“Bu sene de olmazsa kulübü kapatsınlar”

Bartın Dijital TV’nin sevilen ve merakla beklenen “Ahmet Oktay ile Enine Boyuna” programının son konuğu aynı kanalın ilgiyle takip edilen bir diğer programı olan “Sporvizyon”un yapımcısı gazeteci Muhammet Bayraktar oldu. Bartın’da spor camiasını yıllardır yakından takip eden ve başta Bartınspor olmak üzere neredeyse tüm spor dallarına ilişkin gelişmeleri yakından izleyen Bayraktar, Covid-19 pandemisi dolayısıyla bir süredir oynanamayan BAL Ligi’ne ve Bartınspor ile birlikte bu ligde mücadele edecek olan Amasraspor’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BAL Ligi’nin bu yılki konsepti hakkında bilgiler veren Bayraktar, yeni transferlerle takviye edilen Bartınspor’un kısa vadeli olması beklenen BAL Ligi’nde bu yıl da başaralı olamaması ve 3. Lig’e çıkamaması durumunda kulübün kapısına kilit vurulması gerektiğini savundu.
Bu haber 2021-02-20 16:56:41 eklenmiş ve 662 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Sözlerine Bartın’daki sporseverlerin BAL Ligi’ne kilitlendiğini ve bir an önce maçların oynanmasını beklendiğini söyleyerek başlayan Bayraktar, “BAL Ligi’nde Bartınspor ile birlikte Amasraspor da mücadele edecek. Bartınspor 21yıldır 3. Lig’e çıkamadı. 10 yıldır da BAL Ligi’nde oynuyor.  BAL Ligi’nden de profesyonel lige çıkamıyor. Geçen sene bir fırsat vardı. 2. veya 3. olsa çıkacaktı. Ama olamadı. Bu sezon 250 takım katıldı. 15 Şubat’ta başlayan transferler sonrasında gruplandırmalar yapılacak. 9’ar takımdan 22 veya 23 grup yapılması bekleniyor. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz ve bölgesel olarak da gruplandırma yapılacak. Kısa devreli yapacaklar. Bartınspor buradan da çıkamazsa o kulübü kapatsınlar. Hiç kimse Bartınspor’u Lige almasın” dedi.

Bartın Dijital TV’yi bünyesinde bulunduran EYBEY Medya Yayımcılık Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi ve Enine Boyuna programının yapımcısı olan gazeteci Mustafa Ahmet Oktay, hem kendisinin hem de sosyal medya aracılığıyla izleyenlerin merak ettiği konulara ilişkin olarak Bayraktar’a sorular yöneltti. Bayraktar’a yöneltilen sorular ve yanıtlarından öne çıkanlar özetle şöyle:

 

Bartın’da futbol takımına ilgi var.  Taraftarla konuşuyor musun onların istekleri beklentileri neler?

“Taraftar bu yönetimden ümitli değil. Transferlere baktığınız zaman ele avuca sığacak bir transfer yok. Hendekspor yaptığı transferlerle kalburüstü oyuncuları aldı. Bartınspor geçen seneki kadro ile devam ediyor 7-8 kişi de transfer etti ama golcüsü yok, 10 numarada oynayacak kimse yok. Hücum hattı zayıf. Ankaragücü’nden Mert Aydeniz’i aldılar.  Mert Aydeniz de çok oynamadı hep kiralık gitti. Bartınspor’un orta sahasını kaldırır mı kaldırmaz mı bilemiyorum. Kaliteli bir topçu olduğunu söyleyebilirim. Derbilerde izliyoruz bir oyuncu çok önemli.”

 

Bartınspor’un transferleri nasıl?

“Transferlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. En son Gökhan Bilir’i almışlar. Gerçekten de iyi bir oyuncu. Transfer ücretini bilmiyorum ama iyi bir ücret verdiklerini düşünüyorum.  Bu oyuncunun Bartınspor’u seçmesi ilginç geldi bana aslında çünkü iyi bir futbolcu almak istediğinizde o futbolcu ilk önce kadroya ve transferlere bakıyor. Bartınspor’un kadrosuna bakmıştır belki yönetim Gökhan’a söz vermiştir ‘Senin ayarında 2-3 kişi daha alacağız’ diye. Yönetimden biri ile konuşmuştum haftalar önce iyi futbolculardan 2-3 kişi alacağını söylemişti.

 

Otopark sıkıntı yarattı

 

Bartınspor’da sıkıntı günler geçiyor. Postanenin oradaki Cumhuriyet Meydanı’nın otopark gelirlerine devlet el koydu, büyük bir ihtimalle. Soruşturma açılmış. Bartınspor’dan 140 bin TL gibi bir para isteniyor. Zamanla nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.”

 

“Eleştirmedik ama…”

 

Bayraktar, sporun her şeyin üstünde hatta siyasetin de üstünde olduğunu vurgularken yönetimlerin gelip geçici olduğunu anımsattı. Bu noktada basının önemine işaret eden Bayraktar, “Basın yönetime yüklenirse ve süreç iyi yönetemezse eleştirilere maruz kalırsınız. Bartınspor’a basın hiçbir şekilde olumsuz eleştiri yapmıyor. Basında bir tek EYBEY Medya bünyesinde yer alan Pusula Gazetesi, Halk Gazetesi ve Bartın Dijital TV’de spor haberleri sürekli ve detaylı bir şekilde yer alıyor. Özellikle Bartın Dijital TV yayın hayatına başladığından beri Bartınspor ile ilgili tüm konular başta olmak üzere spor orada kitlendi. Olumsuz etkilenmesin diye biz, Bartınspor’u eleştirmedik ama transferlerde kadrosuna iyi futbolcular katmak zorunda. Ereğlispor’un ne yapacağı belli değil. Devrek transfer yaptı bir tek. Eğer Ereğli iyi bir kadro oluşturursa Bartınspor bir şey yapmazsa altında kalır” dedi.

 

Sporvizyon programın var. Bartınspor başkanını programda göremedik hatta basın sözcüsünü de göremedik. Onlarla konuşuyor musun medyaya nasıl bakıyorlar?

“Haziran ayında transfere başladılar. 2 ay onlarla birlikte süreci takip ettik. Yanlarında olduk. Bizi gündemde tutun dediler bizde tuttuk. Transferler belli olsun biz çıkacağız dediler. Fahrettin Başkan’da lig tarihi belli olsun canlı yayına çıkacağım dedi öyle kaldı. Daha sonra hem Başkan’a ve Candemir Özkan’a, Murat Karaman’a söyledik çıkarız dediler. Çıkmaları gerekiyor. Çıkmak istemezlerse taraftar olumsuz düşünebilir. O zaman sen kendine güvenmiyorsun demektir. Medya önüne çıkıp Bartınspor’u anlatmaları gerekiyor.”

 

Transferler yapılırken bir izleme komitesi var mı? Nasıl işliyor sistem?

“Geçtiğimiz yaz döneminde Mustafa Keleşoğlu vardı. 19 Eylül’den önce yani kongreden önce. Murat Karaman vardı ve Fahrettin Başkan, transferleri bunlar gerçekleştiriyordu. Ben EYBEY Medya’dan önce BTV’de ve ABA TV’de çalıştım. Her çalıştığım yerde transferleri eleştiririm. Bal liginin ilk kurulduğu zaman telefonla arıyorlardı. Maçları izlemeden transfer yapıyorlardı. Mehmet Bulut’un döneminde kurulan kadro gibi bir kadroyu kimse kuramadı. Teknik direktör Sadık İşcan Ankaragücü’nün altyapısındaydı Bartınspor’a geldiğinde yanında getirdiği futbolcular oldu. Transfer edilen topçular birçoğu Ankaragücü kökenli.”

 

 

Oktay, yöneticilik dönemindeki işleyişi anlattı

 

Benim Bartınspor’da yönetimde olduğum zamanda transferin başında Kulüp Başkanı olurdu.  Hoca isterdi, başkan yönetimden birkaç arkadaşımıza söyler, futbolcu bakılmasını isterdi. Ben, Yüksel Özkan, Yusuf Gören üçümüz dağılırdık. Mesela Ankara’da bir futbolcu olurdu. Kimseye haber vermeden gider izler notlarımızı alırdık. Hocalarına sorardık bir rapor hazırlar gelirdik. En önem verdiğimiz şey ise takım içindeki uyumu özellikle ahlaki değerlerinin uygun olup olmamasıydı. Sezon içinde kaybedilen maçlarda taraftar çok kızgındı futbolculara hakaret ediyorlardı. Her zaman bir ara yolunu bulmaya çalıştık. Yurtdışı transferlerimiz de vardı. Menajer arkadaşımız vardı Hayko, Efosa’nın transferini onunla yapmıştık. Bu işlerde en önemli şey ikili ilişkilerdir. Efosa’nın değeri 40 bin dolar gibiydi. Hayko bizden para almamakla kalmadı bir de neredeyse para verdi. Peki, Hayko kim?5-6 sezon önce Galatasaray’da oynayan Gomis’in menajeri ve Galatasaray’a yeni gelen ortak menajerlerle çalıştığı Muhammed Mustafa’nın da menajeri. 4 büyük takıma ve Anadolu takımlarına hizmet eden biridir.”

Oktay, kendi dönemine ilişkin bilgileri paylaştıktan sonra Bayraktar’a sorular yöneltmeyi sürdürdü:

 

Amasraspor neden transfer yapmıyor neyi bekliyor?

“Bal liginin oynanıp oynanmayacağı yine belli değil. Futbol Federasyon Başkanı Nihat Özdemir geçen hafta bir açılışa katıldı. BAL Ligi’nde oynanması için takımların haftada 2 gün teste girmesi gerekiyor’ dedi. Test ücretlerini takımlar ödeyemez dedi. Federasyon karşılayamaz dedi bu yüzden de oynatmaya karşı çünkü salgını kontrol edemeyeceklerini düşünüyor. Amasraspor’un transferleri beklemede hedefi ise ligde kalabilmek.”

 

 

“Amasraspor’a gerekli parayı Tunç bulabilir”

 

Amasraspor yöneticileri Ankara’da Yılmaz Tunç’u ziyaret etti. Yılmaz Tunç faktörü Amasraspor’a katkı sağlayabilir mi? Bartınspor ile nasıl denge sağlayacak?

AK Parti Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyon Başkanı Yılmaz Tunç, Amasraspor’a istediği desteği ve katkıyı Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alabilir. Amasraspor’a en az 700 bin TL civarında para lazım. Bu parayı bulamazlarsa sıkıntı olur. Transferleri başarılı eğer olursa tabi…”

 

Bartınspor’da tesisler yeterli mi?

“Her şeyi yenilemişler. Her odayı baştan sona değiştirmişler. Sadece antrenman sahası iyi değil gibi geliyor bana. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın adam yollaması gerekiyor ve bakılması lazım. Sürekli aynı sahada antrenman yapamazlar. 2. Bir sahaya ihtiyaçları var.”

 

Halı sahaların kapalı olmasıyla alakalı ne söylemek istersiniz?

“Halı saha işletmecileri çok mağdurlar. Arenanın sahibi deniz kral orada Yeni Bartınspor, Fenerbahçe Futbol Okulu, Galatasaray Futbol Okulu ve Ankaspor çalışıyor ve çok mağdurlar. Yaşampark’ta Kemer Gençlikspor, Bartın Gençlerbirliği çalışıyordu onlarda oyuncu yetiştiremiyor zor durumdalar. Bartın futbolun oyuncu yetiştiriyorlar ve bu da gelecek için olumsuz bir durum.”

 

Ömertepesi’nde Gençlik Merkezinde ne türden etkinlikler yapılıyor?

“Gençlik Merkezinde Satranç, Masa Tenisi, Jimnastik, Judo, Tekvando gibi etkinlikler var. Ömertepesine ikinci bir saha lazım. Merkezde 7-8 tane takım var tek sahada antrenman yapılmıyor. Kadın futbol takımı 3. Lig de oynayacak. Basketbol takımımız yok. Voleybol takımımız ise çekildi.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Dijital TV Ahmet Oktay'la Enine Boyuna Muhammet Bayraktar Bartınspor Amasraspor. BAL Lİgi 3. Lig
Diğer SPOR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›