Alemdar ve Bora’nın yargılanmasına başlanıyor!

Bartın Halkevi Şube Başkanı Yonca Alemdar ile Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora’nın, 68 kuşağının devrimci önderlerinden biri olan yasa dışı Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu’nun (TİKKO) kurucusu İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümündeki sosyal medya paylaşımları nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” suçundan yargılanmalarına 2 Şubat Salı günü başlanıyor.
Bu haber 2021-02-01 13:43:41 eklenmiş ve 2986 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İbrahim Kaypakkaya’yı 46. ölüm yıldönümünde sosyal medya platformu Facebook’ta yaptıkları paylaşımlarla anan Alemdar ve Bora hakkında başlatılan soruşturmayı tamamlayan Savcılık, şahısların eylemleri ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 215. Maddesinde düzenlenen “suçu ve suçluyu övme” suçunu işledikleri suçlamasıyla yargılanmalarını talep etmişti. Savcılıkça hazırlanan iddianame kabul edildi ve taraflara duruşma tarihi olarak 2 Şubat 2021 verildi. Bartın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 Şubat Salı günü saat 09.45’te başlayacak olan ve Bartın Halkevi ile Bartın Eğitim Sen temsilcileri tarafından da takip edilecek olan yargılamada, Bartın Halkevi Şube Başkanı Yonca Alemdar ve Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora’nın, isnat edilen suçtan dolayı 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

İbrahim Kaypakkaya kimdir?

 

Eki, sözkonusu suçlamaya konu olan İbrahim Kaypakkaya kimdir? 1948 yılında Çorum'un Sungurlu ilçesine bağlı Karakaya köyünde doğan Kaypakkaya, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nde öğrenim görürken sol düşünceyle tanıştı. 1968'de Çapa Fikir Kulübü'nün kurulmasında büyük rol oynayan Kaypakkaya, Amerikan 6. Filo’ya karşı bildiri yayınladığı gerekçesiyle okuldan atıldı. Daha sonra İşçi-Köylü Gazetesi’nin İstanbul'daki bürosunda çalışmaya başlayan Kaypakkaya, Aydınlık ve Türk Solu dergilerinde de çeşitli yazılar kaleme aldı. 1972 yılına kadar Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) örgütünün saflarında görev yapan Kaypakkaya, örgüt yönetimi ile itilafa düşünce örgütten ayrıldı ve yasa dışı TİKKO’yu kurdu. Ocak 1973’te jandarma ile silahlı çatışmaya giren, yaralanmasına rağmen kaçmayı başaran Kaypakkaya, ihbar üzerine saklandığı köyde yakalanarak tutuklandı. Diyarbakır Cezaevi'nde çeşitli işkenceler gören Kaypakkaya 18 Mayıs 1973'te cezaevinde öldü. Kaypakkaya’nın ölüm nedeni resmi kayıtlarda intihar olarak yer aldı.

ETİKETLER : Bartın Bartın Halkevi Bartın Eğitim Sen Yonca Alemdar Sedat Bora İbrahim Kaypakkaya
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›