Asgari Ücrette rakamlar telaffuz edilmeye başladı!

2021 yılında geçerli olacak Asgari Ücreti belirleyecek olan Komisyon, dün üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle çevrim içi olarak Türk İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekâr bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.
Bu haber 2020-12-23 10:15:04 eklenmiş ve 5299 kez görüntülenmiştir.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimine başkanlık eden Türk İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, kısa bir süre önce Fox Tv’den ayrılan Fatih Portakal’ın Youtube kanalında yaptığı açıklamada, dünyada asgari ücret hesaplanırken çalışanın ailesiyle beraber değerlendirildiğini, Türkiye’de ise çalışanın geçimi üzerinden değerlendirme yapıldığını söyledi.

 

 

Irgat, “Bizim talebimiz 4 kişilik bir aileye göre düzenlenmesi ancak yasal düzenleme olmadığı için gelen veriler tek kişi üzerinden oluyor. İşveren kesiminin sunumlarında genel olarak asgari ücretin Avrupa’dan daha fazla iyi şartlarda olduğunu söylüyor. Ancak bu sözler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bizim asgari ücretle çalışanımız AB’den çok. Bizim tespitimize göre 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 2 bin 517 TL, yoksulluk sınırı 8 bin 198 TL, bekâr bir kişinin yaşam maliyeti 3 bin 74 TL. Bunlar fili olarak çarşı, pazar dolaşılarak belirlenmiş rakamlardır. Rakam konusunda hassasım ama enflasyon rakamları kadar ya da az üzerinde bir rakamın çok yetersiz kalacağı kanaatindeyim” dedi.

 

Asgari Ücret Komisyonu’nun gelecek yıl yaklaşık olarak 8 milyon kişinin tabi olacağı asgari ücreti önümüzdeki hafta içinde belirlemesi bekleniyor.

 

TOLGA AKINER

ETİKETLER : Bartın Asgari Ücret Asgari Ücret komisyonu Türk-İş Nazmi Irgat
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›