KISITLAMALAR KAPIDA!

Bartın’da son dönemde hızla artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı, il yöneticilerini yeniden daha titiz değerlendirmeler yapmaya ve eskiden olduğu gibi kısıtlamaları gündemlerine almaya zorlamış gibi görünüyor. Bunu nereden mi çıkarıyoruz? İl Pandemi Danış Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamadan. Çünkü Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Önümüzdeki 14 günü ve gerekirse sonrasını kapsayacak şekilde kısmi sokağa çıkma yasağı, hareketlilik kısıtlamaları, il dışından gelenlere ev karantinası dahil çok önemli ve sıkı tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapılması konuları değerlendirildi” denildi.
Bu haber 2020-11-03 16:43:11 eklenmiş ve 2171 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın’da özellikle son 1 haftadır Covid-19 sayısındaki artış herkesin malumu. Yetkili makamlarca pozitif vaka sayısı, karantina sayısı ve hastanede yatan hasta sayısı hakkında resmi bir açıklama yapılmasa da kulaktan kulağa gelen bilgilerin doğruluğu Vali Sinan Güner başkanlığında önceki gün yapılan İl Pandemi Danışma Kurulu, toplantısı sonrasında üstü kapalı olarak teyit edilmiş gibi görünüyor. Gazetemize gelen bilgilere göre Bartın devlet Hastanesi’nde son günlerde her gün 100’ün üzerinde pozitif vaka tespit ediliyor. Hastanede yataklar dolarken, şimdilerde polikliniklerin Göğüs Hastanesi tarafına taşınması, Covid polikliniği için de ana binanın tamamıyla kapatılması konuşuluyor. Çünkü son olarak 3 kattaki yataklara da Covid-19’lu hastalar alınmaya başlandı bile.

 

 

Kısmi sokağa çıkma yasağı da gündemde

 

İşte tam da bu ortamda Vali Güner başkanlığında toplanan İl Pandemi Danışma Kurulu, tüm boyutlarıyla pandeminin ilimizdeki ilerleyişini ve bundan sonra yapılması gerekenleri masaya yatırdı. Valilik’ten yapılan açıklamada, “Toplantıda; vakaların oluş yerleri, zamanları, oluş biçimleri, yaş ve cinsiyet durumu açısından yapılan analizler sonucunda önümüzdeki 14 günü ve gerekirse sonrasını kapsayacak şekilde kısmi sokağa çıkma yasağı, hareketlilik kısıtlamaları, il dışından gelenlere ev karantinası dahil çok önemli ve sıkı tedbirlerin alınması konusunda çalışma yapılması konuları değerlendirildi” denildi.

 

 

Başkan’dan maske-mesafe-hijyen hatırlatması

 

Toplantı sonrasında kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın da, “İlimizde kurumlar üzerine düşeni yapıyor. Sağlık çalışanlarımızın emeği çok büyük. Ancak ne kurumlar ne de sağlıkçılarımız bu virüsle tek başına mücadele edemez. Bu mücadelede vatandaşlarımıza da büyük işler düşüyor. Maske, mesafe ve hijyen kuralları olmazsa olmazımız. Hep birlikte sağlık için hepimiz için kurallara uyalım. Bu zorlu salgın sürecini kurallara uyarsak atlatabiliriz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Bartın Devlet Hastanesi Covid-19 İl Pandemi Danışma Kurulu sokağa çıkma yasağı kısıtlama Sinan Güner Cemal Akın
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›