Bartın Valiliği’ne ‘hadsiz’ eleştiri…

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de insan sağlığını olumsuz etkileyen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadele çerçevesinde yılbaşını geçirmek için ilimize gelecek olanlara PCR testi zorunluluğu getiren ve testi pozitif çıkanların karantina yurduna alınacağını duyuran Bartın Valiliği, twitter üzerinden yargısız infaza tabi tutuldu. Pandeminin başından beri pek çok uygulaması ile Türkiye’de örnek illerden biri olan Bartın’da son dönemde yeniden artan ve günlük 300-400 seviyelerine ulaşan günlük vaka sayısı, etkili önlemler ve denetimler sayesinde 3 Aralık Pazar günü itibariyle 13’e kadar düştü. Bu başarı bazılarını rahatsız etmiş olacak ki, insanları korumaya yönelik PCR testi zorunluluğu üzerinden Bartın Valiliği’ne haksız eleştiriler ve suçlamalar yöneltildi. Twitter’da “haddinibilbartınvaliliği” etiketi ile yapılan paylaşımlar bir ara trend topic (TT) (gündem) dahi oldu. Valiliğin uygulaması doğru bulan Bartın halkı ise ‘hadsiz’ eleştirilere “bartınvaliligiyalnızdeğildir” etiketi ile yaptıkları paylaşımlarla yanıt verdi. Bartın Valiliği’nden eleştirilere yanıt mahiyetindeki açıklamada ise, “PCR testi uygulaması, 31/12/2020 tarihinde sokağa çıkma kısıtlaması başlayana kadar il dışından tatil veya izin maksatlı gelen takribi 4 bin kişinin rutin HES kodu kontrolü sırasında, vaka sayısının yoğun olduğu illerden gelenler üzerinde tarama maksatlı yapılan bir uygulama olmuştur” denildi.
Bu haber 2021-01-05 09:18:45 eklenmiş ve 2458 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yılbaşını da içine alan haftasonunda, Covid-19 pandemisinin etkisini en aza indirgemek amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasını 4 gece 3 gündüz şeklinde uygulanacağını açıkladıktan sonra, iller arası hareketlilik olabileceğini değerlendiren Bartın Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı doğrultusunda yılbaşını ilimizde geçirmek için farklı illerden gelecek olanların PCR testine tabi tutulacaklarını duyurdu. Test sonucu pozitif çıkanların karantina yurdunda gözlem alınmasını da içeren söz konusu uygulama, kentimizin giriş noktalarında görevli kamu görevlileri tarafından sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’e kadar sürdü.

 

 

“haddinibilbartınvaliliği TT oldu”

 

3 Ocak 2021 Pazar günü akşam saatlerinde ise hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı. Bartın Valiliği’nin il dışından gelen herkesin PCR testine tabi tutulacağına ilişkin kararı Twitter’da TT oldu. Çok büyük bir çoğunluğu Bartın dışından olan kişilerin, “haddinibilbartinvaliliği” etiketi ile yaptığı paylaşımlar kısa sürede 12 binin üzerine çıkınca anlık olarak Türkiye’de Twitter’ın gündemi (TT) haline geldi. Sözkonusu haksız paylaşımlarda Bartın Valiliği’ne uygulamanın “keyfi” ve “başına buyruk” olduğu eleştirilerinde bulunulurken, “Bartın ili bağımsızlığını mı ilan etti?” diye soran da oldu, uygulamaya derhal son verilmesini isteyen de… Hatta kimileri hızını alamayarak uygulamanın Anayasaya aykırılığını dahi öne sürdü. Ancak bu eleştirilerin genelinde Covid-19 pandemisinin küresel bir oyun olduğu savının yanı sıra aşı karşıtı görüşler de dikkat çekti.

 

 

Bartın halkı Valiliği destekledi

 

Sözkonusu TT’ye karşı Bartın basını ve halkı da boş durmadı. “bartınvaliliğiyalnızdeğildir” etiketi ile “haksız ve hadsiz” eleştirilere yanıt veren Bartınlılar, uygulamanın tamamen insan sağlığını korumaya yönelik olduğunu, Valiliğin pandemi sürecinin başından beri hayata geçirdiği uygulamalar sayesinde ilimizde Covid-19 vaka sayısının birkaç hafta öncesinde yeniden günlük bazda 300-400’lere çıkmışken, 3 Ocak Pazar günü itibariyle 13’e kadar düştüğünü vurguladılar. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan kararı yerinde bulunan binlerce Bartınlı, gösterdiği çaba için Bartın Valisi Sinan Güner’e teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

Valilik açıklama yapmak zorunda kaldı

 

Twitter’daki paylaşımların yarattığı rahatsızlıktan kaynaklı olacak Bartın Valiliği, gece geç saatlerde yazılı bir açıklama yaptı ve kamuoyunu bilgilendirdi. Açıklamada şöyle denildi:

“Sosyal medyada, İlimiz girişinde zorunlu PCR testi yapıldığı şeklindeki paylaşımlar nedeniyle kamuoyuna bu açıklamanın yapılması gerekli olmuştur. İlimiz girişinde yapılan uygulama, izolasyon ihlallerini tespit maksatlı HES kodu kontrolüdür. PCR testi uygulaması, 31/12/2020 tarihinde sokağa çıkma kısıtlaması başlayana kadar il dışından tatil veya izin maksatlı gelen takribi 4 bin kişinin rutin HES kodu kontrolü sırasında, vaka sayısının yoğun olduğu illerden gelenler üzerinde  tarama maksatlı yapılan bir uygulama olmuştur.  Bu uygulama sırasında ayrıca, kişilerin, pasaportsuz seyahat edilebilen ülkelerden gelip de öncesinde İngiltere bağlantısı olup olmadığı da sorgulanmıştır (Pasaport olmadığından giriş çıkış damgası bulunmayacağından). 400 civarında alınan numuneden 4 kişi pozitif çıkmıştır. Sosyal medyada ve haber portallarında paylaşılan haberler artık devam etmeyen uygulamaya ilişkin görsel ve bilgilerin tekrarıdır. 
İl genelinde riskli meslek grupları (market çalışanı, kargo elemanı, servis elemanları, yemek dağıtanlar, berberler vb) ve il dışından gelenlerin, sağlık kontrolleri sonrasında gerekli görülmesi halinde belirli periyotlarla ikametlerinde teste tabi tutulması uygulaması olağan  şekilde devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Covid-19 PCR testi yılbaşı sokağa çıkma kısıtlaması yılbaşı twitter Sinan Güner
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›