İnkumu’nun çehresi değişecek!

Bartın Belediye Meclisi’nin bu yılın ilk toplantısına Kültür Komisyonu tarafından hazırlanan İnkumu Raporu damga vurdu. İlimizin önemli turizm beldelerinden biri olan ve ülkemizdeki en uzun plajlardan birinin bulunduğu İnkumu’nda yaz aylarındaki yoğunluk nedeniyle yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek ve İnkumu’na karakterli bir turizm beldesi havası kazandırabilmek için hazırlanan raporda ihtiyaç duyulan çalışmalar bir bir sıralandı. Buna göre; İnkumu baştan aşağı yeni bir çehreye kavuşturulacak. Buna öncelikli olarak yolların asfaltlanmasından başlanacak. Asfaltlama sonrasında geliş gidiş için yol çizgileri ve park çizgileri en fazla sayıda ve düzenli bir şekilde otopark yapılmasına imkan verilecek şekilde yeniden düzenlenecek. İnkumu’nun tepesine 3 ayrı noktada yapılacak otoparklar ile belde içindeki trafik sıkışıklığının önüne geçilecek. Araçlarını İnkumu tepesindeki otoparklara bırakan vatandaşların sahile nakilleri dolmuşlar aracılığıyla yapılacak. Beldenin giriş ve çıkışlarında araç yoğunluğundan kaynaklı tıkanıklık olmaması için gerekli düzenleme yapılacak.
Bu haber 2021-01-09 14:37:53 eklenmiş ve 7192 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Akın: “Zorlu bir yılı geride bıraktık”

 

Ocak ayı olağan toplantısını Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında, tüm üyelerin katılımı ile gerçekleştiren Bartın Belediye Meclisi, Cuma günü 2 oturumda toplam 34 gündem maddesini ele alarak karara bağladı. Toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı Akın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemi nedeniyle zorlu bir yılın geride kaldığını anımsatırken, 2021 yılında pandemi nedeniyle ertelenenlerinde arasında bulunduğu pek çok projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Akın şunları söyledi:

“Zorlu bir yılı geride bıraktı. 2020 yılının Mart ayından itibaren Covid-19 hastalığı ile tanıştık ve yılı tamamladık. 2021 yılına da bu hastalığın gölgesinde girdik. İnşallah 2021 yılında bu zorluklardan, sıkıntılardan, kurtuluruz ve 2021 bunların geride kaldığı bir yıl olur. Pandemi dönemi olmasına rağmen Bartın Belediyesi olarak hizmetlerimizi aksatmadan yerine getirdik. Yeni projelerimizi hayata geçirdik. Yeni yılda da çok sayıda projeyi halkımızın hizmetine sunacağız. Herkesin hayırlı, huzurlu ve sağlıklı bir yıl geçirmesini temenni ediyorum.”

 

 

Yoğun gündemde 34 madde görüşüldü

 

Belediye Başkanı Akın’ın konuşmasının ardından gündemde yer alan 34 maddenin görüşmelerine geçildi. Gündemde 31 yeni konu bulunurken, diğer 3 madde ise Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen konuları içerdi. 2 oturumda yapılan toplantıda toplam 11 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündeme bir madde ilave edilirken, gündemde bulunan 23 madde ise komisyonlara havale edildi.

 

Komisyonlara üyeler seçildi

 

Meclis’in ilk gündem maddesinde Bartın Belediyesi’ne ait 2019 Mali Yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında üyelere bilgi verildi. Daha sonra bazı komisyonlar için üye seçimleri yapıldı. Engelliler ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na; Ufuk Kasap, Halil Sami Karakaş, Onur Özkaya, Hüseyin Gevrek ve Emrah Ulupınar seçildi.

Gündemin üçüncü maddesinde ise Bartın Belediyesi 2020 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için komisyon oluşturulması ve gerektiğinde diğer kamu kuruluşlarından katılacak üyelere ödenecek ücretin belirlenmesi talebi ele alındı. Yapılan oylama neticesinde Denetim Komisyonu’na; Secaattin Aykan, Sanem Çöme Taşdemir, Canan Çavuşoğlu, Tuncay Maden ve Mehmet Bahadır Karakaş seçildi.

 

 

Meclise tatil yok

 

Bir diğer gün maddesi üzerine yapılan fikir alış verişi sonrasında ise Belediye Meclisi toplantılarının her ayın ilk haftası yapılması ve tatil edilmemesi kararlaştırıldı.

Kadro ihdası ve kadro derece değişikliğine ilişkin iki ayrı maddenin kabulünün ardından ise gündemin yedinci maddesinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe destekli alımı yapılan 74 AAL 833 Plakalı Çöp Toplama Aracı’nın haczedilemez araç olarak kamu hizmetine tahsis edilmesi görüşülerek karara bağlandı.

 

 

23 dosya komisyonlara havale

 

Daha sonra gündemin 8 ila 14. maddeleri arasında yer alan 7 dosya detaylı bir şekilde görüşülmek ve rapor hazırlanması için Plan Bütçe Komisyonuna, havale edildi. Bu dosyalar şunlar:

- Meclis Başkan ve üyelerine Meclis ve İhtisas Komisyonu toplantılarına katıldıkları günler için ödenecek ücretin belirlenmesi talebi,

- Harcırah bedelinin belirlenmesi talebi,

- Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalıştırılan programcı, inşaat mühendisi ve jeoloji mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebi,

- Bartın Belediyesi Zabıta personeline 2021 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi,

- Bartın Belediyesi İtfaiye personeline 2021 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi,

- Bartın Merkez Aladağ verici istasyonu arazi tahsisinin süre uzatılması talebi

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesine istinaden Bartın Belediyesi’nde kayıtlı bulunan ve faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunmayan kiracı ve işgalcilere yapılacak uygulamanın değerlendirilmesi talebi.

Gündemin 15 ila 18. Maddeleri arasında yer alan 4 dosya da görüşülmek üzere Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonu’na havale edildi. Söz konusu dosyalar şu talepleri içeriyor:

- Bartın Belediyesi Sosyal Gençlik Topluluğu Derneği arasında imzalanacak Uluslararası Kültür Otağı Projesi İş Birliği Protokolü’nün imzalanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi,

- Bartın Belediyesi Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinin iptal edilerek yeniden hazırlanan Bartın Belediyesi Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinin kabulü talebi,

- Bartın Üniversitesi ile Bartın Belediyesi arasında “Bartın Çayı Havzasında Erken Uyarı Sistemi Kurulması ve Taşkın Sularının Kontrolü ile Değerlendirilmesi Projesi İşbirliği Protokolü”nü imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi

- Su abonelerinin kullandığı sayaçların satış ve servis işlemlerinin yapılabilmesi için, sayaç firmaları ile protokol imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi.

Bartın belediye Meclisi, bunların dışında gündemin 19 ila 30. maddeleri arasında yer alan 12 dosyayı da görüşülerek rapor hazırlanması için İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale etti.

 

 

Kültür Komisyonun çalışmaları anlatıldı

 

Gündemin otuz birinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Mülkiyeti Belediyemize ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Kırtepe Mahallesi, tapuda 123 ada 28 ve 29 nolu parselle ilgili karar verilerek, komisyonun raporu kabul edildi.

Gündemin otuz ikinci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli avukat çalıştırılması talebi kabul edildi.

Gündemin otuz üçüncü maddesinde yer alan Tarım Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi tarafından hazırlanan “Bartın Belediyesi Mücavir Alan Köylerinde Yonca Tarımını Geliştirme Projesi” ile “Silajlık Mısır Tarımını Geliştirme Projesi” de değerlendirilerek kabul edildi.

Gündemin otuz dördüncü maddesinde yer alan Kültür Komisyonu faaliyetlerinin okunması talebi görüşüldü. Madde kapsamında komisyonun çalışmalarıyla ilgili Belediye Meclis Üyelerine bilgi verildi.

 

 

İnkumu’nda yol ve park sorunu kalmayacak

 

Toplantının en dikkat çekici gündemi kuşkusuz Kültür ve Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan İnkumu Raporu oldu. Yaz aylarında on binlerce Bartınlının yanı sıra en az bir okadar da günübirlik ya da uzun soluklu tatil için ilimize gelen vatandaşların akınına uğrayan İnkumu’nda yaşanan başta trafik ve otopark olmak üzere sorunların aşılabilmesi için hazırlanan rapor Meclis’te kabul edildi. İnkumu’nun sorunların geride bırakıldığı bir bakış açısı ile yeniden dizayn edilmesini içeren rapor doğrultusunda; İnkumu’nun öncelikle asfalt sorunu çözülecek. Baştan aşağı asfaltlanacak olan İnkumu’nda yol boyunca park çizgileri çok daha planlı bir araç parkına imkan verecek şekilde oluşturulacak. Böylece hem mevcut araç parkları ile birlikte İnkumu’ndaki araç otopark kapasitesi belirlenmiş olacak hem de en yoğun dönemde İnkumu’na giriş yapabilecek araç sayısı trafiği aksatmayacak şekilde arttırılmış olacak. Çalışmanın özellikle bayram tatillerinde büyük sıkıntılara neden olan araç yoğunluğuna ve giriş çıkışlardaki düzensizliği de ortadan kaldırması bekleniyor.

 

 

İnkumu tepesine 3 otopark yapılacak

 

Bu çerçevede; İnkumu tepesinde 3 ayrı noktada otoparklar oluşturulacak. Otoparka aracını bırakacak vatandaş, ring seferler yapacak dolmuşlar sayesinde sahile ulaştırılacak. Otopark bölgesinde soyunma kabinleri de bulunacak. Yine rapordaki çalışmalar kapsamında; Yaz sezonunda yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapan beldenin sağ ve sol diye ayrılan her iki bölgesine de seyyar tuvaletler konulacak. Deşarj noktalarına da giydirme yapılarak görüntü kirliliğinin önüne geçecek.

Meclis’te yer alan 3 partinin üyeleri tarafından oluşturulan komisyon, yapılacak çalışmaları belirlemek için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile de görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Özel İdare ile yapılabilecek ortak çalışmalar masaya yatırılırken İl Jandarma Komutanlığı ile de görüşmeler yapıldı. İnkumu Jandarma Komutanlığı’nda toplantı yapılarak görüş ve öneriler alındı. Kabul edilen rapor doğrultusunda komisyon üyeleri her Cuma toplanacak. Komisyon önerecek, belediye uygulamaya geçecek. Benzer bir çalışmanın Bartın için de yapılması planlanıyor.

 

Sözleşmelilerin ücretleri belirlendi

 

Bartın Belediye Meclisi’nin 34.maddenin görüşülmesi sonrasından oturuma verdiği kısa arada Plan Bütçe Komisyonu gündemin 10. maddesinde yer alan Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalıştırılan programcı, inşaat mühendisi ve jeoloji mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebini değerlendirdi. Meclis’in ikinci oturumunda komisyon raporu doğrultusunda karar verildi. 

 

“Şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum”

 

Toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bartın Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantımızı Belediye Meclis Üyelerimizle birlikte gerçekleştirdik. Belediye personelimizle, halkımızla, belediye başkan yardımcılarımızla ve belediye meclis üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gerçekleştireceğimiz toplantıda görüşülen konuların şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Belediye Meclisi İnkumu
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›