“Altın güvendiğinden kuyumcudan alınmalı”

Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, birikimlerini fiziki olarak altın alarak değerlendirenlerin dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgularken, talepteki artış ile birlikte fırsatçıların da çoğaldığını söyledi. Darphanedeki altın üretiminin bir ayda 20 kat arttığına dikkat çeken Akdeniz, “Altını bildiğiniz ve güvendiğiniz kuyumcudan alın” dedi.
Bu haber 2020-10-14 09:31:51 eklenmiş ve 806 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Akdeniz, pandemi sürecinde vatandaşların yatırım araçları arasında en güvenilir liman olarak kabul ettikleri altın konusunda uyarılarda bulundu. Altının dünya piyasalarında ve özellikle de Türkiye’deki durdurulamaz yükselişi nedeniyle yatırım amaçlı fiziki altına talebin adeta katlandığını ifade eden Akdeniz, konuya ilişkin açıklamasında şunları dile getirdi:

 


“Sahtekarlar işbaşında”

 

“Bu dönemde fiziki altındaki talep artışını fırsata çeviren sahtekarlar iş başına geçebilir. Altına yatırım yapan vatandaşlarımız altın alırken ve bozdururken çok dikkatli olmalı. Altın alışverişlerinde bilinir ve güvenilir kuyumcu esnafı tercih edilmeli. Son dönemde altın fiyatlarındaki yükseliş ve altına olan talep artışı ile birlikte piyasada sahte altın miktarı ve dolandırıcı sayısı da arttı.

 

“Gerçeğinden ayırt etmek zor”

 

Geçen yıl Ekim ayında 450 TL civarında olan çeyrek altın şimdi 800 TL civarında işlem görüyor. Ekim 2019’a göre çeyrek altın fiyatı yüzde 73’ün üzerinde artmış.  Vatandaşlarımız bu dönemde altın alırken ve bozdururken çok titiz davranmalı. Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık gerektirdiği için altın alışverişlerinde daha dikkatli olunmalı. Özellikle bu dönemde internet üzerinden taksitle altın almak oldukça riskli. Hediyelik altın alanların ve altına yatırım yaparak birikim yapanların hayal kırıklığına uğramaması için tanınır, bilinir ve güvenilir kuyumcu esnafından alışveriş yapılmalı. Çünkü sahte altını gerçeğinden ayırt etmek gerçekten uzmanlık isteyen bir iş.

 

 

“Türklerin geleneksel yatırım aracı”

 

Ülkemizin sosyal ve kültürel yapısı gereği dünyada kişi başına en fazla altın satın alan ülkeler arasında başı çekiyoruz. Güvenli liman olarak da bilinen altın, Türk milletinin geleneksel yatırım aracı. Ülkemizde çeyrek ve gram altın daha çok hediye olarak düğünlerde takılırken yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını ve beşi bir yerde gibi altınlar yatırım amaçlı kullanılıyor.

 

 

“Bazı kuyumcular talebe yetişemiyor”

 

Pandemi gölgesinde geçen bu yılda altın fiyatları sürekli yükselmesine rağmen vatandaşın altına olan talebi arttı. Öyle ki Darphanenin Ağustos ayındaki altın üretimi geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 20 kat artarak 17.8 ton oldu. Altın üretimindeki bu artışa rağmen bazı kuyumcular halen vatandaşın altın talebine yetişemiyor. Hal böyle olunca sahtekarlara da gün doğuyor.”

ETİKETLER : Bartın Bartın MESO Yılmaz Akdeniz altın kuyumcu sahte altın
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›