Esnaf ilave prim teşviki bekliyor

Pandemi döneminde esnafın sigorta prim yükünün mutlaka hafifletilmesi gerektiğini belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın 2021 yılında ödemesi gereken BAĞ-KUR priminin bin 234 TL olduğunu anımsatırken, “Prim borcunu düzenli ödeyenlere verilen teşvik artırılmalı. Pandemide esnafın sigorta prim yükü hafifletilmeli. Pandemide esnafa ilave prim teşviki verilmeli” dedi.
Bu haber 2021-01-04 22:13:34 eklenmiş ve 1391 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

2021 yılında uygulanacak olan Asgari Ücret’in yüzde 21,56 oranındaki artması ile birlikte esnaf ve sanatkârların ödediği primler tutarları da artmış oldu. Bu durumun zaten aylardır ekonomik sıkıntı içinde olan ve ödeme güçlüğü çeken esnaf ve sanatkârları zorlayıcı bir durum yarattığına dikkat çeken Barış Özkan, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkan şunları söyledi:


“Esnafın prim borcunu düzenli ödemesi imkânsız”

 

“Esnaf ve sanatkârlarımızın ödediği sigorta prim tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak artıyor. 2021 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte esnaf ve sanatkârlarımızın ödediği en düşük BAĞ-KUR primi aylık bin 234 TL’ye yükseldi. Geçmiş dönem borcu olmayan ve prim borcunu düzenli ödeyen esnafımız için yüzde 5’lik Hazine teşvikiyle birlikte bu tutar bin 172 TL’ye denk geliyor. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında geliri büyük ölçüde azalan esnafımızın prim borcunu düzenli ödemesi neredeyse imkânsız. Pandemi döneminde esnaf ve sanatkârlarımıza ilave prim teşviki verilmeli.

 

“Borcunu düzenli ödeyene Hazine teşviki artırılmalı”

 

Pandemi kapsamında alınan tedbirlerle birlikte ülke genelindeki 2 milyonu aşkın esnaf ve sanatkârımız ile aileleri çok zor bir yılı geride bıraktı. Zaten iş hacmi daralan ve sırtındaki mali yükleri taşıyamayan esnafımız, brüt asgari ücretin yüzde 34,5 oranındaki sigorta prim borcunu ödemekte güçlük çekiyor. Pandemi sona erene kadar esnafın sırtındaki sigorta prim yükü bir an evvel hafifletilmeli. Öncelikle pandemi koşulları göz önünde bulundurularak prim borcunu düzenli ödeyen esnafımıza verilen yüzde 5’lik Hazine teşviki artırılmalı

 

“Prim desteğine pandemi ayarı yapılmalı”

 

2013’te sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla başlayan, yüzde 5’lik Hazine prim teşvikine ilaveten prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indirimi bu yıl pandemi nedeniyle tüm esnaf ve sanatkârımız için uygulanmalı. Gelişmişlik endeksi yerine pandemi koşulları dikkate alınarak sadece belirli illerde değil tüm illerimizdeki esnafımız için ilave prim teşvikine ihtiyaç var. Bu tür teşviklerle esnafa sağlanan her destek, aynı zamanda ülke ekonomisini de canlandırır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar Bayiler Esnaf Odası esnaf prim borcu pandemi Bağ-Kur
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›