Hükümet bütçe için kırmızı kart gördü

Saadet Partisi Bartın Gençlik Kolları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde muhalefetin yoğun eleştirileri altında gerçekleşen görüşmeler sonrasında AK Parti ve Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin oyları ile kabul edilen 2021 bütçesini eleştirirken hükümete kırmızı kart gösterdi. 2021 bütçesinde de kaynakların adil paylaşılmadığını, binlerce öğrencinin uzaktan eğitime dahil olamadığını, 280 bin öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları nedeniyle icralık olmuşken ülke kaynaklarının faiz lobisine gittiğini söyleyen Saadet Partisi Bartın Gençlik Kolları Başkanı Hüsnü Can Özmen, bütçenin bu haliyle vatandaşların dertlerine çare olmaktan uzak olduğunu dile getirdi. Özmen, AK Parti iktidarına “Sandıkta görüşürüz” diye seslendi.
Bu haber 2021-01-07 23:27:58 eklenmiş ve 1638 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

2021 yılı bütçesine ilişkin görüşlerini basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaşan Özmen, bütçe incelendiğinde üzücü bir tablo ile karşı karşılaştıklarını belirtirken, 2021 bütçesinde; temel eğitime 82 milyar, ortaöğretime 43 milyar, yükseköğretime ise 52 milyar lira bütçe ayrıldığını anımsattı ve şunları söyledi:

 

“Faiz lobisi 26 milyon öğrenciden büyük”

 

“Topladığımızda eğitime 177 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra siyasi iktidarın, faiz giderlerine ayırdığı bütçe tam olarak 179 milyar lira!  Yani siyasi iktidarın, 26 milyon öğrenci için eğitim-öğretim giderlerine ayırdığı bütçeden, 2 milyar lira daha fazlasını faiz giderlerine ayırdığını görüyor ve şu çıkarımda bulunuyoruz: Dünya 5’ten; faiz lobisi ise 26 milyon öğrenciden büyüktür.

 

“Kaynaklar adil paylaşılmıyor”

 

84 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil de toplumun bütün kesimleri gözetilmelidir. Esnaflar, çiftçiler, işçiler, emekliler, memurlar… Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır.  Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa sorunlar kaçınılmaz olur, kaynaklar adil paylaşılmazsa bir yerde israf varken diğer yerde yokluk yaşanır. 

 

“Binlerce öğrenci eğitim sürecine dahil olamıyor”

 

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları adına, ülke kaynaklarının nereye harcandığını açıklamak, 84 milyon vatandaşımızın hakkını gözetmek en başta inancımızın bizlere yüklediği sorumluluğun gereğidir. Kabul edilen 2021 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse: Uzaktan Eğitim yöntemine geçilen bu süreçte binlerce köyde internet yok, tableti ya da bilgisayarı olmadığı için yine binlerce öğrenci eğitim sürecine dâhil olamıyor. Peki ya niçin? Kaynak ayrılmadığı için.

 

“280 bin öğrenci KYK borcundan icralık”

 

Uygulanmaya başlanan 2021 bütçesi, internete bağlanabilmek için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybeden öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için hazırlanmış bir bütçe değildir.  Uygulanmaya başlanan bu bütçe, KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı icralık olan 280 bin mezunun derdine merhem olmak için hazırlanan bir bütçe değildir. Oysa 2021 yılı bütçesinde faiz lobisine ödenecek miktarın sadece yüzde 3’ü ile KYK borçlarının tamamını silmek mümkündür.  Uygulanmaya başlanan bu bütçe 15-34 yaş aralığında bulunan; 770 bini ilköğretim, 698 bini ortaöğretim ve 961 bini yükseköğretim mezunu olmak üzere toplamda 2 milyon 429 bin genç işsizin problemlerine çare olabilecek bir bütçe değildir.

 

“Vatandaşın kayıplarını azaltacak bir bütçe değil“

 

Siyasi iktidar; vergiler, bağışlar, cezalar, harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları faize ve israfa aktarmaktadır.  Uygulanmaya başlanan bu bütçe, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltacak bir bütçe değildir. 2021 yılı bütçesinde;  İşçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok.  Peki, ne var 2021 yılı bütçesinde?  Bakın bu bütçede faiz giderlerine ayrılan 179 miyar lira var. Bu durum, Ocak 2021’den itibaren yüksek vergi artışlarının ve yeni bir zam yağmurunun başladığı ve devamının da geleceği anlamına gelmektedir.

 

“Acı reçeteden başka bir şey değil”

 

Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamak, halkımıza yeni ‘acı reçeteler’ vermekten başka bir şey değildir.

 

“Sandıkta görüşürüz”

 

Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak; Başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayacak bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir ve bu bütçe bir kırmızı kartı hak etmektedir. Biz ilimizde ikamet eden bütün gençler adına 2021 bütçesini hazırlayan ve onaylayan siyasi iktidara kırmızı kart gösteriyor ve sandıkta görüşürüz diyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Saadet Partisi AK Parti Hüsnü Can Özmen bütçe kırmızı kart
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›