Kamu çalışanları esnek çalışmaya geçiyor!

Dünya ve ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisindeki vaka sayısının hızla artması yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Bartın Valisi Sinan Güner, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazı ile kamu çalışanlarının uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabileceğini bildirdi. İkinci bir emre kadar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin il dışına çıkışlarının (her türlü izinler dahil) 3 Kasım 2020 tarihi itibariyle durdurulduğu bildirilen yazıda, zorunlu tutulan eğitim ve seminerler hariç şehir dışında kurum ve bakanlık ziyareti yapılmayacağı, il dışına çıkan personele dönüşünde 7 gün tecrit uygulanacağı, esnek çalışma yöntemi ile çalışanların ikametlerinde olmadıklarının tespit edilmesi durumunda ise disiplin işlemine tabi tutulacakları kaydedildi.
Bu haber 2020-11-04 10:20:14 eklenmiş ve 1692 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hafta başında toplanan ve durumun şimdiki gibi gitmesi durumunda bir takım kısıtlamaların tekrar gündeme gelebileceğine dair açıklamaların yapıldığı İl Pandemi Danışma Kurul toplantısından sadece bir gün sonra kamuda çalışanlara yönelik yeni kararlar alındı. Vali Güner, Bartın’daki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” başlıklı bir yazı gönderdi. Yazıda; Covid-19 salgınının Bartın’da son dönemde artan yayılımını en aza indirebilmek amacıyla, salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmamanın yanı sıra kamu hizmetlerini de aksatmama şartı ile her kurumun bağlı olduğu Bakanlıkça yapılan düzenlemeler çerçevesinde; çalıştırma biçimine bakılmaksızın üst yöneticiler tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabileceği bildirildi.

 

 

İzinler durduruldu

 

Yazıda ayrıca izinler konusunda da kısıtlama getirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin il dışına çıkışları (her türlü izinler dahil) 3 Kasım 2020 tahinden itibaren ikinci bir emre kadar durduruldu. İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanların görev mahallerinden kesinlikle ayrılmayacakları vurgulanan yazıda, hizmetine ihtiyaç duyulan kamu çalışanlarının çağırıldıkları anda görevlerine dönmeleri gerektiğinin altı çizildi. İzinlerin durdurulması nedeniyle ölüm, doğum, evlenme gibi zorunlu nedenlerle il dışına çıkması gereken il müdürleri düzeyindeki personelin Valilik Makamından, illerdeki diğer tüm personelin sorumlu Vali Yardımcısından, ilçelerdeki personellerin de Kaymakamlıklardan izin almaları gerektiği belirtildi.

 

Kurum ve bakanlık ziyaretleri yapılmayacak

 

Yazı ile taktire bırakılmayan ve zorunlu tutulan seminer eğitim vb. hariç Ankara ili başta olmak üzere kurum ve Bakanlık ziyaretleri de yasaklanırken, bu hususta uzaktan iletişim yöntemleri kullanılacağı, zaruri toplantılarda “katılım zorunludur” kaydı dışında il dışı görev onayı istenemeyeceği kaydedildi.

 

İl dışına çıkana 7 gün tecrit uygulanacak

 

Zorunlu nedenlerle günübirlik çıkışlar hariç olmak üzere il dışına çıkan personel kuruma döndüğünde, 7 gün süre ile (resmi tatiller dahil) diğer kurum çalışanları ve iş sahiplerinden tecrit edilerek çalıştırılacak.

 

Esnek çalışmada evinde bulunamayana ceza!

 

Uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri ile çalışanların ikametlerinde olup olmadıkları belirsiz zamanlarda amirleri ve ilgili Vali Yardımcıları tarafından kontrol edilecek. Kontroller esnasında ikametlerinde bulunmayanlar hakkında disiplin işlemi yapılacak.

ETİKETLER : Bartın Covid-19 Bartın Valiliği Sinan Güner esnek çalışma
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›