95’lik Fatma ninenin Corona zaferi!

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de insan sağlığını ve özellikle de sosyal yaşam ve ekonomiyi olumsuz etkilemeyi sürdüren yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisine yakalananların büyük bir bölümünün tekrar sağlığına kavuşması hiç şüphesiz en büyük moral kaynağımız oluyor. Son günlerde bizlere bu morali aşılayanlardan biri de Gürgenpınar köyünde yaşayan 95 yaşındaki Fatma Aya ninenin virüsü yenmesi oldu. Daha önce damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle iki kez anjiyo olan üstüne bir de felç geçiren Fatma nine, yeniden sağlığına kavuşmasının sırrını ise gençliğinde çok sağlıklı beslenmesine bağlıyarak bizlere adeta doğru yolu gösteriyor.
Bu haber 2020-10-16 10:02:01 eklenmiş ve 7257 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Hastanede 13 gün tedavi gördü

 

Bartın’da Merkez’e bağlı Gürpınar köyünde kızı Müyesser Koç (57) birlikte oturan Fatma nine, 23 Eylül günü rahatsızlanması üzerine Bartın Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan muayenesinde doktorların Covid-19’dan şüphelenmeleri üzerine yapılan Korona testi pozitif çıkan Fatma nine, Bartın Devlet Hastanesi’ndeki Covid Polikliniğine yatırılarak tedavisine başlandı. Üstelik yaşından dolayı oldukça zorlu geçmesi beklenen hastane günleri 13 gün sürmesine karşın Fatma nine hastaneden turp gibi çıkmasını bilmiş.

 

Bir kalp krizi, bir felç geçirdi üstüne Covid’i yendi

 

Bundan yaklaşık olarak 10 yıl önce kalp krizi geçirerek anjiyo olan ve beyin felci geçirdikten sonra sağ gözünde görme kaybı yaşayan Fatma nine, duyma yetisinin de yüzde 80 oranında kaybetmesine karşın vücudu Covid’in yıkıcı etkisine direnmeyi becerdi.

 

 

Direncinin sırrı gençlikte sağlıklı beslenme

 

Biz de EYBEY Medya bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Halk ve Bartın Pusula Gazeteleri’nin yanı sıra Bartın Dijital TV olarak oturduğu Gürgenpınar köyündeki evinde ziyaret ettik ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İstirahat ettiği evinde sıcak bir şekilde bizleri karşılayan Fatma Nine, 13 gününü hastanede geçirdiğini belirtirken, “Ne hastalığım olduğunu bilmiyorum. Başım ağrıyordu ama şimdi iyiyim. Ben gençliğimde çok sağlıklı beslendim. Sabahları bal, yoğurt ve süt yedim. Doktorlar bana hastanede çok iyi baktılar” dedi. 

 

 

Kısa sürede iyileşmesi kızını bile şaşırtmış

 

Fatma ninenin kızı Müyesser Koç da, 15 yıldır annesine baktığını belirtirken şunları söyledi:
“Annemde grip rahatsızlığı başladı. Sonra sağlık ekiplerini çağırdık. Testi pozitif çıkınca, hemen alıp hastaneye yatırdılar. Hastanede yattıktan sonra sağlıklı bir şekilde taburcu oldu. Biz çok şaşırdık. Çünkü çok korkmuştum. Allah’ımıza binlerce şükür olsun ki şu an çok iyi. Geçtiğimiz yıllarda 2 kere anjiyo ve felç geçirdi. Tansiyonu da var. Sağlık durumu çok iyi, biz de virüsü atlatınca çok sevindik. Sonuçta annem 95 yaşında virüsü atlatmasına bile çok şaşırdık. Allah daha çok uzun ömür versin.”

ETİKETLER : Bartın Covid-19 Fatma Aya
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›