TEORİK EĞİTİM UZAKTAN, UYGULAMALI EĞİTİMLER YÜZ YÜZE YAPILACAK

Bartın Üniversitesi Senatosu, 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde teörik olarak verilecek derslerin halen uygulamada olduğu şekliyle uzaktan eğitim şeklinde devam etmesini, bazı bölümlerde ise teorik olarak verilen derslerin yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilmesini kararlaştırdı. Alınan kararların bağlayıcı olmakla birlikte sürekliliklerinde, halen dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz ve ilimizde de etkili olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisindeki seyrin etkili olacağını vurgulayan Bartın Üniversitesi Senatosu, önümüzdeki süreçte gelişmeler ışığında yeni kararlar alınabileceğine de atıfta bulundu.
Bu haber 2021-02-23 16:45:52 eklenmiş ve 2100 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Üniversitesi Senatosu, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda yürütülecek derslere ilişkin olarak bir dizi karar aldı. Senatosu tarafından alınan ve kamuoyu ile paylaşılan kararlar özetle şöyle:

 

Teorik eğitimde değişiklik yok

 

1- Bartın Üniversitesi’nde teorik eğitimin ağırlıklı olduğu Bartın Orman Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi'nin tüm bölümlerinde, İngilizce ve Arapça Hazırlık ile Lisansüstü programların tüm derslerinde güz yarıyılında sürdürülen Uzaktan Eğitim kriterlerinin uygulanmasına, derslere eş zamanlı (çevrimiçi) veya eş zamansız (kayıttan) olarak devam edilmesine karar verildi.

 

Bazı bölümler uygulamalı dersleri yüz yüze gerçekleştirecek

 

2- Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Bartın Meslek Yüksekokulu ve Ulus Meslek Yüksekokulu'nun son sınıflarında 7+1 ve 3+1 uygulamasının olduğu programlarda işyeri eğitiminin isteğe bağlı olarak öğrencilerimizin bulundukları yerlerde yüz yüze ya da Uzaktan Eğitim yoluyla yapılması kararlaştırıldı.

3- Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin ikinci sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun ilk ve Acil Yardım Programı son sınıfındaki teorik derslerin Uzaktan Eğitim yoluyla, uygulamalı derslerin teorik kısımlarının başlangıçta yine Uzaktan Eğitim yoluyla, sonraki haftalarda ise derslerin uygulamalı kısımlarının ‘kademeli ve küçük gruplar halinde’ laboratuvar veya hastane ortamında yüz yüze yapılmasına karar verildi.

4- Fen Fakültesi'nin Biyoteknoloji Bölümü ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nün ikinci ve üçüncü sınıflarındaki teorik derslerin Uzaktan Eğitim yoluyla, uygulamalı derslerin teorik kısımlarının başlangıçta yine Uzaktan Eğitim yoluyla, sonraki haftalarda ise derslerin uygulamalı kısımlarının kademeli ve küçük gruplar halinde laboratuvar ortamında yüz yüze yapılması kararlaştırıldı.

5- Spor Bilimleri Fakültesi'nin Antrenörlük Bolümü, Spor Yöneticiliği Bölümü ile Rekreasyon Bölümü'nün son sınıflarındaki teorik derslerin ‘Uzaktan Eğitim’ yoluyla, uygulamalı derslerin teorik kısımlarının başlangıçta yine Uzaktan Eğitim yoluyla, sonraki haftalarda ise derslerin uygulamalı kısımları ‘kademeli ve küçük gruplar halinde yüz yüze’ yapılacak.

6- Belirtilenlerin dışında kalan diğer program ve sınıflardaki tüm derslerin Uzaktan Eğitim yoluyla yapılacak.

 

 

Öğrenci belirleyecek

 

7- 3. 4. ve 5. maddelerde belirtilen yüz yüze eğitimin yürütüleceği uygulamalı derslerde yüz yüze eğitim tercihinin yanı sıra Uzaktan Eğitim tercihi de sağlanacak. Bunlardan hangisinin seçileceği her bir öğrencinin kendisi tarafından belirlenecek ve gerekli planlamalar ilgili birimler tarafından yapılacak.

 

Kütüphane ve laboratuvarlar açık

 

8- Bartın Üniversitesi yerleşkelerinde yer alan kütüphane, bilgisayar ve diğer laboratuvarlar önceden planlanarak tüm öğrencilere açık tutulacak. Öğrencilerin önceden randevu alarak ders sorumluları ile ödev, proje gibi çalışmalar hakkında yüz yüze görüşebilecekler.

9- 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi ders kayıtları 1 - 5 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacak. Dersler ise 8 Mart 2021 tarihinde başlayacak. Ayrıca akademik takvim de buna uygun olarak güncellenecek.

10- Öte yandan salgının seyrine göre ihtiyaç duyulması halinde ilerleyen dönemlerde yeni düzenlemeler yapılabilecek.

 

Özkan: “Yüz yüze eğitim yapacak bölüm sayısı artırılmalı”

 

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan da, Senato’nun bu kararı üzerine sosyal medya aralığıyla bir çağrıda bulundu. Bartın Üniversitesi Senatosu’nun kararını bir kez daha gözden geçirmesini isteyen Özkan, Koronavirüs pandemisi dolayısıyla yaklaşık bir yıldır, müşteri portföyünün büyük bölümünü öğrencilerin oluşturduğu işletmelerin çok sıkıntılı günler geçirdiğini anımsattı ve şu görüşleri dile getirdi:
“Bu işletmelerin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Biz esnaflar olarak şartların ne kadar sıkıntılı olduğunu farkındayız hepimiz bu süreçte çok yara aldık. Mart başı itibaren inşallah kısıtlamaların kalkacağı bu dönemde biz Bartın esnafları olarak pandemi başladığından beri kurallara nasıl uyduysak, bundan sonra da aynı şekilde uymaya devam edeceğiz. Kendi sağlığımız kadar şehrimize gelecek her öğrencinin ve burada görev yapan öğretim üyelerinin sağlığını da önemsediğimizi ve bunları korumak adına gerekli bütün önlemleri fazlasıyla alacağımızı tekrar ifade ediyoruz. Ekonomisi öğrenciye dayalı bir şehir esnafını da düşünerek Senoto’nun almış olduğu bu kararı tekrar gözden geçirerek yüz yüze eğitim bölüm sayısını artırmasında fayda olacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi yüz yüze eğitim Barış Özkan
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›