Vatandaş maden ocaklarına karşı haykırdı: “İstemiyoruz. Bartın’ı peşkeş çektirtmeyeceğiz!”

Bartın Irmağı’nın çevresinde yer alan mevcut kalker ocaklarına yakın yerlerde üç farklı firma tarafından dört farklı maden ocağı kurulması için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılan kalker ocakları için Boğaz mevkiinde bulunan Kaptan Demir Çelik Dinlenme Tesisi binası önünde 2 ayrı “ÇED Halkın Katılımı” toplantısı yapıldı. Yıllardır Bartın’da yapılması planlanan termik santrale karşı mücadele veren çevreci sivil toplum kuruluşları ile Bartın’ın doğasının tahrip edilmesine karşı seslerini duyurmak isteyen vatandaşların yoğun katılımına sahne olan toplantılar, oldukça gergin geçti. STK temsilcileri ve vatandaşlar, zaten mevcutlarından kaynaklı sorun ve bunlara bağlı şikayetler ortada iken, yeni kalker ocaklarına karşı olduklarını “Bartın’da yeni taş ocaklarına izin vermeyeceğiz. Bartın’ın peşkeş çektirmeyeceğiz. Doğamızın ve ormanlarımızın tahrip edilmesini istemiyoruz” diyerek dile getirdiler. İlki öğleden önce yapılan ÇED Halkın Katılımı Toplantısında yetkilileri dinleyip yaşanan sıkıntıları ve itirazlarını anlatan vatandaşlar, ikinci toplantının yapılmasına izin vermediler.
Bu haber 2020-10-01 16:58:16 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Güvenlik ve Covid-19 önlemleri dikkat çekti

 

Bartın’da uzun yıllardır faaliyet gösteren KİMTAŞ firması tarafından Bartın Merkeze bağlı Topluca Köyünde 13,74 hektarlık alana yapılması planlanan kalker ocağı için “ÇED Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlendi. Boğaz mevkiinde saat 11.00’de düzenlenen toplantıya çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra ilgili il müdürlükleri ile firma yetkililerinin yanı sıra bölgede yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı. CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş ile Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ın da katıldığı toplantıda kolluk güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Bunun yanı sıra yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi dolayısıyla toplantı alanına girişte herkesin ateşi ölçülürken, maske ve sosyal mesafeye de özel gösterilmesi gözlerden kaçmadı.

 

 

Yaşanan sorunlar bir bir anlatıldı

 

Toplantı, vatandaşların yıllardır taş ocaklarından kaynaklı yaşadıkları sıkıntıları hem bakanlık hem de ilgili il müdürlüklerinin yetkililerine anlatmak için de fırsat oldu. Özellikle bölge sakini vatandaşlar şikâyetlerini zaman zaman yüksek sesle dile getirdiler. Vatandaşların en fazla şikâyet ettikleri konu kalker ocaklarının yeni alanlar açmak için zaman zaman gerçekleştirdikleri dinamitli patlamalar oldu. Bunların evlerinde yıkıma neden olmasından endişe ettiklerini dile getiren vatandaşlar, patlamaların deprem fay hattını harekete geçirmesinden de endişe ettiklerini söylediler. Bazı vatandaşlar bölgede uzun yıllar önce dikilen fıstık çamlarının artık kozalak vermez hale geldiğini belirterek yeni kalker ocaklarının doğa üzerinde daha yıkıcı tahribata neden olacağını savunurken, bazı vatandaşlar da mevcut ocakların yarattığı kamyon trafiğine yeni ocakların eklenmesi ile kent merkezi ile boğaz arası başta olmak üzere trafiğin altından kalkılamayacak büyük bir yük ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundular.

 

 

Geçim kaynağı defne ormanları yok oluyor

 

Vatandaşların şikâyet konularından biri de geçim kaynaklarının yok edildiği yönündeydi. Bölgede defne toplayarak geçimini sağlayan ailelerin temsilcileri halen faaliyette bulunan taş ocaklarının defne yetişen ormanları yok ettiğini öne sürerken, bunlara yenilerinin eklenmesi ile zararın boyutlarının daha da artmasından duydukları endişelerden bahsettiler. Geçim kaynağı olan defne ormanlarının yok olmasını istemediklerini ifade eden vatandaşlar, yeni kalker ocaklarının açılmasını istemediklerini anlattılar.

 

“Yazın toz, kışın çamur eksik olmuyor”

 

Topluca Köyü Muhtarı Adem Dayı, köylerinin çevresinde 5 ayrı taş ocağında çalışmalar yürütüldüğünü belirtirken, köy sakinlerinin yıllardır bu çalışmalardan illallah ettiğini anlattı. Çalışmaların doğaya verdiği zararın yanı sıra köy halkının da yazın toz toprak, kışın da çamur ile mücadele etmek zorunda kaldığını anlatan Muhtar Dayı, kalker ocağı istemediklerini söyledi.

 

 

CHP’li Karakaş, nereye satılacağını sordu

 

Toplantıları takip eden CHP İl Başkanı Selim Karakaş da kalker ocağı işletmesi kurmak isteyen firmaların ihtiyacın 4 katı üretim yapmak istediğine dikkat çekti. Bunun sorgulanması gereken bir husus olduğunu ifade eden Karakaş, üretimin Avrupa Birliği normlarına uygun olarak yapılacağının vurgulandığını anımsatırken, “Avrupa ülkelerindeki taş ocakları kalker ocakları açık mı, kapalı mı? Buradan üretilecek kalkeri nereye satacaksınız?” diye sordu.

 

Kalker, termik santral için mi kullanılacak?

 

İlimizdeki çevreci faaliyetleri ile yıllardır dikkat çeken Bartın Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ın konuşması ise toplantıya adeta damga vurdu. Atmış, bölgede kurulacak ocaklardan çıkarılacak kalkerlerin Amasra’da HATTAT Holding tarafından kurulmak istenen ve yıllardır kendisinin de başı çektiği bir grup stk temsilcisi ile doğasına sahip çıkan Bartınlılar tarafından karşı mücadele verilen termik santralde kullanılacağını ima eden ifadeler sarf etti. Prof. Dr. Atmış, “Acaba bu satılmak istenen 4.5 milyon ton kalker Hattat’la yapılan bir anlaşma mıdır? Ona mı satacaksınız? Satamazsınız, çünkü o termik santral olmayacak, yaptırmayacağız” dedi. Atmış, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

“Ormanlar delik deşik edilemez!”

 

“Firma buradaki kalker ocağından yılda 500 bin ton kalker üretiyor. Kurmak istediği 2 maden ocağıyla da toplam 1 milyon 900 bin ton kalker üretimi yapmayı planlanıyor. Buradan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dolayısıyla da Valiliğe soruyorum. Bir il planlanarak gelişir. Öyle her başvuran ormanı istediği gibi delik deşik edemez. Her istediği yerde istediği gibi davranamaz. Siz de onlara izin veremezsiniz. Bakanlığın sitesine baktığımız zaman Bartın Irmağı’nın çevresinde 4 tane taş ocağı başvurusu var. Bunlardan biri taş ocağı, 3 tanesi kalker ocağı.

 

 

Günde 500’ün üzerinde kamyon seferi daha…

 

Bartın Irmağının çevresinde Bartın’la liman arasında 6 tane taş ocağı var. Mevcut 6 tane ocak varken ve bu insanlar bundan bu kadar rahatsızken 4 tane daha başvuru oluyor ve Bakanlık bunlara hiç bakmadan bunların ÇED sürecini başlatıyor. Neden üretimin 4 katı kadar daha başvuru yaptınız? Bu üretilecek 1 milyon 900 bin ton için her gün 175 kamyon bu hat üzerine sefer yapacak. Üstelik bu liman trafiğinde… Alagözler de yılda 3 milyon ton kalker çıkarmak için başvurmuş. Onun da günde yaratacağı trafik 333 kamyon. Bu Bartın trafiğine girip çıkacak. Üstelik bir dünya patlama yaşanacak. Aynı anda 3 başvuru var.

 

Yargıya taşınacak

 

Biz her açıdan sahipsiziz. Burada yaşadığımız yeri Belçikalı bir şirketin keyfine bırakamayız. Devletin buna izin vermesine de biz müsaade edemeyiz. Buna izin vermeyeceğiz. Dava edeceğiz ve kazanacağız. Bartın Boğaz mevkiinde bu 2 tane ocak açılamaz. Çünkü gerekli değil ve biz alternatifini sunuyoruz. Burada 1.5 milyon ton üretim söz konusu. Alagözler’de 3 milyon ton. 4.5 milyon ton kalker üretilecek. Ama bizim aynı zamanda yıllardır Amasra’da mücadele ettiğimiz termik santrali biliyorsunuz. Bu santralin aynı zamanda çok fazla kalkere de ihtiyacı var. Biz bunun üstüne çok gittiğimiz için orada kalker ocağı açamadılar. ‘Piyasadan alacağız’ dediler. Hangi piyasadan alacaklar? Acaba bu satılmak istenen 4.5 milyon ton kalker Hattat’la yapılan bir anlaşma mıdır? Ona mı satacaksınız? Satamazsınız, çünkü o termik santral olmayacak. Yaptırmayacağız.”

 

İkinci toplantı yaptırılmadı

 

ÇED Halkın Katılımı toplantısının ikincisi ise vatandaşların protestoları ve kesin bir dille kalker ocaklarına karşı olduklarını bir kez daha dile getirmeleri üzerine yapılamadı. Vatandaşlar, toplantının yaptırılmadığının zabıt altına alınmasını isteyince, yetkililer bir tutanak hazırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili il müdürlükleri ile firma temsilcilerinin imzalarının bulunduğu tutanakta şu ifadele yer verildi:
“KİMTAŞ Kireç San. Ve Tic. AŞ. Tarafından İlimiz Merkez İlçesi Topluca Köyü Boğaz Mahallesi Mevkiinde yapılması planlanan “İR: 86974 No’lu kalker Ocağı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği”nin 9. Maddesi gereği “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmak üzere 01/10/2020 tarihinde ve saat 14’te Kaptan Demir Çelik Dinlenme Tesisi Binası’na Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü, proje sahibi ve ÇED raporunu hazırlayan firma yetkilileri ile birlikte gelindi. Yönetmelik gereği toplantı düzenine ilişkin tüm hazırlıkların, gazete ilanı ve tüm duyuruların yapıldığı tespit edildi. Saat 14.00’de toplantıya başlamak üzere Valilikçe belirlenen yerde toplanılmış olup, güvenlik güçleri eşliğinde gerekli girişimler yapıldı. Ancak halkın sözkonusu projeye dair yoğun tepkisi nedeniyle tüm girişimlerimize ve görüşmelerimize rağmen halk, bilgilendirme hakkını kullanmak istemediğinden tepkiler üzerine saat 14.30’da iş bu tutanak imza altına alınarak toplantı yerinden ayrılınmıştır.”

 

Yılda 950 bin ton kalker üretecek

 

Peki, başvuruyu yapan firma ne yapmak istiyor? Firma tarafından Topluca Köyü’ne yapılması planlanan 13,74 hektarlık Kalker Ocağı İşletmesinde 12,55 hektarlık bölümün üretim ve depolama faaliyetleri için kullanılması düşünülüyor. 12,55 hektarlık alanın da 8,18 hektarlık Ocak Alanı, 1,37 hektarlık Pasa Depolama Alanı,  0,63 hektarlık Bitkisel Toprak Depolama Alanı, 1,33 hektarlık Cevher Stok Alanı, 1,05 hektarlık şantiye alanı olması düşünülüyor.  Kalker sahasından yılda 950 bin ton kalker açık işletme yöntemi ile patlatma işlemi yapılarak üretim işlemleri gerçekleştirilmek isteniyor.

Üretimi yapılan kalkerin sahada oluşturulacak cevher stok alanında depolanması düşünülüyor. Depolanan malzemenin de ihtiyaç doğrultusunda firmaya ait sahada kurulması planlanan kırma eleme tesisine nakledilerek boyutlandırılması veya doğrudan firmanın Kireç Fabrikasına gönderilmesi planlanıyor. Sahadan üretilecek kalker cevherinin piyasa talebi oluşması durumunda tüvenan olarak da satışa sunulması projede yer alan bir başka seçeneklerden biri olarak görülüyor.

 

Üretimde 12 kişi istihdam edilecek

 

Kalker ocağının yapılacağı alanda Topluca Köyü ve bu köye bağlı Boğaz Mahallesi yerleşim yeri olarak yer alıyor. Proje alanında üretim faaliyetleri sırasında toplam 12 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Kalker ocağı işletmesinde üretilecek olan çeşitli boyutlardaki mıcırın aynı firmaya ait Kireç Fabrikası’nın hammadde ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılması düşünülüyor. Ayrıca talep oluşması durumunda bölgedeki agrega hammadde ihtiyacının da karşılanması amaçlanıyor.

 

Günde 16 saat, ayda 26 gün çalışma

 

Proje kapsamında yer alan kalker ocağından açık işletme ile yılda 950 bin ton malzeme alınacak. Sahada yılda 12 ay, ayda 26 gün çalışma yapılacak. Proje kapsamında yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin TL yatırımın yanı sıra işçilik ve personel giderleri, akaryakıt, yağ ve filtre giderleri, bakım onarım ve yedek parça giderleri gibi birçok işletme giderlerinin olacağı düşünülüyor.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kalker ocağı ÇED halkın katılımı toplantısı HATTA KİMTAŞ Alagözler Erdoğan Atmış Selim karakaş
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›