Okul servisçileri kara kara düşünüyor!

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, okulların yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle kapatıldığı mart ayının ikinci yarısından bu yana çalışamayan okul servis araçlarının mağduriyetine dikkat çekti.
Bu haber 2020-10-05 09:27:14 eklenmiş ve 279 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Okul servis işletmecilerinin 7 aydır evlerine ekmek götüremediğini belirten Amasralı, umutlarını 21 Eylül’de okulların açılmasına bağlayan servisçilerin uzaktan eğitime geçilince mağduriyetlerinin katlandığını söyledi. Amasralı, “Okullara umut bağlayan servisçiler kara kara düşünüyor. Servisçi ve çalışanlarına karşılıksız yardım yapılmalı. Esnafımızın biriken borçları faizsiz ertelenmeli, nakit desteği, prim ve vergilerin ertelenmesi ile araç sigortalarında muafiyet gibi destekler sağlanmalı” dedi.

Servisçi esnafının zor durumda olduğunu hatırlatan Amasralı, Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de 16 Mart 2020 tarihinden itibaren koruyucu bir dizi tedbirler alındığını anımsattı. Amasralı, her konuda olduğu gibi bu virüsün olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi konusunda da devletin yanında olduklarını vurgularken şunları söyledi:

 

“Çalışarak borç ödeme imkanları kalmadı”

 

“Elbette ki tedbirlere uyacak ve uymayanları da uyaracağız. Ancak okulların tatile girdiği 16 Mart 2020 tarihinden beri uzaktan eğitim nedeniyle okul servisçisi esnafımız 7 aydır çalışmıyor. Yanlarında çalışan rehber personelin maaşını ve SGK primini, kendi SGK primlerini, vergilerini, araçlarını yenilemek için almış oldukları taşıt kredilerini ödeyemedi, geçimlerini sağlayacak gelir elde edemedi. Oldukça zor bir dönem geçiren okul servisi işletmecisi esnafımız umudunu 21 Eylül 2020 tarihinde okulların açılacağına ilişkin yapılan açıklamalara bağlamış, bu nedenle araçlarının vergi, sigorta, kasko, fenni muayene vb. eksikliklerini borçlanarak tamamladı. Ancak okulların bu tarihte açılamaması nedeniyle çalışarak borçlarını ödeyebilme imkânları olmadı.

 

Acil destek bekliyorlar

 

Pandemi döneminde okul servisi işleten esnafımız, mücbir sebep kapsamında değerlendirilmeyerek desteklerden maalesef yararlanamadı. Ekonomik tedbir paketleri kapsamında ise, kredi kullanan esnafımızın kredi borçları ertelense de erteleme süresi sona ermiş ve geliri olmadığı için kredi, SGK, vergi vb. borçlarını da ödeyemez duruma geldi. Bu durum, Mart ayından bu yana çok zor durumda olan esnafımızı tamamen iflas edecek noktaya getirdi. Araçlarının kredisini ödeyemeyen, rehber personel çalıştırması mümkün olmayan esnafımız, okullar açıldığı dönemde servis hizmetini veremeyecek noktaya geldi.

 

Hibe yardımı yapılmalı

 

Bu kapsamda okul servis taşımacılığı yapan esnafımıza Covit-19 salgını nedeni acilen hibe yardımı yapılmalı. Okul servisi işleten esnafımızın faaliyete başlanacak tarihe kadar tahakkuk edecek olan tüm vergi ve SGK primlerinin faaliyete başlanan tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ertelenmeli. Bu esnafımızın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının ertelenerek yeniden yapılandırılmasını ve 60 aylık vadede faizsiz olarak taksitle ödenme imkânı getirilmeli. Esnafımızın yanlarında çalışan şoför, rehber personel için de hibe desteği sağlanmalı. Bunların yanı sıra araçlarını yenilemek amacıyla kredi almış olan esnafımızın kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak uzun vadede ödenebilmesini sağlamak amacıyla kamu bankalarınca yeni, uzun vadeli ve düşük faizli kredi temin edilmeli. Servisçi esnafımız virüs nedeniyle çalışmadığı süre içerisinde araçları için sigorta muafiyeti getirilmesini de bekliyor.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Covid-19 okul servisi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›