YÜZYÜZE EĞİTİMİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ!

21 Eylül'de okul öncesi eğitim gören öğrenciler ile 1 ve 8. sınıflar ile sınırlı süreyle başlayan yüzyüze eğitimde yeni aşamaya geçiliyor. Kabine toplantısında alınan karar doğrultusunda 12 Ekim itibariyle 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıf öğrencileri de haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda yüzyüze eğitime başlayacaklar.
Bu haber 2020-10-06 15:21:02 eklenmiş ve 212 kez görüntülenmiştir.

 

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında, ilk aşaması 21 Eylül itibariyle başlayan ve başarılı sonuçlar alınan yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya geçilmesini, bu kapsamda 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütülmesini kararlaştırdı. Buna göre İlkokul 2, 3, 4 ve Ortaokul 8 ile lise 12. sınıf öğrencileri haftada 2 gün mevcudu azaltılmış sınıflarda yüz yüze eğitim alacak. Yüzyüze eğitim ile birlikte uzaktan eğitim de devam edecek. İsteyen veliler çocuklarını okula göndermeyebilecek. Bu öğrenciler uzaktan eğitim almayı sürdürürken, okula gitmedikleri için devamsız da sayılmayacaklar. Milli Eğitim bakanlığı, ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki bilgisayar gereksinimini de karşılayacak. Bunun için ilk etapta 500 bin öğrenciye tablet ulaştırılacak. Cihazların dağıtım süreci Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından koordine edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaptığı toplantıda yüzyüze eğitime ilişkin çok önemli kararlara imza attı. Ana hatları Erdoğan tarafından açıklanan yüzyüze eğitimde geçilecek olan yeni aşamanın detaylarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün kamuoyu ile paylaştı. Bakan Selçuk, özetle şunları söyledi:
“Salgının başından beri dünya genelindeki gelişmeleri takip ederek ülkemiz için süreç planlamaları yaptıklarını anlatan Selçuk, çocukları ilkokula giden, sınava hazırlanan ya da özel gereksinimi olan velilerin okulların açılması konusundaki yoğun çağrılarını da dikkatle takip ettiklerini söyledi. Ailelere, gösterdikleri çaba ve sabır için teşekkür eden Bakan Selçuk, özetle şunları söyledi:
“Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu'nun değerlendirme kriterleri doğrultusunda, bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın faydasını önceleyerek onların öğrenme kayıplarının nerede olduğunu dikkate alarak okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçiyoruz.

 

İkinci aşama başlıyor

 

TRT EBA televizyon kanalları ve EBA dijital eğitim platformu eşliğinde 31 Ağustos Pazartesi uzaktan eğitimle yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zilini çaldık. Geçiş planlamasının ilk basamağını hayata geçirerek 21 Eylül Pazartesi itibarıyla okul öncesi eğitim öğrencileri ve ilkokul 1. sınıf öğrencileriyle yüz yüze eğitime başladık. Hijyen ve sosyal mesafe standartları ile koruyucu ve önleyici tedbirler eşliğinde okullarımızda yüz yüze eğitimdeki ilk aşamamızda üçüncü haftadayız. Süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz ve iyi sonuçlar aldığımız için çok şükür ki ikinci aşamaya geçmek için hazırız.

 

2 gün okulda diğer günler uzaktan eğitim

İlkokulda 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda, ortaokul 8'inci sınıf, lise hazırlık ve 12'nci sınıflarla, köy okullarının tüm kademelerinde ve özel gereksinimli öğrencilerin tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime başlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 12 Ekim Pazartesi itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak kademelerdeki öğrencilerimiz için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık. Yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimiz haftanın 2 gününde okullarında olacaklar.

 

Seyreltilmiş sınıflarda kısa ders saati

 

Sınıf mevcutlarımız yine Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları doğrultusunda yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri eskisine nazaran kısaltılacak. Bu konudaki tüm ayrıntıları, bu hafta içinde tüm sınıf düzeyleri ve okul kademeleri için paylaşacağız.

 

Veli okula göndermeyebilecek

 

'Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir.' demiştik. Bu aşamada da isteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere yönelik olarak da esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Okula gönderilmeyen öğrencimizin mutlaka uzaktan eğitimle derslerine devam etmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerimiz her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacaktır.

 

Okullarda Kovid-19 ekipleri oluşturuldu

 

Okullarımız düzenli olarak denetleniyor. Bu denetimler yıl boyu sürecek. Okullarımızda Kovid-19 ekipleri oluşturduk. Öğretmenlerimizin Kovid-19 eğitimleri tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler çocuklarımızı sağlıkla ve güvenle karşılamak için her türlü tedbirimizle hazırız.

 

Köy okullarında tüm sınıflar açılıyor

 

Köy okullarımız, ilkokul ve ortaokul olmak üzere tüm sınıf seviyeleriyle açılıyor. Mevcut yönetmelikte, öğrenci sayısı az olduğunda öğrenciler taşımalı eğitim yoluyla en yakın okula yönlendiriliyordu. Geçtiğimiz hafta yayımladığımız yönetmelik değişikliğiyle birlikte, bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın köylerdeki okullarımız, velilerimizin tercihine bağlı olarak açık kalacak. Bu süreçte, İl Hıfzıssıhha Kurulları'nın koşullarını uygun görmediği köy okulları ise yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Burada merkezi bir karar söz konusu değil.

 

EBA ile eğitim sürecek

 

Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise kanallarında tüm ders yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Dijital eğitim platformumuz EBA ise gerek ders anlatımlarının yer aldığı video kütüphanesi, gerek akademik destek bölümü gerekse de canlı sınıf uygulamalarıyla öğrencilerimizin hizmetinde olmaya devam edecek. Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimiz için Türkiye genelinde 12 bin 111 EBA Destek Merkezi oluşturduk. EBA destek noktalarımızın sayıları artmaya devam edecek. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, kendilerine en yakın noktayı okul yöneticilerine, öğretmenlerine sorabilirler, ayrıca ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresinden öğrenebilirler. 

 

500 bin tablet dağıtılacak

 

Bakanlık olarak ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet bilgisayar ulaştıracağız. Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla ulaşabilmesi için hazırlamış olduğumuz dağıtım stratejisi var, buna göre hareket edilecek ve önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize tablet bilgisayarları peyderpey ulaşmaya başlayacak. Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek ve bu cihazlar, okul yönetimleri tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.”

ETİKETLER : Bartın yüzyüze eğitim Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı Recep Tayyip Erdoğan Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanlığı TRT EBA
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›