SP'li Kabuk: “Mutfaktaki yangın söndürülemeyecek halde”

Saadet Partisi Bartın İl Ekonomik İşler Başkanı Ayhan Kabuk, AK Parti hükümetinin piyasa gerçekleriyle örtüşmeyen rakamlarla ekonomide var olan ortada sıkıntılı tabloyu örtmeye çalıştığını öne sürerken, şekerden una, zeytinyağından süte, salçadan yumurta ve temizlik maddelerine kadar tüm temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat artış oranının yüzde 60’lar seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekti ve “Mutfaktaki yangın söndürülemeyecek boyutlara ulaşmıştır” dedi. TÜİK’in yüzde 14.6 olarak açıkladığı enflasyonun matematik oyunu olduğunu ve geçim sıkıntısını yansıtmadığını savunan Kabuk, yaşanan ekonomik dengesizliklerin ancak Milli Görüş'ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi’nin iktidar olmasına ile ortadan kaldırılabileceğini savundu.
Bu haber 2021-01-21 20:38:07 eklenmiş ve 1141 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Ayhan Kabuk, ekonominin içinde bulunduğu duruma ve Saadet Partisi ile onun temsil ettiği Milli Görüş’ün geçmişten gelen deneyimi ile sorunların çözümüne nasıl katkı sağlayabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bütün siyasi partilerin, halkın gelir-gider dengesizliklerini ortadan kaldırmak ve onlara yaşanabilir bir hayat sunmak iddiasıyla politikalar üretip iktidar olmak hedefiyle çalıştıklarını belirten Kabuk, merhum Başbakanlardan Milli Görüş’ün kurucusu Necmettin Erbakan dönemini buna en güzel örnek olduğunu söyledi. Kabuk, yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:


“Milli Görüş politikaları ile gerçekleşti”

 

“Halkımızın yakından şahit olduğu gibi, bu aziz milletimize en büyük hizmetlerden birisi olan 'denk bütçe' ve 'havuz sistemi', cumhuriyet tarihinde ilk defa merhum Erbakan'ın önderliğinde Milli Görüş politikaları ile gerçekleşmiştir. Bu ülkede fabrika kuran, ağır sanayi hamleleri, yol, ulaşım, telekomünikasyon gibi kalkınma hamleleri ile Aselsan ve Tümosan gibi markalaşma hamleleri  Milli Görüş politikaları ile gerçekleşmiştir. Adalete ve hakka dayalı gelir dağılımı, işçiye, memura, emekliye, Bağ-Kur’luya yüzde 100 ve yüzde 300'lere varan gelir artışları, Milli Görüş politikaları ile gerçekleşmiştir.

 

Gerçekle örtüşmeyen rakamlar

 

Geçen zamandan bu güne baktığımızda, gelinen noktada ise iktidarın açıkladığı rakamlar ile milletin yaşadığı gerçekler birbiriyle örtüşmüyor. Ülkemizde geçinemiyoruz diyenlerin sayısı yüzde 51, borçlu olanların sayısı yüzde 77 seviyesindedir. Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2 milyon esnaf gelir kaybına uğramıştır. Pandemi sürecinde işyerleri kapatılan özellikle kafe lokanta ve restoran gibi işyerlerinin mağduriyetine acil çözüm bulunmalıdır. Yine TÜİK’in verilerine göre Türkiye geneli işsiz sayısı 4 milyon kişiden yukarı rakamlara çıkmıştır.

 

“Temel ihtiyaç maddeleri yüzde 60 yüzde 60 zamlandı”

 

Mutfaktaki yangın söndürülemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Şeker yüzde 63, çiçek yağı yüzde 136, zeytin yüzde 84, peynir yüzde 42, un yüzde 71, çay yüzde 30, pirinç yüzde 62, et yüzde 90, tavuk eti yüzde 50, salça yüzde 27, yumurta yüzde 133, kuru fasülye yüzde 56, zeytinyağı yüzde 110, deterjan yüzde 43 gibi artışlarla temel ihtiyaç maddelerine zamlar yapılmıştır. Gayet açık görüldüğü gibi temel ihtiyaç maddelerindeki ortalama artış yüzde 60 civarındadır.

 

“Matematik oyunu geçim sıkıntısını yansıtmıyor”

 

TÜİK yıllık enflasyon rakamını yüzde 14.6 olarak açıklıyor. Ancak bu rakamlar matematik oyunundan başka bir şey değildir. Bu rakamsal oyunlar, halkın mutfaktaki kayıplarını ve geçim sıkıntısını gerçek olarak yansıtmıyor. Hükümet memur maaşlarına yüzde 7.36, emekli aylıklarına yüzde 8.36 zam yapıyor. Bunun yanı sıra köprü ve otoyollara yüzde 26, doğal gaz ve elektriğe yüzde 35 zam yapıyor. Bu durum gelir gider dengesizliğini, zülüm derecesinde ortaya koyuyor.

 

“Saadet Partisi’ne duyulan ihtiyaç ortada”

 

Bütün bu ekonomik dengesizlikler bir kez daha Milli Görüş politikalarının ve Milli Görüş'ün tek temsilcisi olan Saadet Partisi’nin iktidar olmasına duyulan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Dış politika, insan hakları, işsizlik, açlık, sefalet, adaletsizlikler, gasplar, kadın cinayetleri, intiharlar, yeni doğan bebeklerin çöpte bulunması, hayvanlara yapılan işkenceler gibi tüm sosyal faciaların sebebi yüksek ölçüde halkımızın refah seviyesinin düşük olmasında kaynaklanıyor.

 

“Kurtuluş Milli Görüş’te”

 

Toplam iç ve dış borcu 800 milyar $ seviyelerine ulaşmış ülkemizin kurtuluşu Milli Görüş politikaları ile mümkündür. Biz tarihi uyarımızı yine yapıyoruz! Bu ülkede Saadet Partisine olan ihtiyaç, her gün artmaktadır. Tarihe dayalı birikim, tecrübe ve donanıma sahip olarak halkımızın bize iktidar gücünü bir kez daha vermesi gerekmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Saadet Partisi Necmettin Erbakan Milli Görüş Ayhan Kabuk
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›