Elektrik kesintilerinden gına geldi!

Yurt genelinde olduğu gibi Batı Karadeniz ve ilimizde de yoğun bir şekilde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkilerken en fazla mağduriyet elektrik kesintilerinden kaynaklandı. Hafta sonunda Bartın kent merkezi başta olmak üzere tüm ilçelerde ve köylerin önemli bir bölümünde kimi zaman kısa aralıklarla birçok kez, kimi zaman da uzun bir zaman dilimi için elektrikler kesildi. Vatandaşlar, kesintilerle ilgili bir yetkiliye ulaşamamaktan yakınırken, ilimizde elektrik dağıtımından sorumlu firma olan Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (EDAŞ), yazılı bir açıklama ile kendini savundu. Başkent EDAŞ, kesintilere kar yağışı nedeniyle hatların üzerin devrilen ağaçların neden olduğunu belirtirken, mağduriyetlerin giderilmesi için ekiplerin sahada çalıştığını bildirdi.
Bu haber 2021-01-18 22:37:36 eklenmiş ve 4176 kez görüntülenmiştir.

 

Kar yağdı böyle oldu

 

Beklenen kar nihayet geldi ancak yağış oldukça fazla olunca bu kez de bazı mağduriyetleri beraberinde getirdi. Başta Kozcağız olmak üzere Bartın genelinde elektrik kesintileri vatandaşları canından bezdirdi. Elektrik kesintisi nedeniyle il genelinde birçok vatandaş ısınma ve su problemi de yaşadı. Kesintilerle ilgili bir muhatap bulabilmek için telefonlara sarılan vatandaşlar, ilgili numaralardan sadece bir bant kaydı ya da sesli yönlendirme sistemi ile karşılaşınca tepkilerini sosyal platformlara taşıdılar. Soğuk ve yağışlı havada başta ısınma olmak üzere elektrik kesintisinin neden olduğu sıkıntıların bir an önce giderilmesini talep eden vatandaşlar, “Şu an itibari ile Kozcağız’da hala enerji yok. Su yok insanların mağduriyeti katlanarak artıyor apartmanlar buzdolabına döndü çocuklarımız üşüyor”, “Birçok yerde su elektrik ile pompalanıyor. Elektrik olmayınca su da yok”, “telefon hatları da mı koptu?”, “Elektrik yok, su yok, telefon yok… Hangi çağda, nerede yaşıyoruz?”, “Bu elektrik firmasının yetkilileri faturaları yüksek fiyattan tahsil etmeye gelince var, elektrik kesilince yok” gibi sosyal medyadaki paylaşımlar ile isyanlarını dile getirmeye çalıştılar.

 

 

BEDAŞ: “Kesintiye devrilen ağaçlar neden oldu”

 

Bartın ve çevresine elektrik dağıtımından sorumlu Başkent Elektrik Dağtım A.Ş. de, yaşanan kesintiler ve vatandaşların tepkileri üzerine yazılı bir açıklama ile duruma açıklık getirmeye çalıştı. Başkent EDAŞ’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Batı Karadeniz’de etkili olan yoğun fırtına ve kar yağışı sebebiyle Zonguldak ve Bartın’da bazı bölgelere enerji verilememektedir. Enerji kesintisinde, yoğun fırtınaya eşlik eden aşırı kar yağışı ile buzlanmanın elektrik direkleri ve enerji nakil hatlarına verdiği zarara ek olarak, kar yükü ve fırtına nedeniyle hatların üzerine devrilen ağaçlar etkili olmaktadır.

 

 

Kesintiden, Zonguldak’ta Merkez, Ereğli, Devrek ve Çaycuma ilçelerinin bir kısmı ile Bartın’da Ulus ilçesinin bir bölümü ve merkeze bağlı bazı mahalleler etkilenmektedir.

Hava şartlarının enerji hatları üzerinde oluşturduğu hasar Başkent EDAŞ ekipleri tarafından tespit edilmiş, kesintiden etkilenen müşterilerimize en kısa sürede enerji sağlamak için arıza giderme ve tekrar enerji verme çalışmaları yürütülmektedir.

 

 

Çalışmalar kapsamında, kriz masası oluşturularak yerel otoritelerle kurulan işbirliği devam etmekte olup, sahadaki ekiplerin sayısı 7/24 esasına göre en üst düzeye çıkarılmış, gerekli görülen noktalarda komşu illerden ekip desteği alınması planlanmıştır.

Başkent EDAŞ ekipleri olarak, kesinti yaşanan bölgelerde en kısa sürede enerji hizmeti sağlamak için tüm gücümüzle çalıştığımızı belirtir, müşterilerimizin tüm taleplerini, Başkent Mobil 186 Uygulaması veya 186 Çağrı Merkezimiz üzerinden iletebileceklerini hatırlatırız.”

ETİKETLER : Bartın Başkent EDAŞ elektrik kesintisi kar yağışı devrilen ağaç
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›