“Cami inşaatımızın bitirilmesini talep ediyoruz”

Diyanet-Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak, Zonguldak İdare Mahkemesi kararı doğrultusunda yapımı durdurulan Bartın Merkez Cami ve Külliyesi inşaatının zaman kaybedilmeksizin bitirilmesini talep etti.
Bu haber 2021-02-20 17:13:03 eklenmiş ve 691 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Eski Bartın Endüstri Meslek Lisesi’nin yıkılarak kazanılan alana yapılması planlanan Merkez Cami’nin inşaat alanının önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Diyanet Sen Bartın Şube tarafından organize edilen açıklamaya, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve bazı İl Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Bartın İl Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Demir, Anadolu Diyanet-Sen Genel Başkanı Mustafa Arabacı, Ensar Vakfı Başkanı Engin Köstekçi ile Diyanet-Sen Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Korkut’un yanı sıra çok sayıda din görevlisi ve muhtarlar katıldı.

Açıklamayı yapan Diyanet Sen Bartın Şube Başkanı Albayrak, “Bartın Meslek Lisesi” olarak bilinen binanın bir süre önce “depreme dayanıksız” olduğu gerekçesiyle yıkıma karar verildiğini ve onun yerine son teknoloji ile yapımı tamamlanan modern binaya taşındığını anımsattı. Eski binanın yerine cami yapılmasına karar verildiğini de hatırlatan Albayrak, “Bartınlı vatandaşların isteği ve yardımlarıyla başlayan cami inşaatı maalesef bir süre önce durduruldu” dedi.

 

Eğitim Sen’i eleştirdi

 

Albayrak, açıklamasında isim vermeden sürecin bayından bu yana sergilediği karşı tutum ve son olarak yapılan basın açıklamasındaki ifade ve görüşlerden dolayı Eğitim Sen Bartın Şubesi yönetimi de eleştirdi. Albayrak, özetle şunları söyledi:

 

 

“Tarihe sahip çıkıyorum adına malum bir sendikanın camilerimize ve dini değerlerimize karşı kamuoyu oluşturması, söz konusu binanın tescillenmesine yönelik 5 Kasım 2019 tarihli başvurusu üzerine Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanlarınca yerinde inceleme yapılmış ve söz konusu yapının kültür varlığı olma özelliği göstermediği gibi, binanın metruk durumda olduğu yönünde rapor sunulmuştur. Yine Bartın Belediye Başkanlığı’nın Kasım 2019’daki 6468 sayılı yazı ekinde binanın depreme dayanıksız olduğu ve yıkılması gerektiği yönünde raporu verilmiştir. Bütün bu raporlara rağmen malum sendika 10 Aralık 2020 tarihinde Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na itiraz başvurusunda bulunmuş, konu Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tekrar değerlendirilerek itirazın yersiz olduğuna ve Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27 Kasım 2019 tarih ve 5652 sayılı kararının geçerli olduğuna karar vermiştir.

Zonguldak İdari Mahkemesine Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan itirazda ise; söz konusu binanın 19. yüzyılın sonlarında yapıldığı ve tarihi özellikler taşıdığına karar vererek, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı kararına varmıştır. Yine bu karar da istinafa taşınmıştır.

 

“Binanın eğitime uygun olmadığı ortadaydı”

 

Kültür varlıklarımızı tarihimizi korumak ve onları gelecek nesillere aktarmak devletimizin ve bizlerin vazifesidir. Söz konusu raporlar ortadadır. Okul binasının eğitime uygun olmadığının raporlarla tespit edilmesi üzerine, yerine şimdiki bina yapılmış ve okulumuz artık bu güzel ve son teknoloji ile donatılmış yeni binasında hizmet vermektedir. Yıkılan eski binanın yerine ise vatandaşların isteği ve yardımlarıyla toplanan paralarla cami külliyesi yapımına başlanmıştır. Ancak Zonguldak İdari Mahkemesinin kararı ile yıkılan bina kültür varlığı olarak tescillendiğinden, cami yapımı durdurulmuştur.

 

“Vatandaşların isteklerine saygı gösterilmeli”

 

Gönül isterdi ki gerçekten bu bina tarihi özellikler taşıyan bir bina ise öncesinden koruma altına alınmış olsaydı. Yıkılan bir binaya geriye dönük koruma söz konusu olamayacağına göre, yapımı durdurulan cami külliyesinin yapımına devam edilmesini ve Bartınlı vatandaşlarımızın büyük bir özveri ile elinde avucunda ne varsa yardıma koştuğu, böyle bir beklentinin oluştuğu, vatandaşlarımızın isteklerine saygı gösterilmesini istiyoruz. Hali hazırda 800 adet Jet Graud kazıkla zemin iyileştirilmesi yapılan ve büyük masraflarla hafriyatı alınan ve hali hazırda yapımı durdurulan cami için Bartınlı hayırsever vatandaşlar binlerce lira yardımda bulunmuştur. Vatandaşlar caminin yapımına izin verilmesini ve bir an önce tamamlanmasını istemektedir. Uzun süren mahkeme süreçleri ile caminin yapımının durdurulması, uzaması bizleri ve Bartın halkını derinden üzmektedir. Yetkililerden gerekli izinlerin verilerek cami inşaatının bir an önce bitirilmesini talep ediyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Endüstri Meslek Lisesi Diyanet Sen Merkez Cami ve Külliyesi Sefai Albayrak cami inşaatı Eğitim Sen Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Zonguldak İdare Mahkemesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›