“Yapılandırmada ana borç faizsiz 60 aya bölünmeli”

Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması sırasında borçların faizsiz olarak 60 aya bölünmesi gerektiğini, ilk altı ayının da ödemesiz olması gerektiğini savundu. Amasralı, “Yapılandırma ödenebilir şartları içermeli ki, aksatılmadan gereği yerine getirilsin borçlar ödensin” dedi.
Bu haber 2020-11-15 23:29:50 eklenmiş ve 3594 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Vergi, SGK prim borçları ve kamu alacaklarının yapılandırılması ile istihdam teşvikine dair düzenlemeleri de içeren “İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, geçtiğimiz hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun teklifi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Amasralı, esnafın önemli bir bölümünün daha önce çıkan yapılandırma kanunlarından yararlandığını ancak çeşitli nedenlerle yapılandırmaların bozulduğunu anımsattı.

 

“Sadece yapılandırma borcunu ödemek yetmiyor”

 

Amasralı, esnafın yapılandırmadan yararlanabilmesi için sadece yapılandırılan borcu zamanında ödemesinin yetmediğini, aynı zamanda daha sonra tahakkuk edecek vergi ve primlerin de zamanında ödenmesi gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:
“Birçok esnaf, kırsal kesimde tarımsal faaliyetin bulunduğu yerlerde faaliyet gösteriyor. Tarımdan geçinen tüm çiftçiler ve bunların aileleri yıl boyunca esnaftan veresiye alışveriş yapıyor, yılda bir kez hasat zamanı gelip ürünler satılınca esnafa olan borcunu kapatıyor.

 

“Sonradan doğan borçları zamanında ödeme şartı aranmamalı”

 

Esnaf yıl boyunca veresiye hizmet verip para alamadığı için aylık taksitlerini zamanında ödeyemiyor, böyle olunca da yapılandırma iptal oluyor. Dolayısıyla biz de 2-3 yılda bir yeniden bir yapılandırma kanunu gelmesini istiyoruz. Yapılandırmaların bozulmaması için sonradan doğacak borçların zamanında ödenme şartının aranmaması gerekir. Aksi halde esnaf borcunu zamanında kapatabilmek için veresiye hizmet vermese bunun ekonomik etkileri çok daha ağır olur.

 

“Esnafımız tam kapasite ile çalışamıyor”

 

Pandemi döneminde esnafın borç yükü her zamankinden daha fazla arttı. Esnafın büyük bir kesimi 3 aydan uzun süre kepenk açamadı. Servis aracı, okul kantini gibi bazı esnafımız neredeyse hiç faaliyet gösteremedi. Kahvehane, kıraathane gibi bazı esnafımız yüzde 10 kapasiteyle çalışıyor. Bunların Mart ayında ertelenen vergi ve primlerinin ödeme zamanı geldi. Üstüne geçmiş dönemin borçları yeniden yapılandırılacak ve içinde bulunduğumuz döneme ait yeni vergi ve primler eklenecek. Halen iş yapamayan esnafımızın bu borçlarının tamamını ödemesi neredeyse imkânsız. Bu nedenle, yeniden yapılandırılan borçlar, başvurudan itibaren ilk 6 ay ödemesiz olmak üzere faizsiz olarak 60 ayda taksitle ödenmeli. Ödenebilir şartlar oluşmadıkça esnafın birçoğu yapılandırmaya başvuru bile yapmayabilir. Yapılandırma ödenebilir şartları içermeli ki, aksatılmadan gereği yerine getirilsin borçlar ödensin.”

ETİKETLER : Bartın TBMM Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası Sinan Amasralı vergi ve prim borçları yapılandırma
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›