Perakende ticarete ilişkin yeni düzenlemeler yolda…

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, uzun süredir isyan ettikleri ulusal marketler ile ilgili şikâyetlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından duyulduğunu söyledi. Bakanlığın perakende ticarette yeni kurların geçerli olacağı yeni bir taslak hazırlığında olduğunu ifade eden Özkan, zincir marketlere mesafe ve nüfus kriterleri getirilirken, satış esnasında uyulması zorunlu bazı değişikliklerin de gündemde olduğunu kaydetti.
Bu haber 2021-02-12 12:19:01 eklenmiş ve 2423 kez görüntülenmiştir.

 

Sözkonusu taslağa ilişkin duyumlarını gazetemiz ile paylaşan Özkan, başta “3 harfliler” olarak nitelendirdikleri olmak üzere zincir marketlerin geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması için bazı ürünlerin satışına yasak konulacak. Buna göre; elektronik ortamda satış ve bin 500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak.

Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak.

Zincir gıda marketlerinin, bakkallar başta olmak üzere küçük esnafa verdikleri zararın bir nebze olsun önüne geçebilmek adına Pazar günleri saat 11.00’den önce açılmaması da önemli bir diğer düzenleme olarak öne çıkıyor.

ETİKETLER : Bartın Ticaret Bakanlığı Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Barış Özkan
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›