Yeni yıl zamlarla geldi

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) belası ile mücadeleyle geçen bir yılın ardından aşı haberleri ile oldukça umutlu girdiğimiz 2021 yılı zamlarla birlikte geldi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ), doğalgaza yüzde 1 oranında zam yaparken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu da (EPDK), elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gitti. Köprü ve otoyollardan geçiş ücretlerine de 1 Ocak itibariyle ortalamada yüzde 25 zam yapıldı. Tüm vergiler, cezalar ve harçlar da yüzde 9,11 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı ölçüsünde artırıldı.
Bu haber 2021-01-04 21:59:15 eklenmiş ve 2233 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Doğalgaz yüzde 1 arttı

 

Yılın ilk zam haberi BOTAŞ’tan geldi. BOTAŞ internet sitesinde Ocak ayına ilişkin yayımlanan tabloya göre doğalgaza yüzde 1 zam yapıldı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla bin metreküp doğal gaz için bin 264 TL, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise bin 414 TL olarak belirlendi.

 

Elektrik yüzde 6 pahalandı

 

2021 yılının bir diğer zammı EPDK’nın elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil yaptığı ortalama yüzde 6’lık fiyat artışı oldu.

 

Köprü ve otoyollara yüzde 25 zam

 

Yeni yılın ilk günü itibariyle fiyatı en fazla artan ise köprü ve otoyollardan geçiş ücreti oldu. Dolar kurunun son 1 aydır düşüyor olmasına rağmen ‘dolar kuru farkı kaynaklı’ olarak açıklanan zam oranı yaklaşık yüzde 25’i buldu.

 

Vergi, harç ve cezalar yüzde 9,11 arttı

 

Vergi, harç ve cezalar da yeniden değerleme oranına göre güncellendi. Trafik cezaları, pasaport harçları ve MTV ödemeleri yüzde 9,11 oranında artırıldı.

 

ETİKETLER : Bartın EPDK BOTAŞ zam yeni yıl vergi harç otoyol köprü
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›