Yemen Kahvesi’nden engelli istihdamına destek

Açıldığından bu yana Bartın’da kahve deyince akla ilk gelen mekânlardan biri olan Yemen Kahvesi, lezzetli ürünleri ve kaliteli hizmet anlayışının yanı sıra ilimizdeki engelli vatandaşlarımızın istihdamına verdiği destek ile de öne çıkan örnek bir işletme. Bartınlı iş insanı Murat Yıldırım tarafından işletilen Yemen Kahvesi’nde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinin olmazsa olmazları maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak engelli kadrosunda istihdam edilen 22 yaşındaki İsmail ile 30 yaşındaki Erhan, bir iş sahibi olmanın gurur ve mutluluğunu yaşayan iki genç arkadaşımız. Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen İsmail hiç yorulmadığını söylerken, uzun soluklu iş arama serüvenin ardından Yemen Kahvesi’nde işe girdiğini belirten Erhan ise ilk maaşıyla babasına ayakkabı almaktan duyduğu mutluluğu anlattı.
Bu haber 2020-10-09 10:02:24 eklenmiş ve 7242 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da son dönemde engelli istihdamına ağırlık verildi. İşletmelerin bu konuda duyarlı olmaları, devletin engelli personel istihdam edenlere verdiği desteklerle birleşince ilimizde de pek çok işletme engelli vatandaşlarımızı kadrosuna katmaya başladı. Bu işletmelerden biri de kaliteli hizmetiyle adından sıkça bahsettiren Yemen Kahvesi oldu. Yıldırım Emlak’ın da sahibi olan ilimizin tanınmış iş insanlarından Murat Yıldırım tarafından başarıyla işletilen Yemen Kahvesi, 14 personelinden 2’sini engelli gençlerimiz arasından seçti. 12 personelinin yanında engelli 2 gencimize de iş imkânı tanıdı.

 

“Engelli istihdamı var ama yeterli değil”

 

Engelli bireylerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmasının önemine değinen Yıldırım, engellilerin topluma kazandırılması noktasında tüm işverenlere istihdam çağrısında bulundu. Yıldırım, engellilerin normal vatandaşlar gibi yaşamlarını özgürce sürdürmeleri gerektiğini ifade ederken, devletin son yıllarda engelliler için büyük projeleri hayata geçirdiğini anımsattı. İhtiyacı olan engellilere maaş bağlandığını, engellilere bakan kişilere de bakıcı maaşı bağlandığını hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

 


“Devletimiz her sene belli oranlarda kendi kuruluşlarında engelli istihdamı ediyor ama yeterli mi, değil. Bizim işletmemizde 12 kişi çalışıyor, 2 tanesi engelli kardeşlerimiz. İlk geldiklerinde daha çekingen ve daha içlerine kapanıktılar ama zamanla çay servisi yapmaya, sipariş almaya başladılar. Biz hesap almaya kadar devam etmelerini istiyoruz. Buranın dışında rehabilitasyon merkezlerine de gidiyorlar haftanın belirli gün ve saatlerinde ders alıyorlar. Böylelikle özgüvenleri yerine geliyor ve istihdama katkı sağlanıyor. Elemanlarımızdan biri olan Erhan, gelip kendi çalışmak istedi, hevesli olduğu için ihtiyacımız olmamasına rağmen işe aldık. Çok da güzel çalışıyor. Çalıştığı ilk üç günün parasıyla babasına ayakkabı aldı, bu bizim çok hoşumuza gitti. Diğer elemanımız İsmail, Çatmaca’da oturuyor evine kendi gelip gidiyor. Müşterilerimiz İsmail’den çok memnun. Beraber inşallah bu şekilde engellilerimize destek olacağız.”

 

“Engellilere sahip çıkmalı onları ayrıştırmamalıyız”

 

Bizim Osmanlı’dan gelen bir engelli kültürümüz var. Dinimizde emanet önemlidir. Engelliler de bize Allah’ın emanetidir. Toplum olarak onlara sahip çıkmalıyız, onları içimizden biri gibi görmeliyiz, ayrıştırmamalıyız. Çünkü onlar bunu iç dünyasında sorunlaştırıyor. Bu da engelli arkadaşlarımızda yıkıma gidiyor. Onlara bizden biri olduğunu hissettirirsek özgüvenleri yerine geliyor ve topluma karışıyorlar. Engelli kardeşlerimiz evlerinde kalmasın benim söylemek istediğim en önemli nokta budur. Okula gitsin, parka gitsin, rehabilitasyon merkezlerine gitsinler veya engelli merkezleri var. Aile Çalışma Sosyal Politikalar Müdürümüz Mahmut Şahin beyin de Bartın’a çok güzel katkıları oldu.

 

“Çekinmeden işe alabilirler”

 

Bazı arkadaşlar engelli kardeşlerimizden çekiniyor. ‘Acaba bir şey olur mu?’ düşüncesindeler. Korkmasınlar… Allah onları koruyor, herkesi koruduğu gibi. Katkısı oluyor, eksisi olmuyor. Çekinmeyip işe alsalar hiçbir sorun olmayacağını zaten kendileri görecek.”

 

 

“Para kazanmak güzel bir duygu”

 

Yıldırım’ın ardından Yemen Kahvesi’nin sevilen personellerinden 22 yaşındaki İsmail ile de sohbet ettik. Çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İsmail, hergün evden yürüyerek gelip gittiğini belirtirken, “Her şeyi kendi istediğim için çalışıyorum kendi paramı kazanıyorum. Parayı alıyorum cüzdanıma koyuyorum. Çalışırken fazla yorulmuyorum. Hoş geldiniz diyorum afiyet olsun diyorum. Engelli arkadaşlarımız da çalışsın, para kazanmak iyi bir şey güzel bir duygu” dedi.

 

 

İlk maaşı ile babasına ayakkabı almış

 

Yemen Kahvesi’nin diğer engelli çalışanı Erhan da aile ekonomisine katkı vermekten duyduğu mutluluğu dile getirirken, şunları söyledi:
“Çalışmak güzel bir duygu. Ben her gün iş arıyordum. Sağ olsun Müdürümden rica ettim ve bu işe başladım. Okuluma da gidiyorum çalışıyorum da. Bütün engelliler çalışsınlar ellerinden geleni yapsınlar ben bunu istiyorum. İlk paramla babama ayakkabı aldım, ben de onlara destek oluyorum.”

ETİKETLER : Bartın Yemen Kahvesi Murat Yıldırım engelli istihdamı Yıldırım Emlak
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›