelmez. Biz Bartın’ın da damadı olduğunu bildiğimiz Sayın Bakandan Ankara’da durdurulmuş olan ÇED sürecini tamamen sona erdirmesini bekliyoruz. Bu süreç neden sona erdirilmeli? Ankara’da yapılan toplantıda Sayın Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın bir dosya sundu ve bizzat ÇED süreci hakkında Bartın Belediyesi’nin görüşlerinin olumsuz olduğunu söyleyip ÇED sürecinin durdurulmasını istedi. Amasra Belediye Başkanı Sayın Recai Çakır da yine aynı toplantıda aynı görüşü sundu. Orman Genel Müdürlüğü de görüşünde yöre halkının termik santral istemediğini ve yaklaşık 25 bin metreküp ağaç kesileceğini tespit ettiğini belirtmiştir. Şirket ise termik santral başvurusunda aslında kömürü dışarıdan getireceğini söylüyor. Bu şirket 4,5 milyon ton kömürü termik santralde kullanıp yine 4,5 milyon ton kömürü ihraç edebilir mi? Aynı zamanda termik santralde 4,5 milyon ton kömür yakabilmesi için buradan en az 6 milyon ton kömür çıkarması lazım. Yani yapılan limanın kapasitesi hiç de buradan kömürü çıkarmak için planlamış bir kapasite değil.

 

“Bartın susuz kalacak!”

 

Devlet Su İşleri’nin görüşüne göre de 100 bin insanın içme suyu olan Kavşak Suyu kaynağına gelip artıklarını boşaltacakları ifade ediliyor. Bartın susuz kalacak ve bu devletin raporunda var. Bu varken ÇED devam ettirilebilir mi? Bartın İl Özel İdaresi’nin görüşü de ilginç. Çünkü şuanda 1/100.000, 1/25.000, 1/5000 ve 1/1000’lik planlarda termik santrale yer yok.

 

“Özel İdare görüşünü değiştirmeli”

 

Ancak kurum buna rağmen bu planların onaylanması şartıyla projenin uygulanmasında kurumca bir sakınca olmadığını ifade etmiş. Neyi onaylıyorsunuz? Mahkeme planları durdurmuş ve iptal etmiş. Genel Sekreter Metin Çetin’den İDK’ya verdikleri görüşü düzeltmelerini istiyoruz. Böyle bir görüş olmaz. Özellikle İl Genel Meclisi’nden talep ediyoruz ve ciddi olarak ilgilenmelerini istiyoruz.

 

“ÇED süreci bir an önce bitirilmeli”

 

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü de görüşünde burada ancak maden çıkarılabileceğini ifade ediyor ve ‘Burada termik santral olmaz’ diyor. Bu görüş belgesi bu anlama geliyor. Bu görüşü de Sayın Bakana Bartın’a gelmeden bir gün önce sunuyor. Sayın Bakan da zaten bu görüşü görmüş biliyor ve Bartın’a da bunun için geldi.

 

“Bakan süreci bitirirse Bartın tarihine geçer”

 

Biz şimdi Sayın Bakandan saydığımız bu görüşler ve kendi Bakanlığına bağlı Genel Müdürlüğünün bu görüşü doğrultusunda biran önce bu Amasra’daki termik santralle ilgili ÇED sürecini bitirmesini bekliyoruz. Ben iktidar partisinin Bartın Milletvekilini tıpkı Denizli Milletvekilleri gibi Sayın Bakanla bu konuyu görüşmeye davet ediyorum. Zaten Amasra ve Bartın Belediye Başkanının Sayın Bakanla görüşme talepleri var ve biz de bu gelişmeler eşliğinde tıpkı Denizli’de olduğu gibi bu termik santral sürecinin artık bittiğini açıklamasını bekliyoruz. O zaman Sayın Bakan bütün Amasra ve Bartın’ın gönlüne girecek, gönlümüzde bir parça yer edinecektir. Bizlerin 15 yıldır uğraştığı termik santralle ilgili son kararı o verecek ve Bartın ve Amasra tarihine geçecektir.”

 

“Mektup kömürle değil, termik santralle ilgili”

 

Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış konuşması sırasında, Amasra Belediye Başkanı Çakır tarafından Hattat Holding’in termik santral ile ilgili muhtemel ortaklarına hitaben kaleme alınan mektuba da değindi. Hattat Holding kanadından Çakır’a Bartın Platformu üzerinden “Bizi yurt dışında ortaklarımıza şikayet ediyor” diye yüklenildiğini anımsatan Atmış, “Ancak olay öyle değil. Sayın Hattat’ın bir yurt dışı ortağı var mı? Ortak yok ki. Varsa da Hattat “Benim ortağım şudur” diye açıklasın. Şuanda ortağının kim olduğunu açıklamıyor. Çünkü ortak yok, bir tane proje grubu var. Gelecekler buradaki kömürü Çin’deki muhtemel şirketlere pazarlayacaklar. Çin’deki şirket gelip burada çalışınca bu yerli ve milli bir yatırım olacak mı? Sayın Recai Çakır’da Çin’deki muhtemel şirketlere yazıyor. Hattat da bu muhtemel şirketlerden hangisinin ortağı olduğunu açıklasın. Biz ortağa falan yazmadık, muhtemel şirketlere yazdık. Ayrıca bu mektup kömürle ilgili değil, termik santralle ilgili” dedi.

 

“Hattat artık miladını doldurdu”

 

Mehmet Hattat’ın şimdi de 2 bin kişiyi işe alacağını dillendirmeye başladığını belirten Atmış, geçmişte de “11 bin kişiyi işe alacağız” diyen şirketin zamanla var olan işçileri d çıkardığını o yüzden bahsi geçen 2 bin işçinin de işe alınacağına inanmadıklarını dile getirirken “Onların derdi gençlerin işe alınması değil. Bu bizim derdimiz. Eğer burada Bartın ve Zonguldak’ın gençleri işe alınacaksa ve bu kömür buradan çıkarılacaksa Çinliler ya da Hattat’la değil Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından çıkarılmalı ve bu gençler öyle işe alınmalı. Biz her zaman yerin altında çalışanların insanların yanındayız. Gelip de Çinli işçileri buraya doldurmak yerine biz TTK’nın işletmesini istiyoruz. Artık bu süreç bitmiştir. Kömürü kim çıkaracaksa artık onun üzerine yoğunlaşalım ve Hattat artık burada miladını doldurdu” diye konuştu.

 

Kaya: “B sahasının TTK’ya devredilmeli”

 

Toplantıda söz alan Genel Maden İşçileri Genel Sekreteri Ertan Kaya da Amasra’daki B Sahası’nın TTK’dan alınarak Hattat Holding’e verilmesinden dolayı bölgede 16 yıldır ciddi bir istihdam sorunu yaşandığına dikkat çekti. Sözkonusu sıkıntıların Covid-19’dan kaynaklanan sıkıntılarla daha da arttığını savunan Kaya, “Biz her zaman üretmekten yana olduğumuzu belirttik. Geçmişte yapılan hataları bir daha tekrarlamamak ve bölge halkının istihdama kazandırılması adına bir an önce bu B sahasının TTK’ya devredilmesi gerekmektedir” dedi.

Bartın Platformu Avukatlarından Engin Uzun ise toplantının son bölümünde termik santral ile ilgili hukuki süreçte hangi aşamada olunduğunu, bundan sonra ne gibi bir yol izleneceğini özetledi. 

ETİKETLER : Bartın Amasra Bartın Platformu termik santral Hattat Holding HEMA Murat Kurum ÇED
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›