“Dertleri derya olmuş öğretmenlerimize minnettarız”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, “Eğitimde, dertler derya olmuş durumdayken öğretmenlerimizin her birine minnettarız” diyerek tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı.
Bu haber 2020-11-24 10:32:44 eklenmiş ve 804 kez görüntülenmiştir.

 

“24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulunan Milletvekili Bankoğlu, öğretmenlerin değerini vurgularken yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti. Bankoğlu, öğretmenlerin AK Parti iktidarında sarsıldığını öne sürdüğü itibarlarını CHP iktidarında iade edeceklerini belirtirken özetle şunları söyledi:

Atanamayan öğretmenler ordusu

 

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021 yılındaki bütçesi, 211,9 milyar TL olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıla kıyasla bir artış söz konusu olmasına rağmen harcamaların kimlere ve nerelere yapıldığını çok dikkatli şekilde incelemek gerekiyor. Bugünün Türkiye'sinde, atanamayan öğretmenler gibi çok büyük bir yara var. Sayıları 700 bin civarında olan ve 2023 yılı itibarıyla 1 milyona ulaşacağı tahmin edilen, bir ‘atanamayan öğretmenler’ ordusu var. Bu gençleri öğretmen olması için üniversitelere kabullerini gerçekleştirdikten sonra mezun edip bugün onların taksici, pazarcı, kasiyer olmalarına sebebiyet veren sistemi sorgulamak, herkesin yurttaşlık borcudur.

AKP’nin en büyük sorunlarından biri hesapsızlıktır. Hesapsızca üniversite açıp mezun vermek, hesapsızca ihaleler yapıp Devlet'in parasını bol keseden yollara, köprülere, şehir hastaneleri yapan müteahhitlere dağıtmak, ülkenin her köşesine saraylar yapıp gereksiz binlerce personel istihdam etmek, arabalar ya da uçaklar alarak israfta zirveye oynamak, en iyi bildikleri işlerden. 150 bin öğretmen açığınız varken siz yalnızca 20 bin atama yapıp üstüne bir de her yıl on binlerce yeni mezun verirseniz basit bir toplama çıkarma işlemi dahi yapamadığınız gerçeği ortaya çıkar. Eğitimde dertler derya olmuşken ve ‘nitelikli eğitim’ masallarını siz 18 yıldır anlatmaya devam ederken FETÖ okullarını da Türkiye Maarif Vakfı’na devrediyorsunuz. Sayıştay'ın geçtiğimiz yıl düzenlediği denetim raporlarında açıkça dikkat çektiği üzere bu Vakfın Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nda, yasal zorunluluk ve ciddi ödenek transferi olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’ndan hiçbir temsilci bulunmuyor. Sonuçta, bu oluşuma 2021 yılı bütçesinden 486 milyon lira aktaracaksınız. Bu vahim gerçeğe, sadece atanamayan öğretmenler ve dünyanın en düşük öğretmen maaşını alan grup içerisindeki eğitimciler değil; eğitimin önemini ve değerini bilen vicdanlı tüm yurttaşlar isyan eder.

 

“Bu devran böyle gitmez”

 

Öğretmenlerin Türkiye’deki koşulları kabul edilemeyecek derecede kötü. Hayatta kalma mücadelesi veren bir öğretmenden nitelikli hizmet beklemek de hayaldir. Bu kötü şartlara rağmen fedakârlıkla işlerini yapan, çocuklarımıza daha iyi eğitim verebilmek için şehir merkezlerinden en ücra köşedeki köylerimize kadar geniş bir coğrafyada çırpınan tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle selamlıyorum. Bu devran böyle gitmez. CHP olarak hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin, daha iyi ve eşit koşullarda olmaları için gerekenler neyse yapacağımızın bilinmesini isterim. Eğitim, bizim için yapboz tahtası olamayacak kadar önemlidir ve önceliğimizdir. ‘Hak, hukuk, adalet’ derken bu ilkelerin, her alanda düşünülmesi lazım. ‘Asıl yük öğretmen maaşlarıdır’ dedikten sonra yandaş vakıflara oluk oluk para akıtırsanız, ‘Fkri hür nesiller yetiştireceğiz sözü ve ilkesiyle, Batı taklitçiliği içinde olduk’ diyerek çağdaşlıktan son derece uzak kültürlere göz kırparsanız, her alanda son sıralarda bulunan Yeni Türkiye’yi dayatmış olursunuz.

 

“Bu karalık sona erecek”

 

AKP’nin 18 yılda, başta eğitime yaptıklarını düşmanımız olsa bu kadar gerçekleştiremezdi. Her akşamın bir sabahı olduğu gibi ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ ile bu karanlık sona erecek ve aydınlığa varacağız. Sağlam bir eğitim sistemi ile hem öğretmenlerimiz, hem de öğrenciler ve aileler rahat bir nefes alacak. Çağdaşlık yolundan maalesef ayrılan Türkiye’yi, eğitimden üretime kadar her konuda saygın ve rekabetçi ülkeler arasına yeniden sokacağız. Atatürk’ün, öğretmenlere hitaben söylediği gibi, ‘Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’. Bizim ilimin, bilimin, vicdanının değerlerini benimsemiş; öğrencisini ve velisini ayırmadan emek gösteren tüm öğretmenlere saygımız sonsuz. Öğretmenlerimizin sarsılan itibarlarını onlara iade etmek, hak ettikleri insanca yaşama onları kavuşturmak Partimiz CHP’nin ülkemize ve Atatürk’e olan borcudur.”

ETİKETLER : Bartın Öğretmenler Günü CHP Aysu Bankoğlu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›