TAPDK süre uzatım işi 31 Mayıs’a kadar yapılabilecek

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) süre uzatım işlemlerinin 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldığını belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgelerinin 2021 yılı bedellerinin de belirlendiğini bildirdi.
Bu haber 2021-02-23 16:42:44 eklenmiş ve 2185 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla daha önce ertelenen TAPDK, süre uzatımı 2021 ücreti için bir kez daha ertelendi. Buna göre daha önce 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılması gerektiği bildirilen ücret ödemesi yeni erteleme çerçevesinde 31 Mayıs 2021’e kadar yapılabilecek. Yeni düzenleme çerçevesinden bundan böyle alkol satış belgesi için artık Tarım ve Orman İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne gidip onaylatma yapmaya da gerek olmayacak. Ziraat Bankası’na sicil numarası üzerinden para yatırmak yeterli olacak.

Konuya ilişkin olarak Oda üyelerini bilgilendiren Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, kolaylık sağlama adına belge sahibi kişilerin cep telefonlarına kısa mesaj gönderildiğini kaydetti. Özkan, sözkonusu açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

 

Belge bedeli, Ziraat Bankası’na yatırılacak

 

“Bakanlık Makamının Olur ve talimatları gereğince; yurt genelinde uygulanan koronavirüsle mücadele önlemleri çerçevesinde, sosyal etkileşimi en düşük seviyede tutarak gerek Bakanlığımız personelinin gerekse vatandaşlarımızın sağlıklarının korunması amacıyla, satış belgelerinin 2021 yılı süre uzatım işlemleri, sadece banka (Ziraat Bankası) kanalıyla belge bedeli yatırılması suretiyle gerçekleştirilecektir.

 

Süre 2 ay ötelendi

 

2021 yılı süre uzatım işlemleri için belge bedeli yatırılmasının son günü, Bakanlık Makamı'nın olurları ile iki ay uzatılarak 31/05/2021 olarak güncellenmiştir. Satış Belgesi sahibi vatandaşlarımızın belge bedeli yatırmak dışında Bakanlığımız il veya ilçe müdürlüklerine başvurmasına, müdürlüklerde herhangi bir ek işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

 

İnternet üzerinden çok kolay

 

Süre uzatım işlemi ödemeleri, Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden Ödemeler > Diğer ödemeler > Diğer kurumlar > Tob-Tütün Ve Alkol D.Bşk. (M.Tapdk) Online Yeni Satış Belgesi Ve Süre Uzatım işlemi seçeneği ile ulaşılan sayfadan ‘Referans No’ belirtilerek yapılabilmektedir. ‘Referans No’ alanına belge sahibi kişilerce ‘Sicil Numarası’ girilmelidir.

Ayrıca kolaylık olması açısından belge sahibi kişilerin cep telefonlarına, ‘2021 süre uzatım işlemi için 31.05.2021’e kadar Ziraat Bankası süre uzatım menüsünden …… sicil numaranızı belirterek …. TL yatırmanız gerekmektedir.’ şeklinde SMS gönderilmiştir.”

Yeni belge ücretleri belirlendi

 

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgelerinin 2021 yılı bedellerinin de belirlendiğini ifade eden Barış Özkan, şu bilgileri paylaştı:

* Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin toptan satış belge bedeli 9 bin 490 liraya çıktı.

* Perakende satış belgelerinin bedeli il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 490 lira, ilçe merkezlerinde 325 lira, diğer mahallerde 120 lira oldu.

* Açık içki satış belgeleri için il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 2 bin 40 lira, diğer mahallerde ise 785 liraya yükseldi.

* Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgeleri de il merkezlerinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içinde 5 bin lira, diğer mahallerde 4 bin 560 lira bedelle alınabilecek.

ETİKETLER : Bartın TAPDK Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Barış Özkan tekel
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›