NORMALLEŞME İÇİN TAVSİYE KARARLARI TAMAM Gözler, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde…

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında geçen hafta toplanan Pandemi İl Koordinasyon Kurulu, 1 Mart 2021 itibariyle il genelindeki tüm okullarda Covid-19 tedbirlerine uymak kaydıyla 1, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıfların haftada 5 gün eğitim öğretim yapılacak yekilde açılmasını, diğer sınıfların ise 2’şerli gruplara ayrılarak 1. gruptakilerin Pazartesi-Salı, 2. gruptakilerin ise Perşembe-Cuma günleri olacak şekilde haftada 2 gün eğitim-öğretime başlamalarını kararlaştırdı. Okul kantinlerinin de sandalye ve masalar kaldırılarak Covid-19 tedbirleri uygulanarak hizmet verebileceğini de hükme bağlayan Kurul, 65 yaş ve üstündeki vatandaşların Pazar yerlerine girişlerinin önündeki engeli de 1 Mart itibariyle kaldırılmasını kararlaştırdı. Sözkonusu kararlar sanki kesin olarak uygulanacakmış gibi bir algı oluşması üzerine yeni bir açıklama yapan Bartın Valiliği, Pandemi İl Koordinasyon Kurulu kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu konulara ilişkin kesin kararların ise İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde görüşülerek alınacağını bildirdi.
Bu haber 2021-02-23 16:30:20 eklenmiş ve 2221 kez görüntülenmiştir.

TOLGA AKINER

Bartın Pandemi İl Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, yeni tip Koronavirüs (Covid-19)  salgını nedeniyle alınması gereken tedbirleri ve kademeli normalleşme sürecinde Bartın genelinde yapılacak faaliyetleri değerlendirmek üzere daha önceden yapılan hazırlık toplantılarında ortaya çıkan görüşler ve tüm katılımcıların önerileri doğrultusunda bir dizi karara imza attı. Alınan kararlar Bartın Valiliği tarafından kamuoyuna şu şekilde duyuruldu:


Yüzyüze eğitim kararı

 

* İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 9 Şubat 2021 tarihli toplantısında İlimiz genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ile resmi ve özel tüm anaokullarında 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren tam gün olarak yüz yüze eğitime geçilmesi karar verilmiş bu çerçevede 1 Mart 2021 tarihinden itibaren ilimiz genelindeki tüm okullarımızdan Covid-19 hususunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberleri ile belirlenen tüm tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla; 1., 2., 3., 4., 8., ve 12. sınıfların haftada 5 gün eğitim-öğretim yapılacak şekilde açılmasına, diğer ara sınıfların yani 5., 6., 7., 9., 10., ve 11. Sınıfların da ayrı ayrı ikişerli gruplara ayrılarak 1. grupların Pazartesi-Salı günleri eğitim-öğretime devam etmesine, Çarşamba günü okullarımızda dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasına, 2. grupların ise Perşembe-Cuma günleri olacak şekilde haftada 2 gün eğitim-öğretime başlamalarına karar verildi.

 

Kantinler de açılabilecek

 

* Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin bir takım ihtiyaçlarının karşılandığı okul kantinlerinin Covid-19 hususunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberleri ile belirlenen tüm tedbirlere riayet edilmesine ve kantinlerde bulunan masa sandalyelerin kaldırılarak öğrenci yoğunluğunu önleyecek şekilde kısa süreli ve temel ihtiyaçların teminine yönelik satış yapılması koşulu ile açılmalarına;

 

BÜ’deki uygulamalı eğitimler için gelenler yurtlarda kalacak

 

* Bartın Üniversitesi’nde bahar dönemi teorik eğitimlerin Yüksek Öğretim Kurulu’nun kararları doğrultusunda tamamen çevrimiçi yapılmasına, uygulamalı eğitimlerin ise azami tedbirler sağlandıktan sonra mümkün olan en uygun şartlarda kademeli olarak yüz yüze yapılmasına, uygulamalı eğitimler için ilimize dışarıdan gelen öğrencilerin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait yurtlarda ve ayrı ayrı odalarda misafir edilmelerine, öğrencilerin yurtlara kabul edilmeden önce gerek görülmesi halinde re’sen, istemeleri halinde ise takdiren PCR testlerinin İl Sağlık Müdürlüğünce yapılmasına, bu öğrencilerden 20 yaş altı olanlarının İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 20 Kasım 2020 tarihli toplantısında alınan karar gereği eğitim-öğretim faaliyetleri kapsamında sokağa çıkmalarının mümkün olmasından dolayı her hangi bir karara gerek olmadığına; eğitim-öğretimin saat 21:00 da sonraya bırakılmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.

 

Kafe ve restoranların durumu sonra değerlendirilecek

 

* Kafe, restoran, kahvehane, kıraathane ve çay ocağı gibi kapalı veya evlere servis yöntemiyle çalışan işletmelerin açılıp açılmayacağının, açılacak ise hangi şartlarda açılacağının Sağlık Bakanlığının iller bazında belirleyeceği dört kademeli risk (düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli iller) sınıflandırmasından sonra değerlendirilmesine karar verildi.    

 

Kamudaki çalışma düzeni yeniden değerlendirilecek

 

İlimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yoğunluğu azaltmak herhangi bir bulaş durumunda mümkün olan en az sayıda personelin etkilenmesini temin etmek amacıyla uygulanan esnek ve dönüşümlü mesai sisteminin, kurumların personel durumu, iş yükü ve Covid-19 tedbirleri kapsamında aldıkları görevler dikkate alınarak 1 Mart 2021 tarihinde yeniden değerlendirilmesine karar verildi.

 

65 yaş ve üstü pazaryerlerine girebilecek

 

* İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 4 Kasım 2020 tarihli toplantısında,  İlimizdeki 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımızın (pazar esnafı hariç) umumi pazar yerlerine girmeleri kısıtlanmış olup, bu vatandaşlarımızın pazar yerlerinde alınan tedbirlere riayet etmeleri kaydı ile pazar yerlerine 1 Mart 2021 tarihinden itibaren girmelerine karar verildi.

 

Franchise işletmeler bilgilendirilecek

 

* İlimizde bulunan ve franchise şeklinde işletilen lokanta, kafe restoran gibi iş yerlerinin tespitine, bu yerlerin ana işleticilerinin Covid-19 tedbirleri kapsamında biraraya getirilerek tedbirlere riayet konusunda gerekli bilgilendirmenin yapılmasına;

* Kademeli normalleşme döneminde uygulanmasına gerek görülmeyen bazı tedbirlerin İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi gündemine alınmasına karar verdi.

 

“Kesinmiş” algısı yeni açıklama yaptırdı

 

Pandemi İl Kurulu’nun sözkonusu açıklamaları kamuoyunda alınan kararlar kesinleşmiş ve 1 Mart itibariyle harfiyen uygulanacakmış algısı yaratınca, Bartın Valiliği ertesi gün yeni bir açıklama ile konuya açıklık getirme gereği duydu. Valiliğin söz konusu açıklamasında ise şöyle denildi:
“Bilindiği gibi illerde bulaşıcı hastalıklarla ilgili tedbir kararlarını almak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisleri’nin yetkisi dahilindedir. İl Pandemi Koordinasyon Kurulları; bu meclislere alacakları kararlarda danışmanlık yapan ve tavsiyede bulunan alt kurullardır.

 

Tavsiye kararı

 

Haber ve yorumlara konu olan kurul kararı, ilimizdeki okulların fiziki yapısı, sınıf mevcutları, vaka sayıları ve aşılama durumunun birlikte değerlendirilmesi sonucu alınan bir tavsiye kararıdır.

 

Nihai kararı İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi verecek

 

Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı olmak üzere verilecek talimatlar ve alınacak kararlara göre İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi nihai kararı verecektir."

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Bartın Pandemi Koordinasyon Kurulu Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi normalleşme
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›