Bankoğlu: “Bartın’a daha fazla kadın eli değmeli”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle 1933 yılında Türk kadınlarına köylerde muhtar seçilebilmenin yolunu açan düzenlemenin 1 yıl sonrasında yapılacak olan kadınlara milletvekili seçme ve seçilebilme hakkının verilmesinin ilk adımı olduğunu belirtti. Atatürk’ün kadınların eğitimden siyasete, sanattan bilime kadar yaşamda aktif biçimde yer alması için her engeli ortadan kaldırdığını anımsatan Bankoğlu, “Kadının güçsüz olduğu bir ülkede, başarının ve mutluluğun olamayacağını elimizden geldiğince anlatmaya ve göstermeye devam edeceğiz” dedi. Bankoğlu, ilk yerel seçimde Bartın’dan daha fazla kadın muhtarın seçilmesinin kentin çehresini değiştireceğini savundu.
Bu haber 2020-10-27 09:49:58 eklenmiş ve 515 kez görüntülenmiştir.

 

 

İlk kadın muhtarı rahmetle andı

 

Milletvekili Bankoğlu, 26 Ekim 1933 tarihinde Köy Kanunu'nda yapılan değişiklikle muhtarlık seçimlerinde kadınlara "seçme ve seçilme hakkı" verilişinin 87. yıl dönümüne dair açıklamalarda bulundu. Söz konusu tarihin ve elde edilen hakkın önemine dikkat çekti. Cumhuriyetin ilk kadın muhtarı olarak Aydın ilinin Demircidere köyünde seçilen Gül Esin'i rahmetle anarak sözlerine başlayan Bankoğlu, şunları söyledi:

“Yepyeni bir ülkede ve erkek egemen bir dünyada, bundan tam 87 yıl önce hizmette bulunmaya talip olarak köylüleri tarafından görevlendirilerek 6 Kasım 1933 tarihinde yapılan seçimde başarıya ulaşan Gül Esin'in bu cesur kadının, öncelikle herkese örnek olmasını dilerim.

 

Bartın’ın ilk kadın muhtarını da unutmadı

 

Diğer bir yandan, Bartın’daki ilk kadın muhtarımız olan Aysel Özveren’i de kentimiz kadınlarına örnek olduğu için ayrıca tebrik ediyorum. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ise Çakırkadı köyümüzden muhtar seçilen Ulviye Kaya, kentimiz Bartın’dan ilk köy muhtarımız olmuştur. Cesareti, azmi ve kararlılığı için Ulviye Hanım’ı da buradan bir kez daha tebrik edip kendisine başarılar diliyorum. İlimizin Tuna, Gölbucağı ve Köyortası mahallelerindeki kadın muhtarlar elbette başta olmak üzere ülkemizdeki tüm kadın muhtar ve azaların örnek teşkil ettiğini biliyor; çalışmalarında yolları açık olsun diyorum.”

 

Büyük adımın öncüsüydü…

 

Kadınlara muhtarlık seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verildiği bu özel günle alakalı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de öneminin altını çizen Milletvekili Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk, siyasal alanda kadınlarımıza sadece seçme değil, seçilme hakkını da vererek Türkiye’yi bu konuda dünyada ilkler arasına sokmuştur. Onun bu eşitlikçi ve olağanüstü ilerici görüşü sayesinde, ülkemiz kadınları büyük bir mesafe kat etmiştir. Bir kez daha vurgulamak istediğim konu şudur: 3 Nisan 1930 tarihinde, kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1933 yılında ise Köy Kanunu'nda yapılan değişiklik sayesinde kadınlar, muhtarlık ile köy ihtiyar heyeti seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı elde etmişlerdir. Tüm bunlar, bugün erkeklerle eşit haklara sahip olmamızın da önünü açan ve 1934 yılındaki en büyük gelişmelerden biri olarak nitelendirebileceğimiz kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde edişinin de ilk adımlarıydı.”

 

“Kadının güçsüz olduğu ülkede başarı ve mutluluk olmaz”

 

CHP Milletvekili Bankoğlu, Cumhuriyetin kuruluşundan 1990’lı yıllara kadar köy nüfusunun daha yoğun olmasından dolayı kadınların muhtarlığının özellikle önemli ve etkili olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı:
“Kadınların siyasal hayata katkısı ve etkisi, daima çok önemsenmesi gereken bir konudur. Bunun önemini bilen Atatürk, kadınların eğitimden siyasete, sanattan bilime kadar yaşamda aktif biçimde yer alması için her engeli ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda, Cumhuriyet Halk Partisi, böyle bir misyonu o günden bugüne ‘siyasi bir görev’ olarak benimsemiştir. Ayrım yapmaksızın tüm kadınların her konuda yanında yer aldığımızı, Parti olarak kadınların, gençlerin ve çocukların özellikle önceliğimiz olduğunu belirtmek istiyorum. Kadının güçsüz olduğu bir ülkede, başarının ve mutluluğun olamayacağını elimizden geldiğince anlatmaya ve göstermeye devam edeceğiz.

 

“Kentimize daha fazla kadın eli değmeli”

 

Kararlılığımızın ve başarılarımızın tüm kadınlara güç verdiğini, ülkemize hizmet eden kadınlar arasına adımızı yazdırmanın çok değerli olduğu bilinmelidir. Bu anlamda, 2024 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Bartın’dan daha çok kadın aday çıkmasını ve kentimize daha fazla kadın eli değmesini umut ediyorum."

ETİKETLER : Bartın CHP Aysu Bankoğlu kadın muhtar seçme seçilme hakkı Aysel Özveren Gül Esin
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›