Amasralı: “Esnafa ayağa kalkış kredisi verilmeli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme sürecinin Mart itibariyle kademeli olarak başlayacağını duyurmasının ardından bu süreçte esnafın sermaye için krediye ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, “Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme süreci başlayacak fakat esnafımız pandemi sürecinde yüzde 70 oranında kazancı düşmesi, hatta dükkanının aylarca kapalı kalması nedeniyle elde avuçtakini aile ve kendisiyle birlikte evde kaldığı sürede harcadı. Bu nedenle faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz, dükkanına sermaye yapmak için ayağa kalkış kredisi verilmeli” dedi.
Bu haber 2021-02-20 18:07:51 eklenmiş ve 1187 kez görüntülenmiştir.

 

“Normalleşme sürecinde destek şart”

 

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yanı sıra Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın da Başkanı olan Amasralı, faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz kredinin esnafın sermaye yapması için zorunluluk olduğunu vurguladı. Amasralı, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
“1 yıldır dükkânı tamamen kapalı olan, ekmek teknesi olan aracında kontak açamayan ve kazancı olmayan esnafımız pandemi başından bu yana kâh destekler kâh kendi birikimi ile bu zamana zar zor geldi. Mart ayı itibariyle kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını Cumhurbaşkanımız müjdeledi. Fakat elde avuçtakini de kendi hayatta kalmak için harcayan esnafımız, açılacağı için sevinirken, nasıl açılacağını da kara kara düşünüyor. Adeta sıfırdan başlayacak olan esnafımız ile yeni esnaf olmak isteyen fakat pandemi nedeniyle erteleyenler için ayağa kalkış kredisi verilmeli. Bu sermaye için kullanılacak 6 ay geri ödemesiz ve sıfır faizli kredi esnafımıza ve esnaf olmak isteyenlere can suyu olur

 

“İlk 6 ay ayağa kalkmakla geçecek”

 

Kademeli normalleşme süreci başlayacak fakat sermaye için kredinin verilmesi de tek başına yeterli bir çözüm olmaz. Çünkü esnafımızın ilk 6 ayı yalnızca ayağa kalkmak, toparlanmak, adapte olmak, mallarını yenilemek, eski canlılığı yakalamak için dükkânı ile ilgili çeşitli düzenlemeler, yenilenmeler yapmak, temizlik ve benzeri işler ile geçecek. Tamamen eski kazancına dönmesi için ise 3 yıl gerekecek. Bu nedenle Mart ayından itibaren esnafımızdan 6 ay elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında vergiler alınmamalı. Var olan tüm kredi borçları doğrudan faizsiz olarak 2022 yılına ötelenmeli.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Covid-19 destek kredi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›