“Yüz yüze eğitim esnafa ilaç olmadı!”

Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sinan Amasralı, esnafın yüz yüze eğitim uygulamasından umduğunu buladığını belirtirken, “Okul servisleri yüzde 10 kapasite ile çalışıyor. Birçok veli çocuğunu Covid-19 endişesi ile okula kendi imkânları ile götürüp getiriyor. Her ne kadar geç de olsa okul kantinlerinin açılması kararı olumlu etki yaratır ama eğitim sektöründeki diğer esnafların da sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Acil destek şart” dedi.
Bu haber 2020-10-21 09:35:49 eklenmiş ve 819 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Esnafların pandemi sürecinde yaşadığı sorunları sık sık dile getirerek hem bu konularda kamuoyunu bilinçlendirmeye hem de yetkililerin yükselen sesi duymasına gayret eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Amasralı, yüz yüze eğitimin kademeli olarak başlamasıyla birlikte sanıldığı gibi esnafın işlerinin açılmadığını dile getirdi.

 

“Acil destek şart”

 

12 Ekim Pazartesi günü itibariyle tüm ilkokullar, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların yüz yüze eğitime başlamasının eğitim sektöründe faaliyet gösteren esnafı umutlandırdığını anımsatan Amasralı, “Ancak Mart ayından bu yana evine ekmek götüremeyen esnafımız yüz yüze eğitimin kısmen başlamasından umduğunu bulamadı. Okul kantinlerinin açılması yönünde alınan yeni karar kantinci esnafımız açısından geç de olsa olumlu olmakla birlikte servisçi ve kırtasiyeci esnafı gibi eğitim sektöründe faaliyet gösteren diğer esnafların da sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Bu esnaflarımıza acil destek şart” dedi.

 

“Servisler yüzde 10’luk kapasite ile çalışıyor”

 

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren esnafın yüz yüze eğitimden umduğunu bulamadığını belirten Amasralı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Okulların 16 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitim-öğretime ara vermesiyle birlikte okul kantinleri, servis araçları, kırtasiyeciler ve eğitim sektöründe faaliyet gösteren tüm esnafımız evine ekmek götüremedi. Geçtiğimiz hafta yüz yüze eğitim kısmen başlasa da okulların açılması esnafa yaramadı. Çünkü virüs endişesiyle velilerin büyük bir kısmı çocuklarını okula göndermek istemiyor. Okullarda az sayıda öğrenci ile ders zili çalarken okul kantinleri de maalesef açılmadı. Öte yandan haftada 2 gün süren yüz yüze eğitimlerde birçok veli çocuğunu Covid-19 endişesi ile okula kendi imkânları ile götürüp getiriyor. Bu yüzden de okul servislerinden çalışabilenler ancak yüzde 10’luk kapasite ile hizmet verebiliyor.

 

“Mağduriyet giderilmeli”

 

Sezondan umduğunu bulamayan esnaf için devlet desteği şart. Kantinci esnafımız birikmiş iş yeri ve ev kirasını, elektrik, su, ısınma, vergi ve işçi ücreti, Bağ-Kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Servisçi esnafımız kontak açmadığı araçları için sigortasını, vergisini, muayenesini, Bağ-Kur ve SSK ödemelerini yapamıyor. Yaş sınırından dolayı araçlarını yenileyen servisçi esnafı iş yapamadığı için kredi borcunu ödeyemiyor. Öte yandan kırtasiyeci esnafımızın da satışları çok büyük ölçüde azaldı. Aylardır okulların açılmasını bekleyen esnafımız yüz yüze eğitimin kısmen başlamasıyla rahatlayamadı. Esnafın mağduriyetinin önlenmesi, pandemi sürecinde iş yapamadıkları dönem için devlet desteği sağlanmalı. Okullar tam anlamıyla açılıp esnafın işleri eskiye dönene kadar esnafa nakdi destek sağlanmalı.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Esnaf Odaları Birliği yüz yüze eğitim
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›