“Kontrollü normalleşme” başladı!

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın’da da büyük bir merakla beklenen “Okullarda yüz yüze eğitime geçilebilecek mi?”, “Restoran, lokanta ve kafeler açılabilecek mi?” ve “Hafta sonu sokağa çıkma yasakları kalkacak mı?” sorularına yanıt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “kontrollü normalleşme” döneminde Türkiye yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisindeki vaka sayısına göre 4 renk ile gösterilen Mavi (düşük riskli iller), Sarı (orta riskli iller), Turuncu (yüksek riskli iller) ve Kırmızı (Çok yüksek riskli iller) olarak sınıflandırıldı. Bartın, sarı renk ile orta riskli iller arasında yer alarak dün itibariyle başlayan “kontrollü normalleşme” döneminin getirdiği özgürlüklerden yararlanmaya başladı.
Bu haber 2021-03-03 00:55:17 eklenmiş ve 1047 kez görüntülenmiştir.

 

ÖZGÜRLÜKLERİN ARTARAK SÜRMESİ BİZİM ELİMİZDE

 

TOLGA AKINER

Buna göre; Bartın’da hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı gündüz saatleri için kaldırılırken, hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı 21.00-05.00 saatleri arasında devam edecek. 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları ve Pazar yerlerine girişlerinin önündeki engeller kaldırıldı. Daha önce ilimizde 15 Şubat tarihi itibariyle köy okullarında başlanan yüz yüze eğitimin kapsamı genişletilerek il genelindeki tüm ilkokullarda ve ortaokulların 5,6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim verilecek. 8. sınıflar haftada 12-24 saat yüz yüze eğitim alırken, 9, 10 ve 11. sınıflarda haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 12. sınıflarda haftada 16-24 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Dersler 30, teneffüsler ise 10 dakika olacak. Vaka sayısındaki artış nedeniyle Kumluca’da yüz yüze eğitime geçiş 14 gün sonra geç olacak. İlimiz genelinde restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri hafta içi ve hafta sonları 07:00 ile 19:00 saatleri arasında, daha önce İL Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 24 Eylül 2020’de aldığı ilgili kararda belirtilen kapasitelerinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde açık olacak ve müşteri kabul edebilecek. Bu iş yerleri 19:00-21:00 saatleri arasında paket servis ve ya gel al şeklinde, sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saat 21:00’dan 24:00’a kadar ise paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Ancak tüm özgürlüklerin artarak devam etmesi ve en kısa sürede salgın öncesindeki hayatımıza kavuşabilmemiz için aşılamanın hızlı bir şekilde yapılmasının yanı sıra biz vatandaşların kurallara harfiyen uymasına ve virüsün yeniden bir vaka artışına neden olmasını engelleyecek davranışlar sergilememize bağlı.

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Kabine toplantısının ardından orada alınan kararlar çerçevesinde ilimiz genelinde uygulanacak yeni kararları belirlemek üzere Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında toplandı. Gece geç saatlere kadar süren toplantıda Bartın’da kararların hangi ayrıntılar ile uygulanacağı belirlendi. Toplantıda alınan kararlar gece yarısından sonra Bartın Valiliği tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Kararlarda özetle şöyle denildi:

 

 

Sokağa çıkma yasağı akşamdan sabaha sürecek

 

“İlimiz genelinde sokağa çıkma kısıtlamasını düzenleyen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 20 Kasım 11 2020 tarih ve 74 no’lu kararının N bendini iptal ederek yeni bir karar alınıncaya kadar ilimiz genelinde sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi ve hafta sonu 21:00 - 05:00 saatleri arasında uygulanmasını kararlaştırdı.

 

Yaş gruplarına sokağa çıkma serbestisi

 

İlimiz genelinde 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlamasını düzenleyen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 20 Kasım 11 2020 tarih ve 74 no’lu kararın 1. maddesinin J ve K bendleri iptal edildi. Bununla birlikte yine bu yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın pazaryerlerine girişlerini yasaklayan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 4 Kasım 2020 tarih ve 72 no’lu kararının 6. ve 7. maddeleri iptal edildi

 

Sokağa çıkma muafiyetleri sürüyor

 

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı bir diğer karar ise daha önce farklı tarihlerde aldığı ilimizdeki sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerler ve kişiler bakımından istisnaların devamı yönünde oldu.

 

Yüz yüze eğitimin kapsamı genişletildi

 

15 Şubat itibariyle ilimiz genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ile resmi ve özel tüm anaokullarında tam gün olarak başlayan yüz yüze eğitimin kapsamı genişletildi. Bu çerçevede 2 Mart 2021 tarihi itibariyle, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda, 15 Şubat 2021 tarihinde yüz yüze eğitime başlayan okullara ilave olarak ilimiz genelindeki resmi ve özel ilkokullarda, haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim verilmesine; ortaokullarda ve İmam Hatip Ortaokullarında; 5, 6 ve 7. sınıflar 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim verilmesine; 8. sınıflara haftada 12-22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitim verilmesine; Ortaöğretim okullarında, 9, 10 ve 11. sınıflarda haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, 12. sınıflarda haftada 16-24 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim verilmesi kararlaştırıldı.

Bilim Sanat Merkezi’nde kendi programı dâhilinde yüz yüze eğitime geçildi. Mesleki Eğitim Merkezleri’nde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerinde eğitim veren tüm özel eğitim okullarında ve diğer okullar bünyesindeki tüm özel eğitim sınıflarında ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçildi.

Bunun yanı sıra destekleme ve yetiştirme kursları yüz yüze devam edecek. Sınavlar seyreltilmiş sınıflarda yapılacak.

 

Dersler 30, teneffüsler 10 dakika

 

Yüz yüze eğitim yapılacak günlerde eğitime başlama ve bitiş saatleri ile yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla işlenecek derslerin okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenmesine, eğitimlerin bir ders süresi 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak şekilde planlanacak.

 

Kumluca yüz yüze eğitime Covid engeli

 

Ulus’un Kumluca beldesinde görülen Covid-19 vaka artışı nedeniyle Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Zafer İlkokulu, Kumluca İmam Hatip Ortaokulu, Kumluca Atatürk Yatılı Bölge Ortaokulu, Şehit Sinan Oruç Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretime 2 Mart 2021 tarihinden itibaren 14 gün süre ile yüz yüze eğitime ara verildi. Bu süreçte dersler uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Ayrıca; Kumluca’dan Bartın İl genelindeki tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler de 14 gün izinli sayılacak.

 

Kurallara uyan kantinler açılacak

 

Okul kantinleri, Covid-19 hususunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberleri’ ile belirlenen tüm tedbirlere riayet edilmesi ve kantinlerde bulunan masa sandalyelerin kaldırılarak öğrenci yoğunluğunu önleyecek şekilde kısa süreli ve temel ihtiyaçların teminine yönelik satış yapılması koşulu ile açılabilecek.

 

Üniversiteye il dışından gelen öğrenciler yurtlara yerleştirilecek

 

Bartın Üniversitesi tarafından yapılacak uygulamalı eğitimler, azami tedbirler sağlandıktan sonra mümkün olan en uygun şartlarda ve en kısa sürede kademeli olarak yüz yüze yapılacak. Uygulamalı eğitimler için il dışından gelen öğrencilerin talep etmeleri halinde barınma ihtiyaçları Covid-19 tedbirlerine riayet etmek kaydıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce karşılanacak. Bu öğrencilerin yurtlara yerleştirilmeden önce alınması gereken her türlü Covid-19 tedbiri İl Sağlık Müdürlüğünce alınacak.

 

Aylar sonra yeniden müşteri kabul edebilecekler!

 

İlimiz genelinde restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri hafta içi ve hafta sonları 07:00 ile 19:00 saatleri arasında, daha önce İL Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 24 Eylül 2020’de aldığı ilgili kararda belirtilen kapasitelerinin yüzde 50’sini aşmayacak şekilde açık olacak ve müşteri kabul edebilecek. Bu iş yerleri 19:00-21:00 saatleri arasında paket servis ve ya gel al şeklinde, sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saat 21:00’dan 24:00’a kadar ise paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Bu işletmelerin açık ve kapalı alanlarında ilan edilen maksimum müşteri sayısından fazla oturulabilecek masa ve sandalyelerin bulundurulmamasına, fazla masa ve sandalyelerin müşterilerin doğrudan ulaşamayacağı kapalı alanlarda kilit altına alınacak.

 

Paket servis 24.00’e kadar yapılabilecek

 

İlimiz genelindeki market, bakkal, manav, kasap, tekel bayii, büfe ve kuruyemişçilerin sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı 07:00-20:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu iş yerlerinin 20:00-21:00 saatleri arasında paket servis ve ya gel al şeklinde, sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 21:00’dan 24:00’a kadar paket servis şeklinde (alkol satışı hariç) hizmet verebilecek.

 

Birçok tesis saat sınırı ile kapılarını açacak

 

Yeni bir karar alınıncaya kadar Bartın genelinde kahvehane, kıraathane, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonlarının 2 Mart Salı günü itibariyle, 07:00-19:00 saatleri arasında, halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin ise seyirci, refakatçi ve misafir alınmaması kaydıyla faaliyetlerinin 09:00-19:00 saatleri arasında devam etmesi kararlaştırıldı.

 

Genel kurul ve toplantıları kişi sınırlaması ile yapılabilecek

 

29 Kasım’daki karar doğrultusunda Mart ayına kadar ertelenen ilimiz genelindeki sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşların, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul, geniş katılımlı toplantı, vb. etkinliklerin kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerince maske, mesafe ve hijyen koşulları başta olmak üzere diğer tedbirlere uyulması kaydı ile yapılmasına bundan böyle izin verilecek.

 

Nikah ve düğünlere ilişkin düzenleme

 

Bartın genelindeki nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, daha önce Covid-19 pandemisi dolayısıyla belirlenen esaslar çerçevesinde kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, gelin ve damadın yakınları dahil katılımcı sayısı 100 kişiyi geçmemek ve en fazla 1 saat sürmesi kaydıyla gerçekleştirilebilecek. Ayrıca nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az üç gün öncesinden Valilik/Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesi zorunlu olacak.

 

İl dışından gelenlere sıkı takip

 

Bartın’a her ne şekilde olursa olsun il dışından gelen vatandaşlar kolluk birimleri, muhtarlıklar ve site yönetimleri tarafından tespit edilerek her saat başı İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilecek. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu vatandaşlarımızın sağlık ve semptom kontrolleri ivedi olarak yapılacak.

 

Misafirlik yasağı da kalktı

 

Aile ve akraba ziyaretleri ile evlere misafir kabul edilmemesi ile ilgili 1 Aralık 2020 tarih ve 76 no’lu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı iptal edildi.”

ETİKETLER : Bartın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı Covid-19 kontrollü normalleşme Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›