Amasralı: “İşyeri kapanmalarının önüne Perakende Yasası ile geçilebilir”

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde büyük sıkıntılar çeken esnafın en büyük beklentilerinden birinin de Perakende Yasası’nda esnafın ihtiyaçlarına göre yapılacak bir düzenleme olduğunu belirtirken, bunun yapılması durumunda iş yeri kapanışlarının önüne geçileceğini savundu
Bu haber 2021-03-04 15:35:28 eklenmiş ve 5797 kez görüntülenmiştir.

ERDEM TABAKOĞLU

Sinan Amasralı, “Perakende sektörünü düzenleyen Perakende Yasa Tasarısı, esnaf ve sanatkârlar camiasının ihtiyaçlarına göre düzenlenip hayata geçirilirse küçük esnafın ayakta kalmasına imkan tanınır. Zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilirse bu ürünleri satan sektörler ve mahalle esnafı rahatlar. Yani herkes kendi işini yaparsa ve 70 kişinin yapacağı işi bir kişi yapmaz ise iş yeri kapanışları engellenir. Bu da istihdamın artmasına ve işsizliğin azalmasına imkan sağlar” dedi.

 

“Olumlu gelişmeler bekliyoruz”

 

Perakende Yasası’nda yapılacak düzenlemelerin esnaf ve sanatkarlar camiası açısından olumlu bir gelişme olacağının altını çizen Amasralı, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede özetle şu görüşleri dile getirdi:
“Perakende sektörünü düzenleyen kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise perakende sektörünü düzenleyen yasa teklifi yeniden gündeme alınarak gıda sektöründeki zincir marketlerin açılış saatleri ile sattıkları ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeler üzerine çalışılıyor. Bu kapsamda Türkiye
Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) camiası adına yasa tasarısı üzerindeki talep, görüş ve değerlendirmeleri TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken tarafından Ticaret Bakanlığı’na iletildi. Taleplerimiz dikkate alınarak hayata geçirildiğinde yeni düzenlemeler esnafımız ve ekonomi adına olumlu olacak.

 

“Zincir marketler haksız rekabet oluşturuyor”

 

Özellikle zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilecek olması, küçük esnafın devamlılığı için hayati önem taşıyor. TESK’in talebi zincir marketlerde tütün mamulleri, alkollü içki, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya, kırtasiye ürünleri, züccaciye, hırdavat, oyuncak, tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, hediyelik eşya, oto yedek parça ve aksesuar, kesme çiçek, işlenmemiş et ürünleri, deniz ürünleri, unlu mamul ve pastane ürünlerinin satışının yasaklanması yönünde. Çünkü A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler 70’dan fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor. Eğer bu ürünlerin satışına sınırlama getirilirse başta kasap, kırtasiyeci, mobilyacı, ayakkabıcı, çiçekçi, tekstilci, hırdavatçı, zücaciye gibi çok sayıda meslek kolundaki esnafımız iş yapmaya başlar. Özellikle bu zincir marketlerin bünyesinde hizmet veren kasap esnafı gibi esnafımız da kendi iş yerlerini açma noktasında harekete geçer. Ürünü muhatabı satıp vatandaşın ayağı esnafa gittiğinde mahalle esnafı yeniden canlanır ve yeni istihdam olanakları doğar. İş yeri kapanışları engellenir.”

ETİKETLER : BARTIN SİNAN AMASRALI TESK
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›