İl Genel Meclisi, 3 bin su abonesini sevindirdi

Kenan Dursun başkanlığında Mart ayı toplantılarının ilk birleşimini gerçekleştiren Bartın İl Genel Meclisi’nden, içme suyu işletmeciliğini yaptığı 14 köydeki toplam 3 bin aboneyi sevindirecek bir karar çıktı. Meclis, 2020 yılındaki su tarifesinde artış yapmayarak abonelerin suyu mevcut tarifeden alabilmelerine imkân verdi.
Bu haber 2021-03-02 15:04:19 eklenmiş ve 919 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

İl Genel Meclisi’nin Mart ayındaki ilk birleşiminde konuşan Meclis Başkanı Dursun, 7. Dönem Meclisi’nin, Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için önemli kararlara imza attığını anımsatırken çalışmalara katkı sağlayan tüm Meclis üyelerine teşekkür etti.

 

2020 bütçe gerçekleşme oranı yüzde 99

 

2020 yılı faaliyet raporu ile ilgili de kısa bir değerlendirme yapan Dursun, “2020 yılı İdaremiz öz kaynağı 54 milyon 846 bin 787,27 TL gelir gerçekleşerek yüzde 99’lara ulaştı, dış kaynak ise 54 bin 746 bin 71,49 TL olarak iç ve dış kaynak toplamı 109 milyon 592 bin 858,76 TL oldu. Yine öz kaynağımızla 54 milyon 131 bin 201,05 TL gider gerçekleşerek yüzde 99’lara ulaştı, dış kaynak gider gerçekleşmesi ise 54 milyon 455 bin 885,63 TL olarak iç ve dış kaynak toplamı 108 milyon 587 bin 86,68 TL’lik tutarla 2020 yılı Özel İdare çalışmaları için gider gerçekleşmesi yaşandı. Ayrıca sektörler arası ayrıntılı bilgi faaliyet raporu sunumunda görülecek” dedi.

 

 

Ulus Hükümet Konağı Projesi yatırım programına alındı

 

Dursun’un konuşmasının ardından “Ulus Hükümet Konağı Projesi Hazırlanması İşinin 2021 yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması” ile ilgili komisyon raporu okundu. Komisyonda yapılan değerlendirme sonucunda işin sürekliliği ve ileriye dönük çalışmaların hız kazanması açısından söz konusu proje işinin beraberinde yapım işi olarak da değerlendirilerek ek çalışma ve yatırım programına alınmasına Meclisin oy birliği ile kabul edildi.

Projeyi yakından takip eden ve desteklerini esirgemeyen Vali Sinan Güner ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a teşekkür eden Meclis Başkanı Dursun, projenin yapımının Özel İdare öz kaynağı ile binanın fiziki yapımının ise İçişleri Bakanlığı yatırım programına alınarak gerçekleştirileceğini anımsattı.

 

Su tarifesinde artışa gidilmedi

 

İl Genel Meclisi’nde alınan bir diğer önemli karar ise Özel İdare’nin içme sularında işletmeciliğini yaptığı 14 köydeki 3 bin abone ile ilgili sevindirici karar oldu. Meclis, pademi koşullarını da göz önünde bulundurarak sözkonusu köylere verilen suyun tarifesinde değişikliğe gitmedi. Buna göre aboneler 2020 yılı tarifesi üzerinden faturalarını ödemeye devam edecekler. Başkan Dursun, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Şubat ayı meclisinde gündeme gelen içme suları tarifelerinin belirlenmesi ile ilgili dosyanın Plan ve Bütçe Komisyonundaki değerlendirme sürecinde özellikle pandemi döneminin halkımız üzerindeki etkileri dikkate alınarak gerçekleştirildi. Plan ve Bütçe Komisyonunun Meclisimize öneri olarak sunduğu raporda içme sularına zam yapılmaması kararına önemli ölçüde katkı sağladı. Meclisimizce bu yönde kararın alınmasında katkısı olan tüm meclis üyelerine teşekkür ediyor ve alınan kararın işletmeciliğini yaptığımız 3 bin aboneye şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. İçme suları işletmeciliği ile Bartın İl Özel İdaresi’nin yine bir ilke imza attığını belirten Dursun, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

 

“İçme suları projeleri 14 yıldır Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde büyük bir özveriyle yürütüldü. Son dönemde kapsamının genişletilerek büyük grup suları hayata geçirildi, fakat geldiğimiz süreçte yapılan kapsamlı ve büyük tesislerin haklı olarak muhtarlıklarımız eliyle işletilmesinde zorluklar ve devamında sorunlar yaşandı. Halen birçok köyümüzde işletme sıkıntısından kaynaklı yüksek maliyetli şebekeler var. O nedenle milyonlarca harcama yapılarak köylerimize kazandırmış olduğumuz bu tesislerin vatandaşlarımıza sağlıklı ve çok daha ekonomik bir şekilde profesyonel bir işletme anlayışıyla işletilmesinin yapılması gerekiyor. Yaşanan sorunun çözümüne ilişkin uzun zamandır mevzuatlar çerçevesinde çözüm arayışlarımız oldu. İl Özel İdaresi Kanununda bizlere içme sularının işletilmesi hususunda açıkça bir görev tarifi yoktu. Bunun yanında mevcut Köy Kanununun muhtarlarımıza verilen işletme yetkisinin günümüz şartlarını tarif etmiyordu. O nedenle her iki kanunda işletme sahibinin tam tarifinin yapılmamasından kaynaklanan sorunların giderilebilmesi için yine 51 İl Özel İdareleri arasında ilki gerçekleştirerek içme suları işletme yönetmeliğini 05/09/2019 tarihli ve 100 sayılı İl Genel Meclisi kararıyla günümüz şartları ve ilgili mevzuatlara uygun şekilde hazırlandı. Bu yönetmeliğin Sayıştay’ca da kabulünden sonra İl Özel İdaremiz bünyesinde Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. İşletmeciliğini aldığımız ve alacak olduğumuz hiçbir muhtarımıza köyünün içme suyu tesisinin işletmesinin devri konusunda baskı yapmadan özellikle işletme sorunu yaşanan tesislerin işletmesini peyder pey devralacağız. Bugün itibarıyla işletmesi devralınan köy sayısı 14’e ulaştı. Ayrıca bu konuda işletmesi devralınan köylerde vatandaş memnuniyeti de giderek artıyor. Buradaki amaç; İdareye getireceği gelir önceliği değildir. Amacımız içme sularında köylerde oluşan yüksek maliyetleri kabul edilebilir rakamlara çekerek köylerimize sıhhi açıdan çok daha sağlıklı içme ve kullanma sularını halkımızın hizmetine sunmaktır.”

 

İşte uygulanacak tarife

 


 

Kenan Dursun’un verdiği bilgiye göre; 2021 yılı Mart ayı Meclisi’nin yeni fiyat tarifesi halen uygulanmakta olan tarife geçerli olacak. Terfili sistem su tüketim bedeli; mesken için 2,5 TL+ KDV, ticarethaneler ve resmi kurumlar için 3,5 TL+ KDV, cazibeli sistem su tüketim bedeli; mesken için 1 TL+ KDV, ticarethaneler ve resmi kurumlar için 2 TL+ KDV olacak.

Kanalizasyon sistemi olan tesislerde tüketim bedeli fiyatına yüzde 30 ilave edilecek. Terfili sistem şantiye aboneliği için su tüketim bedeli 4 TL+ KDV, cazibeli sistem şantiye aboneliği için su tüketim bedeli ise 3 TL+KDV olarak uygulanacak. Köylerimizde bu hizmetten faydalanan abonelerin faturalarına ekstra bir komisyon veya masraf yansımaması ve ödemelerini evlerinde kolaylıkla yapabilmeleri için Özel İdare ile Ziraat Bankası arasında bir de protokol imzalandı.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi su tarifesi Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›