Başkan Çakır, Bakan Kurum’a teşekkür etti ve ekledi: “Termik santral projesinin iptal edilmesini bekliyoruz”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın, Valilik’teki geniş katılımlı toplantıda gündeme getirme fırsatı bulamadığı konularda destek talebini iletmek için belediyeye davet ettiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yapıcı tavrı ve taleplere verdiği destek sözü için teşekkür etti. İlçede yürütülecek sokak sağlıklaştırmadan, teknik personel ve temizlik aracı ihtiyacına, çevre ve şehircilik alanında Bakanlık ile birlikte yürütülecek bazı projelerden Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi düşünülen Mendirek tarafındaki alana kadar pek çok konuda Bakan Kurum’un destek sözü verdiğini belirten Başkan Çakır, kaba bir tahminle tüm bu proje ve desteklerin maddi karşılığının yaklaşık olarak 5 milyon TL civarında olabileceğini ifade etti. Çakır, ziyarette termik santral konusunu da gündeme getirerek, Bakan’a “sürecin durdurulduğu” noktasındaki açıklamasından mennun olduklarını ancak artık tüm Amasra ve Bartınlıların “Proje tamamen iptal edildi” sözünü duymak istediğini ifade etme şansı bulduğunu da söyledi.
Bu haber 2021-03-12 10:16:10 eklenmiş ve 1470 kez görüntülenmiştir.

Başkan Çakır, Bakan Kurum’a teşekkür etti ve ekledi:

 

 

TOLGA AKINER

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilimize gerçekleştirdiği ziyarette yansımaları sürüyor. Son yıllarda ilimize gelen konusuna en hakim ve parti ayrımı yapmaksızın sorun çözme odaklı bakış açısı ile herkesin takdirini kazanan Bakan olmayı başaran Kurum’un ziyaretinden karlı çıkan kurumlardan biri de hiç kuşku yok ki Amasra Belediyesi oldu.

 

Ne konuşulduğunu ve hangi sözler alındı?

 

Başkan Çakır’ın davetini geri çevirmeyen Bakan Kurum, beraberindeki AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Valisi Sinan Güner ve Bartın Belediye Başkanı ile birlikte başkanlık makamında Çakır’ı ziyaret edip sohbet etmişti. Sonrasında hem AK Parti kanadından hem de Amasra Belediyesi’nden görüşmede belediyenin ihtiyaçlarının gündeme geldiği ve Bakan Kurum’un destek için gerekli talimatları ilgili bürokratlara verdiği yönünde açıklamalar gelmişti. Biz de “Orada nere konuşuldu? Hangi konularda destek istendi ve Bakan ‘olur’ verdi?” sorularını bizzat konunun muhatabı olan Amasra Belediye Başkanı Çakır’a sonduk.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetki ve sorumluluk alanı içindeki konulara ilişkin Amasra Belediyesi’nin ihtiyaçlarını Bartın Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantıda dile getirme imkanı olmadığına dikkat çeken Başkan Çakır, Bakan Kurum’u kendisini dinlemesi için Belediye’ye davet ettiğini, Bakan’ın da bu ricayı geri çevirmeyerek bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Çakır, Bakan Kurum ile görüşmesine ilişkin şu önemli bilgileri gazetemiz aracılığıyla Amasra ve Bartın halkıyla paylaştı:

 

 

Sayın Bakan’ın ziyareti sırasında hem sokak sağlıklaştırma ile ilgi, özellikle Boztepe tarafında bir talebimiz oldu. Aynı zamanda belediyemizin ihtiyacı olan teknik personel alımı ile ilgili taleplerimiz vardı. Bu fırsatla onu da bizzat kendisine ilettik. Yine araç taleplerimiz vardı, temizlik işleri ile ilgili olarak büyük ve küçük kale içine girebilecek bir araçla, son olarak 2014 yılında belediyemize kazandırdığımız büyük çöp toplama aracı ile ilgili talebimiz oldu.

 

Bakanlık ve Belediye birlikte çalışacak

 

Baraj-Kemerdere bölgesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışma talebimizi ilettikten sonra Boztepe’de doğal sit alanı olan bölgede nasıl bir iş yapabiliriz konusunda Bakanlık ile birlikte çalışma yönünde söz aldık. Bunanla ilgili de çalışmalara devam ediyoruz şu an.

Bir de Millet Bahçesi projemiz var, Mendirek tarafında H3 dediğimiz alandan ayırarak tahsisini sağladığımız bölgede… Burada da Amasra’ya ve Amasra halına yakışır bir Millet Bahçesi projesi üzerinde de birlikte çalışacağız bakanlıkla.

 

 

Destek istenin projelerin tahmini bütçesi 5 milyon TL

 

Tüm bu bahsi geçen konular projelendirildiğinde yaklaşık bir maliyet ortaya çıkar. Henüz teknik çalışmalarını ve fizibilitelerini bitirmediğimiz için tahmini olarak söylemek gerekirse yaklaşık olarak 5 milyon TL civarında bir bütçe gerektirebileceğini ifade edebilirim. Onu da bu iyi niyet üzerinden yaptığımız görüşme somutlaştığında yine Sayın Bakan’a teşekkür ederek kamuoyu ile paylaşacağız. Bunun ne kadarının hibe ne kadarının kredi noktasında sağlanacak avantajlarla yapılabileceğini söylemek için henüz çok erken. Zaten böyle detaylara da görüşmede girilmedi.

Sayın Bakan’ın konulara yaklaşımı oldukça yapıcıydı. Kendilerine teşekkür ettik bunun için.

 

“Durdurulduğuna memnunuz ama iptalini bekliyoruz”

 

Ziyaret vesilesiyle taleplerimizin dışında Amasra-Bartın gündemini yıllardır meşgul eden termik santral konusu ile ilgili olarak da görüşlerimizi bizzat Sayın Bakan’a ifade etme şansı bulduk. Kendisine, sürecin durdurulduğu noktasındaki açıklamasından mennun olduğumuzu belirtirken, daha önce de benzer bir süreç yaşandığını anımsattık. Daha önce de durdurulan sürecin tekrar önünün açıldığını hatırlatırken, artık kendilerinden hem Amasra hem de Bartın halkı adına projenin tamamen iptal edildiği yönündeki açıklamayı da beklediğimizi ifade ettim.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum Yılmaz Tunç Sinan Güner Cemal Akın Recai Çakır
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›