2. doz ve 65 yaş üstünün aşılanmasına başlandı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinden korunmak için Çin’den getirtilen Sinovac aşılarında sağlık çalışanlarına ikinci doz, 65 yaş üstü vatandaşlara da 1. doz aşılarına başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; 12 Şubat Cuma günü saat 16.47 itibariyle Bartın’da 869’u 2. doz olmak üzere toplamda 9 bin 928 aşı yapıldı.
Bu haber 2021-02-15 16:20:58 eklenmiş ve 1761 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere; Covid-19 pandemisi ile mücadele çerçevesinde ilk aşılar, zorlu mücadelenin en ön saflarında görev alan ve bugüne kadar yüzlerce çalışanını Covid-19 nedeniyle kaybeden sağlık çalışanlarından başlanarak 14 Ocak itibariyle yapılmaya başlanmıştı. İlimizde de ilk aşı Bartın Devlet Hastanesi’ne kurulan aşı merkezinde Başhekim Uzman Dr. Özkan Polat’a ardından da protokol çerçevesindeki randevu listesine uygun olarak diğer sağlık çalışanlarına yapılmıştı.

 

3,5 milyondan fazla aşı yapıldı

 

Ülke olarak aşılamada yaklaşık 1 ayı geride bıraktık. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ve sağlık çalışanlarından başlamak üzere belli yaş ve risk gruplarını da kapsayan protokol çerçevesinde süren aşılama kampanyasında Sağlık Bakanlığı’nın anlık olarak internet sitesinden paylaştığı “Türkiye Aşı Tablosu”na göre haberimizin hazırlandığı 12 Şubat Cuma günü saat 16.47itibariyle Türkiye genelinde şimdiye kadar yapılan aşı sayısı 3 milyon 575 bin 556’yı buldu. Bu rakamın 3 milyon 171 bin 394’ü 1. doz aşılardan, 404 bin 162’si de 2. doz aşılardan oluştu.

 

 

Bartın’da da 2. doz ayılama başladı

 

Bakanlığın belirlediği protokol ve sağlık çalışanlarının uygulama üzerinden aldığı randevular ile ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık çalışanlarının 2. doz aşılarının yapılmasına başlandı. Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Aşı Tablosu”na göre 12 Şubat Cuma günü saat 16.47 itibariyle Bartın’da yapılan aşı sayısı 9 bin 928’i bulurken, bunun 9 bin 59’u 1. doz, 869’u ise 2. doz aşılar oldu.

 

Sıra 65 yaş üstüne geldi

 

Bakanlığın protokolü çerçevesinde 85 yaş ve üstü vatandaşlardan başlanarak 5’er yaşlık dilimler halinde geriye doğru işletilen ayı takviminde sıra artık 65 yaş ve üstü vatandaşlara geldi. Bartın’da da 65 yaş ve üstü vatandaşlar aşı randevularını almaya başladılar. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının ardından Pazartesi (bugün) itibariyle bu vatandaşlarımız da ilk doz aşılarını yaptırmaya başlayacaklar.

 

 

Peki, aşı süreci nasıl işliyor?

 

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşılama sürecini çok ince düşünülmüş bir protokol çerçevesinde büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor. Vatandaşlar, ne zaman aşılanacaklarını e-nabız hesabı aracılığı ile veya cep telefonlarından 2023’e kısa mesaj göndererek rahatlıkla öğrenebiliyorlar. Eğer kişi, aşı yapılacak gurupta yer alıyorsa randevu işlemi için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasına yönlendiriliyor. Vatandaş, aşı olacağı gün ve zamanı tarih ve saat aralıklarını seçerek aşı için randevusunu alabiliyor. Bu işlem sonrasında sistem randevu işleminin sonucunu bir SMS ile vatandaşa bildiriyor. Randevu bilgileri “e-nabız” ve “MHRS” uygulamalarından da görülebiliyor.

Randevu gün ve saatinde ilgili aşı merkezine giden vatandaşın aşı sorgulaması, randevu aldığı sağlık kuruluşundaki personel tarafından ve “AŞILA” uygulaması üzerinden yapılıyor. Uygulama üzerinden uygulanacak aşının kişiye özel barkodu okutuluyor ve sisteme kaydediliyor. Kayıt işlemi sonrasında da aşı yapılıyor. Aşı sonrasında oluşması muhtemel reaksiyonlara karşı aşılanan kişi kısa süreli olarak aşı merkezinde takip edildikten sonra herhangi bir yan etkinin görülmemesi üzerine 2. doz aşı randevusu oluşturularak evine gönderiliyor. 2. doz aşının ne zaman yapılacağına ilişkin olarak da oluşturulan randevu bilgileri önceki aşıda olduğu gibi SMS ile vatandaşa bildiriliyor. Randevu ve aşı bilgilerine “e-nabız” hesabından da ulaşabilen vatandaşlar, “Elektronik aşı kartına” da yine “e-nabız” ya da “Hayat Eve Sığar” uygulamaları aracılığıyla kolayca ulaşabiliyor.

ETİKETLER : Bartın Covid-19 aşı
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›