Türk Sağlık Sen soruyor: “Özlük haklarında iyileştirme için neyi bekliyorsunuz ?”

Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yeni tip koronavirüs pandemisinin başından bu yana mücadelenin merkezinde, canları pahasına çalışmayı sürdüren sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi yönündeki beklentilerini anımsatırken, AK Parti hükümetine “İyileştirme yapmak için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu.
Bu haber 2020-10-30 10:13:06 eklenmiş ve 542 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı kısa bir süre önce 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile yayılımı hızla süren ve bu nedenle de vaka sayısı artan Covid-19 pandemisi dolayısıyla sivil toplum kuruluşları tarafından yapılacak hiçbir basın açıklaması ve toplantıya izin verilmemesini istemişti. Bu yüzden ilimiz de dahil Türkiye genelinde hiçbir sivil toplum kuruluşu, en demokratik hakkı olan kitlesel basın açıklamalarını dahi cadde, sokak ve meydanlarda yapamıyor. Bunlardan biri olan Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun da sağlık çalışanlarının özlük hakları konusundaki beklentilerini ve AK Parti hükümeti tarafından verilmesine karşın hala yerine getirilmeyen sözleri anamsatmak amacıyla değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’deki ilk Covid-19 vakasının görüldüğü tarih olan 11 Mart’tan bugüne sağlık çalışanlarının büyük bir fedakârlıkla sürdürdükleri mücadele ile adeta bir kahramanlık destanına imza attıklarını ifade eden Coşkun, bu süreçte şimdiye kadar 100’den fazla sağlık çalışanının hayatını kaybederek şehit olduğunu, 50 bine yakın sağlık çalışanın da virüse yakalandığını anımsattı. Sağlık şehitlerimize Allah’tan rahmet, halen hasta olanlarına da acil şifalar dileyen Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

Fedakarca göreve hazırlar

 

Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır. Fakat bu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır.

 

“Maaşlara zam yapılmalı”

 

Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır. Bu nedenle adaletsiz, haksız ve beklentileri karşılamaktan çok uzak tavandan ek ödeme terk edilmeli, acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılmalıdır. 

 

Kadro, 3600 ek gösterge, yıpranma hakkı…

 

Kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanmalı, 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. 

Yıpranma payı makul bir düzeye getirilmeli, görevde yükselme sınavında mülakatta herkese aynı puan verilmeli, 2019 yılına ait izin hakları önümüzdeki yıla devredilmelidir. 

Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli, ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir.  Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır.

 

Alkış ve teşekkürden fazlası yapılmalı

 

Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak için de gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için her şeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır. Süreç iyi dilek ve temenniler devrini çoktan geçmiştir. Somut adımlar atılmalı, kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir.

 

“Kuru laf ve boş icraat yara aldırıyor”

 

Sağlık Bakanlığı izin iptali konusunda gösterdiği eşitliği tüm çalışanların hak ve hukukları içinde titizlikle göstermelidir. Sağlık çalışanlarının sadece bunlar yapılırsa ağzı tatlanacak gönlü ferahlayacaktır. Aksi takdirde kuru laf, boş icraatlar devam ederse Sağlık ordusu büyük bir yara daha alacaktır.

 

“Yanlışta ısrar sürdürülmemeli”

 

Pandeminin 1. dalgasında yapılan tüm hataları Bakanlık gözden geçirmeli ve yanlışta ısrarını sürdürmemelidir. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir. Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir.

 

“Kantarın topuzu kaçtı”

 

Kısacası beklentimiz özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Çünkü kantarın topuzu kaçmış, sabır taşı çatlamış, bardak ta dolup taşmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugün de hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız.”

ETİKETLER : Bartın Türk Sağlık Sen Besim Coşkun Covid-19 özlük hakları
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›