Akdeniz: “Esnafın dayanacak gücü kalmadı”

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde sosyal hayata ilişkin kısıtlamaların en fazla esnaf ve sanatkârları olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Pandeminin yükü sadece esnafın omuzlarına yüklenmemeli” dedi. Akdeniz, yapılması gerekenin zaman kaybetmeksizin esnafa destek sağlamak olması gerektiğini belirtirken, “Aylardır virüse karşı direnmeye çalışan esnafın artık gücü kalmadı. Bu yüzden esnaflarımız kapalı oldukları süre boyunca vergi ve SGK primi ödememeli. Devlet esnafa kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi zaruri giderlerin faturaları için yardımda bulunmalı” diye konuştu.
Bu haber 2020-11-19 16:30:41 eklenmiş ve 1374 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Covid-19 pandemisinin önüne geçebilmek adına aldığı yeni tedbir ve kısıtlama kararlarına tepkiler ve hükümetten beklenen adımlara ilişkin açıklamalar sürüyor. Konuya ilişkin olarak görüşlerini dile getiren ve esnaf ile sanatkârın durumunu özetleyenlerden biri de Bartın MESO Başkanı Akdeniz oldu.

 

“Esnafın umudu kalmadı”

 

Akdeniz, virüsün ülkemizde görüldüğü Mart ayının ortasından bu yana işleri yarıdan fazla gerileyen, kimi sektör ve hizmet alanları için ise belli tarihlerde tamamen duran esnaf ve sanatkârın son alınan Covid-19 tedbirlerinden sonra kalan son umutlarını da tükettiklerini söyledi. Artık esnafın ciddi bir şekilde desteklenmesinin kaçınılmaz olduğunu savunan Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Sağlık için alınan tedbirlere ‘evet’ ama…”

 

“Esnaf ve sanatkarlar camiası olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında durduk. Mart ayından bu yana halkımızın sağlığı için yapılan tüm düzenlemelere harfiyen uyduk. Sağlık için alınan tüm tedbirleri destekliyoruz. Mart ayından bu yana çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor.

 

“Tüm esnafa nakdi destek sağlanmalı”

 

Esnaf ve sanatkâr camiası olarak salgın boyunca en fazla sıkıntıyı biz çektik. Mart ayından bu yana 2 milyon esnafımız ve tüm iş kolları bu süreçten olumsuz etkilendi. Bazı meslekler artık bitme noktasına geldi. Yeni tedbirler kapsamındaki kısıtlamalarla birlikte esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı. Kovid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ve çalışma saatleri ile çalışma şekilleri sınırlandırılan tüm esnafımıza nakdi destek sağlanmalı.

 

“Esnaf, vergi ve pirim ödemelerinden muaf tutulmalı”

 

Kısıtlamalar nedeniyle çalışmayan esnafımız bırakın ev geçindirmeyi, iş yeri kirasını ve faturalarını bile ödeyemez. Bu dönemde esnafımız ya kepenk kapatacak ya da nakdi desteklerle bir şekilde ayakta kalacak. Esnafın kira, elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödeyebilmesi için aylık nakdi yardım yapılmalı. Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalı.

 

“Yapılandırılan borçlar ertelenmeli”

 

Ayrıca geçmiş dönem borçları için yapılandırmaya başvuran esnafın tüm borçları faizsiz olarak en az 1 yıl süreyle dondurulmalı.”

ETİKETLER : Bartın Bartın MESO Yılmaz Akdeniz COVİD-19 esnafa nakit destek
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›