Etkinlikler Aralık’a kadar ertelendi!

Sağlık Bakanlığı’nın önerisi Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgeye istinaden olağanüstü bir toplantı gerçekleştiren Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi; bugünden itibaren ilimizde sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan tüm etkinliklerin 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendiğini duyurdu. Sözkonusu ek genelge siyasi partilerin kongre ve genel kurullarını kapsamadığından AK Parti Pazar günü Ulus ve Merkez İlçe kongrelerini gerçekleştirebilecek.
Bu haber 2020-10-02 14:17:21 eklenmiş ve 410 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Risk yönetimi ve sosyal izolasyon için…

 

İçişleri Bakanlığı’nın sözkonusu ek genelgesinde, koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

 

Avrupa’da kısıtlamalar artıyor

 

Dünyada halen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ve vaka artışlarının devam ettiğinin vurgulandığı ve özellikle Avrupa’da salgının yükselme seyrinde olduğunun anımsatıldığı genelgede, birçok Avrupa ülkesinde, insanların biraraya gelmelerinin önlenmesi toplu olarak bir araya gelmelerine yönelik yeni kısıtlamalara gidildiği belirtildi.

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlendiğine vurgu yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığına hitaben gönderilen yazıya şöyle denildi:

 

Sağlık bakanlığı yazı ile önerdi

 

“Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisine yönelik olarak; COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir. Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir.”

 

Valiliklerin karar alması istendi

 

Bu çerçevede, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkilerde göz önünde bulundurularak, 2 Eylül 2020 tarihinden itibaren 1 Aralık 2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin erteleneceği duyuruldu. Söz konusu ertelemeye ilişkin belirtilen esaslar doğrultusunda da tüm Vali ve Kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle kararlar alınması istendi.

 

Meclis olağanüstü toplandı

 

Bunun üzerine Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de, 2 Eylül Cuma günü öğleden önce olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Bartın Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’ın başkanlığındaki toplantıda, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle şu kararlar alındı:
“Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda mevsimsel bir takım etkileri de göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar İlimiz genelinde sivil toplum kuruluşları (dernekler, vakıflar vb.), kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları (odalar, borsalar, barolar vb.) ile üst kuruluşları (federasyon, konfederasyon vb.), birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan genel kurul, geniş katılımlı toplantı, vb. etkinliklerin ertelenmesine karar verildi.

Alınan bu kararlarının sorumlu Vali Yardımcısı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce takip edilmesine, ilgili kurum ve kuruluşlara verilen görevlerin gecikmeksizin ikmal edilmesine karar verilmiştir.”

 

AK Parti kongrelerini yapabilecek

 

Siyasi Partiler ayrı bir kanun ile düzenlendiği için sözkonusu genelge siyasi partilerin kongre ve genel kurullarını kapsamadığından AK Parti’nin Ulus ve Merkez İlçe kongrelerinin daha önceden planlanıp duyurulduğu gibi Pazar günü yapılacağı bildirildi.

ETİKETLER : Bartın İçişleri Bakanlığı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Koronavirüs genelge erteleme kararı Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›