Karakaş, Metin ile ilgili sessizliğini bozdu: “Meclis üyeliğinden de istifa etmeli”

CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Kurucaşile İl Genel Meclisi üyesi Nurdanur Metin’in yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, Metin’in istifasını sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamadan öğrendiklerini söyledi. Nurdanur Metin’i aradığını ancak telefonuna yanıt alamadığını belirten Karakaş, istifa gerekçelerini ‘sudan bahaneler’ olarak niteledi. Karakaş, “Bütün bu zorlukları baştan bilerek, partisinden aday olup bir yerlere gelenlerin yarı yolda kendisine inanan, oy veren seçmenlerine ihanet ederek, daha iyi hizmet edeceğini de bahane ederek partisinden istifa edip başka partiye geçme hakkı yoktur” dedi ve Metin’e yakışacak davranışın CHP örgütlerinin desteği ve partililerin oylarıyla seçildiği Kurucaşile İl Genel Meclisi üyeliğinden de istifa etmesi olduğunu savundu.
Bu haber 2020-11-19 16:39:41 eklenmiş ve 1520 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Karakaş, ilçe başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunun beklentisi doğrultusunda Nurdanur Metin’in istifası ile ilgili hem kendi hemdi partisinin görüşlerini dile getirdi. Sözlerine 2019 yerel seçimlerinde Kurucaşile İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Metin’in istifa sürecinde ne kendisine, ne Kurucaşile CHP İlçe Başkanı Hüseyin Sevim’e, ne de İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri Abdullah Kaleli ve Bahattin Kazguç’a hiçbir bir bilgi vermediğini belirterek başlayan Karakaş, “Ben ve arkadaşlarım Nurdanur Metin hanımın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımı ile partimizden istifa edip AKP’ye geçtiğini öğrendik. Bu süreçte kendisini telefonla aramama rağmen telefonuma cevap vermemesi ve geri de dönmemesinden dolayı kendisi ile görüşmemiz mümkün olmadı” dedi.

Karakaş, yerel seçimlerden bu yana Muhalefet Partisi İl Genel Meclisi grubu olarak parti programı doğrultusunda hep birlikte kararlar alarak Bartın'da önemli projelerin gerçekleştirilmesinde üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalıştıklarını vurgularken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beyanatları gerçeği yansıtmıyor”

         

“Nurdanur Metin'in basına verdiği beyanatları asla gerçeği yansıtmadığı gibi asılsız ve sudan bahanelerdir. Yerel seçimlerden bu yana geçen 20 ay içerisinde çeşitli vesilelerle bir araya gelmemize rağmen bana, Kurucaşile ilçe başkanımıza ve İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımıza ilettiği gerek parti çalışmaları, gerekse Meclis çalışmaları ile ilgili olumlu veya olumsuz, sözlü ya da yazılı hiçbir talebi de olmamıştır. Basın açıklamasında ifade ettiği Kurucaşile ile ilgili gerçekleştirmek istediği hayalleri konusunda da bizlerden yazılı ve sözlü talebi olmadığı gibi Meclis grubunda da herhangi bir talebi olmamıştır.

Nurdanur hanımın ‘yöreme daha iyi hizmet’ söylemi de aslında gerçekleri yansıtmamaktadır. Zira kendisi CHP Kurucaşile İl Genel Meclisi üyesi olarak Kurucaşile Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin doğal üyesidir. Kurucaşile KÖYDES projeleri bütçesi yaklaşık 1 milyon 200 bin TL olup, Birliğin doğal üyesi olan Nurdanur hanım Kurucaşile’ye yapılan ve yapılacak olan yatırımlarda da muhalefet partisinden olmasına rağmen söz sahibidir ve icraatın başındaki kişilerden biridir. Dolayısıyla yöresine daha iyi hizmet götüremediği yönündeki iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca meclis çalışmaları sırasında yalnız bırakıldığına dair söylemlerinin tamamı asılsızdır.

 

“İhanet ederek parti değiştirme hakkı yok”

 

Nurdanur Hanım gazeteye verdiği beyanatında ‘siyaseti iyi bilmediğini’  bizzat kendisi ifade etmiştir. Siyasetin, hele ki ülkemiz koşullarında muhalefet partilerinde siyaset yapmanın zorluklarını hepimiz biliyoruz ve bilerek muhalefet partilerinden aday oluyoruz. Günümüz Türkiye’sinde bütün seçilmiş milletvekillerimizin, Belediye Başkanlarımızın ve meclis üyelerimizin AKP zihniyetine karşı nasıl zor koşullarda çalıştığını ve ayrım gözetmeksizin halka hizmet için mücadele ettiğini izliyor ve görüyoruz. Bütün bu zorlukları baştan bilerek, partisinden aday olup bir yerlere gelenlerin yarı yolda kendisine inanan, oy veren seçmenlerine ihanet ederek, daha iyi hizmet edeceğini de bahane ederek partisinden istifa edip başka partiye geçme hakkı yoktur. Nurdanur Metin'in sosyal medyada yaptığı açıklama sonrasında yapılan olumlu ya da olumsuz eleştirilerin nedeni de budur. Önümüzdeki günlerde bu istifanın arkasındaki gerçek nedenleri ve AKP'ye geçişin sebepleri ile sonuçlarını hep birlikte yaşayıp, öğreneceğiz.

 

“Meclis üyeliğinden de istifa etmeli”

 

Ayrıca belirtmek isterim ki; hangi koşullar altında olursa olsun bir kadına karşı eleştiri sınırını aşan, hakaret içeren, çirkin söz ve davranışlar sergilemek de bizlere ve bizim gibi düşünenlere yakışmaz. Siyasi ahlak gereği parti örgütlerinin ve kendisini destekleyen seçmenlerinin oyları ile seçilip makam ve mevkii sahibi olanların herhangi bir nedenle partilerinden istifa etmeleri durumunda seçimle gelmiş oldukları makamlarını da o makamın gerçek sahiplerine bırakmaları kaçınılmaz bir gerçek ve sorumluluktur.  Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerinin İl başkanı sıfatı ile Nurdanur Metin Hanım’ı örgütlerimizin desteği, partimize oy veren çok değerli Kurucaşileli seçmenlerimizin oyları ile seçildiği Kurucaşile İl Genel Meclisi Üyeliği görevinden de istifaya davet ediyorum. Doğru olan ve insan onuruna yakışanda budur.”

ETİKETLER : Bartın CHP Kurucaşile Selim Karakaş Nurdanur Metin AK Parti istifa Bartın İl Genel Meclisi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›