İHH: “Fransa kendini yok ediyor!”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a ve peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) yönelik hakaret ve aşağılama içeren sözlerine tepkiler dinmek bilmiyor. İslam coğrafyası genelinde olduğu gibi Bartın’da da öfke ile karşılanan söz konusu açıklamalara bir tepki de İnsani Yardım Derneği (İHH) Bartın Şubesi’nden geldi. İHH Bartın Şube Başkanı Selami Ünsal, Fransa başta olmak üzere son dönemde Avrupa genelinde artan ırkçı ve ayrımcılık içeren açıklama ve uygulamaların hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlıktan başka bir şey olmadığını savunurken, tüm bunların Müslümanlara yönelik provakatif eylemler olduğuna dikkat çekti. Ünsal, “Fransa kendini yok ediyor!” dedi.
Bu haber 2020-10-30 10:09:31 eklenmiş ve 385 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Macron özelinde son dönemde yükselen İslamiyet karşıtı söylemlere tepki gösteren ihh Bartın Şube Başkanı Selami Ünsal, “Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde giderek radikalleşen ırkçı siyasetin gelip dayandığı nokta Müslümanlarla topyekûn mücadeleye dönüştü. Son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar, hukuka, inanç özgürlüğüne ve Müslümanlara saygısızlıktır ve provokasyondur” diye konuştu.

 

 

“‘Düşünce özgürlüğü’ bahanesiyle nefreti körüklüyorlar”

 

 

Charlei Hebdo adlı karikatür dergisinde yayınlanan kışkırtma dolu çizimlerin yol açtığı toplumsal öfkeyi anlamak yerine nefreti daha da körükleyen kimi siyasetçilerin, “düşünce özgürlüğü” bahanesiyle kutsal değerlere hakareti sahiplendiklerini belirten Ünsal, “Bunu yaparken de Müslümanların kendini ifade etmesinin birçok farklı yönteminin hepsini birden ‘radikallik’ olarak göstermekten de geri durmuyorlar” dedi. Ünsal sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sağduyulu birçok siyasetçi, basın mensubu, din görevlisi, sivil toplum temsilcisi ve akademisyen bu karikatür olayının ele alış biçimine tepki göstermiş olsa da, konuyu ısrarla ‘düşünce özgürlüğü’ tartışmalarına çekerek İslam düşmanlığını perdelemeye çalışanların sayısı da az değil. Oysa başta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi olmak üzere uluslararası sözleşmeler, ifade özgürlüğünü başıboş bırakmamıştır. Müslümanlar Avrupa’nın bazı ülkelerinde baskılara maruz kalırlarken, İslam’a yönelik saldırıların ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ bağlamında ele alınması büyük bir ikiyüzlülüktür. Nefret suçu içeren, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden bu düzenlemeler Fransa yüksek mahkemelerinden ve AB’nin ilgili mekanizmalarından layık olduğu vetoyla karşılanmalıdır. Diğer Avrupa ülkelerinden siyasetçiler de benzer yasaları ve yasakları akıllarından geçiriyorlarsa bu düzenlemeleri yasama organlarına getirmeden vazgeçmelilerdir.

 

 

“Tepki yüksek sesle dile getirilmeli”

 

Macron Fransa’sı 'Terör ve Aşırılıkla Mücadele' adı altında Müslümanlara her türlü baskı ve ayrımcılığı yapmaktadır. İslam dünyası ve tüm vicdan sahiplerinin Macron Fransa’sına hak ettiği sertlikte protesto cevaplarını vermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda tüm uluslararası kuruluşlar ve çatı örgütler gereken tepkiyi göstermelilerdir. Müslümanların yanında olan herkesin bu tepkiyi yüksek sesle dile getirmesi mecburidir. Macron’u ve İslam karşıtı uygulamaları destekleyen tüm kişi ve kurumlara verilebilecek böylesine bir cevap aklıselimin ve küresel vicdanın da yansıması olacaktır. Tüm dünyada sadece Müslümanların değil tüm insanların, dinlerin hak ve hukukları korunmalı ve saygı duyulmalıdır.

 

 

“Tüm dinlerin kutsallarına saygı gösterilmeli”

 

 

Son olarak, İslam dünyasının önemli bir parçasını oluşturan biz Türkiyeli Müslümanlar, Macron Fransası’nın başını çektiği bu nefret korosunu bir an önce kışkırtıcı siyasetlerinden ve Müslümanların dinlerini yaşamasına, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesine yol açacak yasal düzenlemelerden vazgeçmeye çağırıyoruz. Özellikle sağduyulu Avrupa halkını bu süreçte Müslümanlarla dayanışmaya ve herkesi İslam’ın ve tüm dinlerin kutsallarına saygıya davet ediyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Fransa Cumhurbaşkanlığı Recep tayyip erdoğan Emmanuel Macron boykot Charlie Hebdo İHH Selami Ünsal
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›