Belediye yayınlarına bir yenisi eklendi

Bartın Belediyesi, Kültür Yayınlarına bir yenisini daha ekleyerek, Osmanlıca’dan Türkçe’ye çevrilen “Bartın Ahval-ı Tabi’iyye ve Tarihiyye (Bartın Doğal Durumu ve Tarihi)” isimli kitabı yayınladı.
Bu haber 2021-01-07 22:08:10 eklenmiş ve 1232 kez görüntülenmiştir.

 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Namal tarafından Osmanlıca’dan Türkçe’ye çevrilen “Bartın Ahval-ı Tabi’iyye ve Tarihiyye (Bartın Doğal Durumu ve Tarihi)” isimli kitap Bartın Belediyesi Kültür yayınları dizisinden yayınlandı. Kitapta el yazması eserin orijinal hali, transkripsiyonu ve Türkçe sadeleştirilmiş metnine yer verildi.

 

 

Konu ile ilgili yaptığı açıklamasında Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bartın Belediyesi olarak 10. kültür yayınımızı bastık. 1922 yılında Bartın İdadisi Tarih Coğrafya Öğretmeni A.Şeref tarafından el yazması Osmanlıca olarak kaleme alınan ve orijinali Yerel Tarih Araştırmacısı Çetin Asma tarafından Bartın Kent Müzesi’ne bağışlanan eser, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel Namal tarafından tercüme edildi. Sayın Namal tarafından yeniden ele alınan eser Türkçeye tercüme edilerek ‘Bartın Doğal Durumu ve Tarihi’ ismi ile basıldı. Bu eserin kültür yayınımız olarak kazandırılmasında emeği bulunan Sayın Çetin Asma ve Sayın Doç. Dr. Yücel Namal’a teşekkür ediyorum” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Doç. Dr. Yücel Namal Çetin Asma Bartın Doğal Durumu ve Tarihi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›