“Tarihi değil hava muhalefetini dikkate alın!”

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibariyle başlayacağını hatırlatırken, lastikleri değiştirmek için bu tarihi beklemenin gerekmediğini söyledi. Kış lastiği için tarih değil hava muhalefetinin esas alınması gerektiğine dikkat çeken Amasralı, 7 derecenin altında kış lastiğinin muhakkak takılması gerektiğini belirtti. Kış lastiği takmamanın cezasının ticari araçlar için 779 TL olduğunu anımsatan Amasralı, yeni yıl ile birlikte bu cezanın yeniden değerleme oranı kadar zamlanacağı uyarısında ulundu ve araç sahiplerinin zaman kaybetmeden lastik değişikliği yapması gerektiğini ifade etti.
Bu haber 2020-11-24 09:40:48 eklenmiş ve 701 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Havalar artık iyiden iyiye soğudu. Hatta ülkemizin bazı noktalarında yüksek rakımlı yerlere yılın ilk karı da düşmeye başladı. Hal böyle olunca yol ve trafik güvenliği açsından kışlık lastiklerin takılması da artık bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Bunun için resmi son tarih ticari araçlar için 1 Aralık olsa da tarihten ziyade hava koşullarına göre hareket edilmesi önemli bir husus olarak ortaya çıkıyor.

 

“1 Aralık’ı beklemeyin”

 

Bu konudaki önemli uyarıları dile getirenlerin başında ise Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı geliyor. Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetleri göz önüne alınmasının önemine dikkat çeken Amasralı, “Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık tarihi beklenmeden kış lastiğine geçilmeli. Öte yandan yalnızca ticari araçlar değil trafikteki tüm özel araçlar da kış lastiğine geçmeyi ihmal etmemeli. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir zaman kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız daha önceden kış lastiği takmalı” dedi.

 

 

Ceza miktarı zamlanacak

 

Ticari araçlar için 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının şu an için 776 TL olduğunu hatırlatan Amasralı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği takması zorunlu. 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara 776 TL ceza yazılacak. Ancak bu ceza miktarı sadece Aralık ayı için geçerli. Kış lastiği takmamanın cezası 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ise yeniden değerleme oranında yüzde 9.11 artırılarak 846 TL’ye çıkacak.

 

 

Kışa hazırlık külfet değil

 

Trafikte en az ticari araçlar kadar özel araçlar da risk taşır. Bu yüzden kış lastiği konusunda çok dikkatli olunmalı. Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması vs gibi risk faktörleri ülkemizdeki tüm araçları etkiliyor. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası kış lastiği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›