“Dolar düştü ama zamlar duruyor”

Başta dolar olmak üzere döviz kurlarının yükselişi sırasında adeta jet hızıyla iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını anımsatan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, kurlardaki ciddi miktardaki düşüşe rağmen hiçbir ürünün fiyatında indirime gidilmemesini eleştirdi. ‘Maliyet’ bahanesi ile ürünlere zam üstüne zam yapıldığını, pandemi sürecinde gelirleri azalan vatandaş ve esnafın elektrik, doğalgaz ve su faturalarına yapılan zamlarla belinin daha da büküldüğünü dile getiren Özkan, “Kimse döviz kurlarındaki oynaklığı fırsata çevirerek vatandaşı mağdur etmemeli” dedi.
Bu haber 2021-01-18 22:05:29 eklenmiş ve 1308 kez görüntülenmiştir.

 

Satılan ürün yerine konamıyor”

 

2020 yılının özellikle ikinci yarısında döviz kurlarının TL karşısında çok hızlı değer kazandığını anımsatan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Kasım ayında ekonomi yönetiminin değişmesi, sonrasında ise Merkez Bankası’nın attığı doğru adımları ve hükümetin piyasaları rahatlatan açıklamaları sayesinde dövizdeki yükseliş eğitiminin yerini hızlı bir düşüşe bıraktığını söyledi. Dövizin tırmanışa geçtiği dönemlerde ürünlere yansıtılan fiyat artışlarının döviz düşünce geri çekilmemesini eleştiren Özkan, özetle şunları söyledi:
“2020 yılının sonlarına doğru dolar kuru 8.47’lere çıkarak zirveyi görmüştü. Bunun üzerine akaryakıttan enerji kalemlerine, gıdadan elektronik aletlere kadar A’dan Z’ye tüm ürünlere zam geldi. Vatandaşın elektrik, su ve doğal gaz faturaları arttı. Esnafımız da sattığı ürünlerin yerine yenisini koyamaz hale geldi. Ancak 2021 yılında dövizin ateşi düşünce bu zamların hiçbiri geri alınmadı. Dolar kuru 8.47 seviyelerine çıktığında hemen etiketleri değiştirip maliyet bahanesiyle tüm ürünlerin fiyatını artıranlar şu an dolar kuru 7.40 seviyelerine indiğinde indirim yapmak için aynı hızla harekete geçmedi. 

 

“Satılamayan üründeki indirimle göz boyamaya çalışıyorlar”

 

Döviz kurlarındaki oynaklık firmalar tarafından fırsata çevrilmemeli. Piyasada bir indirim algısı oluşturulmaya çalışılarak satılmayan ve rağbet görmeyen bazı ürünlere indirim yaparak vatandaşın gözünü boyamaya çalışıyorlar.

 

“Kimse maliyeti bahane etmemeli”

 

Çok sayıda firma, maliyetleri arttığı gerekçesiyle işçi çıkarmaya devam ediyor. Oysa şu an döviz kurları düşüşe geçti. Kimse maliyetleri bahane etmemeli. Dünyadaki gelişmelere ve dış politikaya bağlı olarak döviz kurlarındaki oynaklık üzerinden menfaat sağlanmamalı. Zaten pandemi döneminde yalnızca zaruri ihtiyaçları için harcama yapan vatandaşımız bir de bu gereksiz fiyat artışlarıyla zorlanmamalı. Vatandaşın alım gücü hesaba katılarak başta enerji ve akaryakıt olmak üzere tüm kalemlerde indirime gidilmeli.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›