Kirsinler’de dikili satışı isyanı!

Orman İşletmesi Müdürlüğü Kumluca’ya bağlı Kirsinler’de dikili satış yapmak isteyince doğalarının tahrip edilmesine karşı çıkan Kirsinler Köyü sakinleri isyan etti. Eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışan Kirsinler Köyü sakinleri, kendilerine verilen sözlere istinaden yıllara sari borçlanarak ekipman aldıklarını, şimdi dikili satışlarının müteahhitlere verilmesi durumunda girdikleri borcun altından kalkamayacaklarını belirterek, yetkililerin soruna acilen çözüm bulmasını istiyorlar.
Bu haber 2020-10-21 09:29:03 eklenmiş ve 302 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Orman kooperatifleri ile orman müteahhitlerini karşıya getiren “dikili satışları” konusunda yeni bir itilaf ortaya çıktı. Kumluca’nın Kirsinler Köyü’nde Orman İşletmesi’nin yeniden dikili satışı gündeme getirmesi üzerine Kirsinler Köyü sakinleri, “yaptırmayız” diyerek adeta ayaklandı. Eylem yaparak birilerinin dikkatini çekmeye çalıyan Kirsinler Köyü sakinleri, çok kısa bir süre önce bölgede yaşanan ve adli makamlara da intikal eden orman usulsüzlükleri ile ilgili yankılar sona ermeden yapılması planlanan yeni dikili satışı ile usulsüzlüklere yenilerinin eklenebileceğini savunuyorlar.

 

 

Akıllarda deli sorular…

 

“Yaşanan son gelişmeler karşısında orman köylüsü ve kooperatif üyeleri olarak şaşkınız” diyen Kirsinler Köyü sakinleri yaptıkları açıklamalarda şunları dile getiriyorlar:
“Orman İşletme Müdürlüğü ve siyasilerin baskı kurarak mahkeme kararlarına rağmen ormanlardan dikili satış yapmak istemeleri akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Kumluca Orman İşletme Şefliğimizce 2016 yılında Kirsinler köyümüz sınırlarında kalan 19.23.33 bölümlerde bol tohum yılı içerisinde tensil çalışması yapmış olduğumuz ve çok güzel verimli fidanların olduğu bölmelerin dikili olarak satışa çıkarılacağını duyduk. Orman kanununa göre bulunduğumuz ekim ve kasım aylarında bu bölmelerde kesim yapılmasını gerektiğini biliyoruz. Eğer dikili satılıp kesim yapılırsa gelen gençlik fidanlarını bertaraf olup yok olacağı endişesi taşımaktayız. 2018-2019 yılında dikili yapılan bölmelerin ne durumda olduğunun akıbeti ortada olup bu sebeplerden dolayı köylü olarak kış ayında yapılması gereken üretimi biz köylü olarak yapmak istiyoruz. Köy olarak yeterli gücümüzün olmadığı tespit edilirse civar köylerdeki kooperatif ve köylülere işlerin verilmesini istiyoruz.

 

 

Müracaatlar cevapsız kalmış

 

2020 yılının Haziran ayında Yargıtay’ın, ‘dikili işler yapılamaz’ kararından dolayı şimdi bulmuş oldukları açık ihale usullü arttırma satış yolu ile satışa çıkarmak isteniyor. Buna Kirsinler muhtarlığı ve halkı olarak karşı çıkmaktayız. Ulus Kaymakamlığı, Orman İşletme Müdürlüğü ve Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç’a müracaat etmiş olmamıza rağmen şu ana kadar hiçbir cevap alamadık.

 

 

“Borçlandık, mağdur olmak istemiyoruz”

 

Biz 2016 yılında bu işe başladığımızda bu işin devamı olacağına güvenerek ekipman aldık ve yıllarca yaygın olarak borçlandık. Şimdi bu işler müteahhitlere verilirse köylümüz mağdur olacak. Biz yetkililerden her hangi bir cevap gelene kadar köyümüzü korumaya devam edeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Kumluca Kirsinler dikili satışı Ulus Kaymakamlığı Orman İşletme Müdürlüğü Yılmaz Tunç
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›