HES kodunun kullanım alanı genişliyor!

İçişleri Bakanlığı, 81 il Valiliğine gönderdiği genelge ile şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulaması yapılmasının ve konaklama tesislerinin hepsine Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunluluğu getirilmesini istedi.
Bu haber 2020-10-01 09:18:20 eklenmiş ve 204 kez görüntülenmiştir.

 

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesinin, üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri olduğu vurgulanan genelgede, şehirlerarası ulaşım araçlarında olduğu gibi şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibinin sağlanmasının önemine işaret edildi. Genelgede alınması istenen tedbirlerden öne çıkanlar şunlar oldu:

* Her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacak. Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartları henüz kişiselleştirmemiş olan yerel yönetim birimleri elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlayacak.

* Covid-­19 nedeniyle izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri, gerekli idari yaptırımların uygulanması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla ilgili valilik ya da kaymakamlıklara bildirilecek.

* Herhangi bir ayrım olmaksızın özel ya da kamuya ait tüm konaklama tesislerinde müşterilerden HES kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek. Covid-­19 tanısı ya da temaslı olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının genelgeleri kapsamında, "Güvenli Turizm Sertifikası" uygulaması gereği oluşturulan "misafir izolasyon odalarına" yerleştirilecek. HES kodu sorgulamayan konaklama tesisleri 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek.

ETİKETLER : Bartın İçişleri Bakanlığı HES kodu Covid-19 toplu taşıma konaklama tesisleri
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›