Kredi ile emeklilik için protokol imzalandı

Hizmet süresini doldurmasına rağmen prim borcu nedeniyle emekli olamayan sigortalılara birikmiş prim borçlarını ödeyip, dondurulmuş hizmet sürelerini tamamlayarak emekli olabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile kamu bankaları arasında kredi işbirliği protokolü imzalandı. SGK Bartın İl Müdürü Ekrem Öztekneci, “Her zaman olduğu gibi bu ve benzer düzenlemelerle vatandaşlarımızın yanındayız” dedi.
Bu haber 2021-01-07 22:11:49 eklenmiş ve 1904 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile SGK arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü’ndeki imza törenine; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Türkiye Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ve Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Lütfü Çelebi katıldı. 

Protokol ile ilgili değerlendirmelerde bulunan SGK Bartın İl Müdürü Ekrem Öztekneci, şunları söyledi:

 

 

“Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkânı sunulacaktır. Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir. Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılar, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’müze yapmalı. Buradan kendilerine vereceğimiz emekli olabileceklerine ilişkin yazısı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri birine müracaat edebilecekler.

Kredi iş birliği protokolü kapsamında, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/ prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar bulunmaktadır.”

 

Bir hatırlatma da yapılandırma için

 

7256 sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili de hatırlatmada bulunan SGK Bartın İl Müdürü Öztekneci, yapılandırmadan istifade etmek isteyenler için başvuru süresinin uzatıldığına dikkat çekti. Önceden 31 Aralık 2020 tarihinde dolacağı duyurulan yapılandırma başvuru tarihinin 1 Şubat 2021 tarihine ertelendiğini anımsatan Öztekneci, İlk taksitin son ödeme tarihinin de 28 Şubat 2021’den 31 Mart 2021 tarihine uzatıldığını söyledi. Öztekneci, “Sosyal Güvenlik Reformumuzun mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendinin destekleriyle Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bugüne kadar iyi günde kötü günde vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu, bu ve benzer düzenlemelerle de her zaman yanlarında olacağımızı belirtmek isterim” dedi.

ETİKETLER : Bartın SGK protokoy Ekrem Öztekneci Ziraat Bankası Halk Bankası Vakıflar Bankası İSmail Yılmaz
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›