Birlikte başaracağız!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda aydığı sokağa çıkma kısıtlamalarının, eş-dost ve akraba ziyaretlerinin de yasaklanması ile birlikte yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisindeki yayılım hızını yavaşlattığı gözlemleniyor. Bu durum Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında yer alan vaka yoğunluğunu gösteren haritalara da yansıyor. Bartın Valiliği de “Birlikte başaracağız” diyerek vatandaşların virüse karşı gevşeme göstermeksizin tedbirlere uymayı sürdürmesini istiyor.
Bu haber 2020-12-25 10:42:14 eklenmiş ve 3830 kez görüntülenmiştir.

 

Aktif hasta sayısı hızla azalıyor

 

2020 yılı başlarından itibaren Türkiye'de etkilerini sürdüren corona virüsü pandemisine ilişkin son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Avrupa ülkelerinde corona mutasyon gelişmeleri yaşanırken, ülkemizde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Twitter hesabından paylaştığı günlük korona son durum verilerinde aktif hasta sayısında görülen düşüş sevindirdi. 23 Aralık koronavirüs tablosuna göre önceki gün 3 bin 309 olan yeni hasta sayısı, 3 bin 192'ye gerilemiş durumda.

 

 

Bartın’da gözle görülür gerileme var

 

Sözkonusu vaka sayısındaki gerileme ilimiz Bartın’da da gözle görünür bir hal almaya başladı. Edinilen bilgiye göre; bundan sadece 2 hafta öncesinde günlük 300’lere varan vaka sayısı bu hafta itibariyle günlük ortalama 70-80 civarına kadar gerilemiş durumda. Hatta bazı günlerde bu sayının 50’nin bile altına indiği ifade ediliyor.

Elbette ki, vaka sayılarındaki gerilemede alınan tedbirlerin etkisi çok büyük… Bartın’da ülke genelinde alınan önlemlerin yanı sıra Bartın Valiliği’nin hemen her platformu virüs ile mücadelenin zemini olarak kullanması ve artık slogan haline gelen hatırlatmalar ile vatandaşlar arasında konuya ilişkin duyarlılığı zirvede tutarak sürece verdiği katkı yadırganamaz.

 

 

Güzel tablo HES’deki haritayı yeşillendirdi

 

Olumlu sonuçların yansımasını HES uygulamasında yer alan vaka yoğunluk haritası da ortaya koyuyor. Kısa bir süre öncesine kadar neredeyse Bartın’ın tamamına yakının vaka yoğunluğunun tehlikeli boyutta olduğunun göstergesi olan kırmızı ile gösterildiği sözkonusu harita dün itibariyle bazı lokasyonlar dışında yeşile bürünmüş durumda.

 

Valilik: “Zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım”

 

Bartın Valiliği de bu harita ile vatandaşlara doğru yolda olunduğunun mesajını verdi. “Birlikte başaracağız inşallah” denilen Bartın Valiliği’nin sosyal medya hesabı aracılığıyla Covid-19 virüsü ile mücadelenin olmaz ise olmazları “Maske-Mesafe-Temizlik” kurallarına uymaktan azla vaz geçilmemesi gerektiği vurgularınken, “Ev ziyaretlerini erteleyelim, sosyal teması azaltalım ve zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım” denildi.

ETİKETLER : Bartın Koronavirüs HES Bartın Valiliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›