Yeni Asgari Ücret: yüzde 2 bin 825,90 TL!

Milyonları ilgilendiren yeni Asgari Ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısında işçi kesiminin muhalefetine karşın bekar bir işçi için brüt 3 bin 577,50 TL, net ise 2 bin 825,90 TL olarak belirlendi. 2020 yılının ücretine göre yüzde 21,56’lık artış Asgari Ücret’in en az 3 bin TL olmasını talep eden işçi kesimini memnun etmezken, kamuoyundaki en büyük beklenti olan Asgari Ücret’in vergiden muaf tutularak daha insani bir yaşam ücreti haline gelmesi yönündeki beklenti, AK parti hükümetinin vergi gelirlerinden mahrum kalmak istememesi nedeniyle karşılık bulmadı.
Bu haber 2020-12-29 10:42:14 eklenmiş ve 3138 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliği yaptı. Komisyonun kısa süren toplantısının ardından taraflar kameraların karşısına geçerek yeni rakamı ve görüşlerini açıkladılar. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aslında ‘bir sosyal koruma ücreti’ olan asgari ücretin çalışma hayatındaki ücret politikalarının en alt sınırını ifade ettiğini vurgularken yeni rakamı şu sözlerle açıkladı:


Yüzde 21,56 yükseldi

 

“1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmiştir. Böylece, geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış, yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. Kasım 2020'de enflasyon yüzde 14,03 gerçekleşmişti. Bu oranın yaklaşık 7 puan üstünde bir artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kere daha tutmuş olduk. Aylık 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıkladığımız net asgari ücret, bekar ve çocuksuz bir çalışan için geçerli. 3 çocuklu ve evli bir işçi için net asgari ücret ise 3 bin 13 lira 72 kuruş olacak.

 

İşverene işçi başına 75 TL destek sürecek

 

Asgari ücreti belirlerken ekonomik dengelerin yanı sıra salgının olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurduk. Hükümet olarak işçilerimizi her daim korumaya devam ettik, devam edeceğiz de. İşçilerimizin, işverenlerimizin teklif ettiği rakamdan daha yüksek bir ücret artışını sağlamak adına da verdiğimiz asgari ücret desteğini bu sene tüm işletmelerimiz için 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da yaklaşık toplamda 6,5 milyar lira tutarındaki ilave desteği ifade etmektedir. 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin alın teri dökerek emek veren tüm çalışanlarımıza, ailelerine, işverenlerimize ve milletimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”

 

İşte son asgari ücret tablosu:

ETİKETLER : Bartın Asgari Ücret Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Zehra Zümrüt Selçuk Türk İş TİSK
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›